Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Dluhy českých domácností u bank v červnu opět stouply
02.08.2021
Dluhy českých domácností u bank stouply v červnu meziměsíčně o 19,6 miliardy korun na 1,942 bilionu korun. Nefinančním podnikům naopak klesly, a to o 7,5 miliardy na 1,148 bilionu korun. Proti loňskému červnu byly dluhy domácností vyšší o 145,4 miliardy korun, dluhy firem byly o 20,8 miliardy nižší. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká národní banka (ČNB).
Dluhy domácností rostou vytrvale od února 2016. Bilion korun překonaly v květnu 2010, v září 2017 se jejich objem přehoupl přes 1,5 bilionu. Lidé si berou půjčky především na bydlení. V červnu měly domácnosti dluhy z úvěrů za bydlení za 1,506 bilionu korun, proti květnu tak stouply o procento. Spotřebitelské úvěry se podle ČNB meziměsíčně zvýšily o 0,9 procenta, dosáhly 269 miliard korun. Zadlužení firem naopak kolísá. Loni meziměsíčně stouplo v lednu, březnu a dubnu a pak od srpna do října. V ostatních měsících klesalo. Od letošního ledna zadlužení firem zatím každý měsíc rostlo, pokles nastal až v červnu.
V
Růst českého dluhu je druhý nejrychlejší v EU
30.07.2021
Vládní dluh Česka v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) stoupl v prvním čtvrtletí o 6,3 procentního bodu na 44,1 procenta HDP. Šlo tak po Kypru o druhý největší růst mezi zeměmi Evropské unie (EU). Český vládní dluh je v rámci EU šestý nejnižší. Vyplývá to z aktuálních dat Eurostatu, na které upozornila poradenská společnost Moore Czech Republic.
V rámci celé Evropské unii (EU) stoupl vládní dluh o 2,4 procentního bodu na 92,9 procenta HDP, přičemž v prvním čtvrtletí dluh stoupl 23 z 27 členských zemí EU.
"V prvním čtvrtletí vrcholila v České republice pandemie covid-19, v níž jsme v jednu chvíli patřili mezi nejpostiženější země světa. Právě zvýšené výdaje na boj s pandemií a zejména restrikce omezující plný chod hospodářství jsou hlavním důvodem nadprůměrného růstu veřejného dluhu," uvedl partner ve společnosti Moore Czech Republic Petr Kymlička.
V
Letošní žně jsou pomalé
26.07.2021
Letošní žně jsou nebývale pomalé kvůli opožděné vegetaci. Uvedlo to ve sklizňovém zpravodajství ministerstvo zemědělství.
Sklizena jsou tři procenta ploch základních obilovin, loni to byl touto dobou dvojnásobek. Řepky je sklizeno přes procento ploch, loni byl zhruba pětinásobek. Postup prací zpomalují také bouřky s kroupami.
S
Hypoteční trh navzdory zdražování jede dál
22.07.2021
Za první pololetí tohoto roku si desítky tisíc klientů českých bank sjednaly úvěry na bydlení ve výši 224 miliard korun. Na taková čísla se dostávaly jen v těch nejlepších obdobích za celý rok, například v letech 2016 a 2017. Zájemce o vlastní střechu nad hlavou neodrazuje ani neustále rostoucí průměrná výše sjednaných úvěrů, ani zvyšující se úroková sazba, která činí hypotéky stále dražšími.
Podle dat Fincentrum Hypoindexu se červen stal s objemem sjednaných hypoték ve výši 44,5 miliardy korun druhým nejúspěšnějším měsícem v historii. Větší celkovou hodnotu měly podepsané smlouvy jen letos v březnu, kdy byla částka ještě zhruba o 200 milionů vyšší. Velkou část, zhruba jednu třetinu, tvoří mezi nově sjednanými úvěry ty, jež si lidé převedli ke konkurenční bance s vidinou nižší úrokové sazby. Mezi těmito takzvaně refinancovanými a čistě novými úvěry metodika Hypoindexu nerozlišuje.
Analytik poradenské společnosti Fincentrum Jiří Sýkora se domnívá, že již v červenci může dojít k vyrovnání loňského rekordního objemu sjednaných hypoték, což je 254 miliard korun. A na konci roku bude hodnota atakovat hranici 300 miliard.
V