Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Průmysl v Česku loni klesl o osm procent
10.02.2021
Průmyslová výroba v ČR v loňském roce poznamenaném pandemií koronaviru meziročně klesla o osm procent. Je to nejvyšší propad od krize v roce 2009, kdy se průmysl snížil o 13,6 procenta. Výrazně se loni propadla například produkce aut. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ). Klesla také stavební výroba, po třech letech růstu meziročně spadla o 7,7 procenta.
Průmysl minulý rok ovlivnilo zejména druhé čtvrtletí. Od dubna do června se průmyslová výroba v Česku snížila o 23,5 procenta. Ve třetím čtvrtletí pokles výrazně zpomalil a v posledním kvartále už vykázal průmysl mírný růst. Za celý loňský rok bylo jen málo průmyslových odvětví, která zaznamenala meziroční růst produkce. "Jde o farmaceutický průmysl či papírenský průmysl, kam patří kromě výroby papírových obalů také výroba dětských plen, nebo ostatní zpracovatelský průmysl zahrnující i výrobu hraček a zdravotních lůžek," uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.
V
Výstavba nových bytů loni v Česku zpomalila
10.02.2021
Stavební firmy v Česku zahájily loni stavbu 9426 bytů v bytových domech, meziročně o 24,5 procenta méně. Nejvíce jich bylo v Praze, kde jejich počet klesl o dvě pětiny na 3246. Počet zahájených staveb rodinných domů v ČR meziročně klesl o 2,5 procenta. Vyplývá to z pondělních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
"Opět se tak snižuje pravděpodobnost, že by ceny českých nemovitostí měly následkem krize klesat. Nízké úrokové sazby kompenzují případný pokles ve schopnosti splácet hypotéky, ale drasticky se propadá nabídka, přísun nových nemovitostí na trh," popisuje analytik společnosti Natland Petr Bartoň. Podle údajů developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group prodejní ceny nových bytů v Praze na konci loňského roku meziročně vzrostly o 2,2 procenta na 107 877 korun za metr čtvereční. Proti polovině roku 2015 byly téměř dvojnásobné.
Na Prahu loni připadalo 34,4 procenta nově zahájených staveb bytových domů. Následovaly Jihomoravský kraj s podílem 13,3 procenta, dále Plzeňský (13,1 procenta), Olomoucký (6,9 procenta) a Středočeský kraj (5,9 procenta). Naopak v Ústeckém kraji to bylo se 120 byty 1,3 procenta.
Počet nově rozestavěných rodinných domů v Česku loni meziročně klesl o 2,5 procenta na 19 446. Nejvíce jich připadalo na Středočeský kraj s podílem 23,3 procenta, dále Jihomoravský (13,3 procenta), Moravskoslezský (9,7 procenta) a Jihočeský kraj (6,9 procenta). Nejméně jich bylo v Karlovarském kraji (1,9 procenta) a Praze (2,2 procenta).
V
Cizinci zachraňují české firmy
08.02.2021
Kdyby Ukrajinec Sergii Muts zůstal doma a vykonával stejnou práci jako dnes v Česku, jeho mzda by byla skoro pětkrát nižší. Vyšší výdělek pro něho byl hlavním motivem, proč jeho rodina před lety předala klíč od rodinného domku ve městě Ternopil na západě země příbuznému a zamířila na východ Čech.
Štíhlý hnědovlasý muž s bystrýma očima vyrazil jako první a najisto. V Letohradě už žila a pracovala jeho matka, která syna doporučila Kvidu Štěpánkovi, majiteli továrny Isolit-Bravo z blízkého Jablonného nad Orlicí.
V
První čísla potvrzují hrozivý propad ekonomiky
03.02.2021
Česká ekonomika se loni propadla nejvýrazněji za dobu samostatného Česka. Hrubý domácí produkt (HDP) klesl o 5,6 procenta, zatímco předtím šest let v řadě rostl. Vyplývá to z předběžného odhadu HDP, který zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
"Pokud by však tato předběžná čísla platila i definitivně, půjde o nečekaně dobrý výsledek české ekonomiky, pochopitelně tváří v tvář zmíněným loňským mimořádně nepříznivým podmínkám," uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Jedná se podle něj o mnohem příznivější výsledek, než jaký někteří experti předpokládali ještě v loňském čtvrtém čtvrtletí. Tehdy například Svaz průmyslu a dopravy ČR uvedl, že ekonomika poklesne až o dvanáct procent.
V