Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Ukrajince se chystá zaměstnat 72 procent firem
18.03.2022
Uprchlíky z Ukrajiny je podle aktuálního průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP) připraveno zaměstnat 72 procent firem, většinou dlouhodobě. Firmy poptávají především kvalifikované pracovníky, zároveň počítají se zajištěním kurzů češtiny či překladatelů. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes SP zveřejnil v tiskové zprávě. Zaměstnávání Ukrajinců dosud komplikovala hlavně složitá administrativa. Situace by se však měla zlepšit, až začne platit tzv. lex Ukrajina, který dnes schválil Senát a následně ho již podepsal prezident Miloš Zeman.
Do průzkumu se zapojilo 124 členských firem, které mohou uprchlíkům v současné době nabídnout 1500 volných míst. Od začátku invaze ruských vojsk na Ukrajinu započaté 24. února přitom tyto firmy již přijaly 65 lidí z Ukrajiny. Z průzkumu dále vyplývá, že pracovní smlouvu na plný úvazek hodlá Ukrajincům nabídnout 57 procent podniků, se zaměstnáním na dohodu o pracovní činnosti počítá 23 procent firem a smlouvu na částečný úvazek plánuje uprchlíkům nabídnout pětina společností.
V
V plánu obnovy má problém třetina projektů, tvrdí audit
18.03.2022
Český Národní plán obnovy odsouhlasili ministři financí zemí Evropské unie loni v září. Podle něj má Česko dostat 179 miliard korun na podporu ekonomiky po pandemii koronaviru. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) teď ale provedlo inventuru plánovaných projektů a zjistilo "celou řadu problémů a rizik". Analýzu, kterou má online deník Aktuálně.cz k dispozici, hodlá předložit vládě.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zhodnotilo v analýze Národního plánu obnovy celkem 244 projektů. Z nich 67 procent podle úřadu nepotřebuje změny ani úpravy. Dalších 15 procent projektů se ovšem začíná prodražovat a bez dodatečných finančních prostředků ze státního rozpočtu se neobejde. Analýza v této souvislosti upozorňuje na zvyšující se inflaci a rostoucí ceny napříč hospodářstvím. Zbylých 18 procent projektů pak podle dokumentu vyžaduje zásadnější změny - více peněz, více času na dokončení, úpravy textů.
V
Inflace v Česku může vystoupat až kolem 13 a 14 procent
15.03.2022
Inflace v Česku může vystoupat až na úrovně kolem 13 a 14 procent, řekl guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Seznam Zprávy. Inflace bude podle něj odeznívat déle a snižování přichází v úvahu až v příštím roce. Rusnok také uvedl, že intervence centrální banky proti oslabování koruny splnily očekávání a budou zřejmě ještě týdny až měsíce pokračovat.
Meziroční růst spotřebitelských cen se v únoru vyšplhal na 11,1 procenta, což byla nejvyšší hodnota od června 1998. Údaj ještě nezohledňuje dopady války na Ukrajině a byl o 1,4 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka (ČNB) v únorové prognóze. "Jestli jsme očekávali, že se ceny zastaví na úrovních deseti nebo 11 procent, tak teď se to číslo posouvá. Jestli o jeden, dva nebo tři procentní body, nedokážu odhadnout. Strop inflace v měsíčních údajích může být někde kolem 13 a 14 procent," řekl Rusnok. Jde podle něj o jeho soukromý odhad a stejně tak si není jistý, zda se tato čísla objeví už za letošní březen.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Bezobalové obchody šetří přírodu, mají ale nižší návštěvnost
15.03.2022
Bezobalové obchody představují ekologický způsob, jak předcházet vzniku odpadu. Fungují jako běžné samoobsluhy, zákazníci si však zboží odnášejí ve vlastních, znovupoužitelných obalech. Právě plastové a papírové obaly tvoří největší část tříděného odpadu. Takzvaně bez obalu mohou sehnat obiloviny, luštěniny, těstoviny i další potraviny, kromě toho ale také čisticí prostředky nebo drogistické zboží.
Prosperování těchto obchodů je ale někdy ohroženo nižší návštěvností, bezobalový způsob nakupování totiž preferuje jen omezené množství lidí. Bezobalové obchody v posledních letech nabývají na popularitě. Jejich vize je přitom prostá, nepřinášejí žádné inovativní technologie, ale spíše návrat k tradičnímu nakupování, kdy si lidé veškeré nakoupené suroviny ukládali do vlastních obalů. Ačkoli počet bezobalových obchodů postupně roste, některé podniky vydrží fungovat jen krátce.
S