Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Inflace klesla pod tři procenta
11.11.2020
Výraznější zlevňování lze čekat příští rok, soudí analytici. Meziroční inflace v říjnu klesla na 2,9 procenta ze zářijových 3,2 procenta. Důvodem byl především pohyb cen energií. Inflace klesla potřetí v řadě. Podle ekonomů se inflace pod třemi procenty zřejmě udrží i ve zbytku letošního roku, výraznější pokles ke dvěma procentům lze čekat až příští rok.
S
ČEZ vykázal stejný zisk jako loni
11.11.2020
Energetická skupina ČEZ vykázala za první tři čtvrtletí letošního roku stejný čistý zisk jako ve stejném období loni, tj. 13,6 miliardy korun. Tržby meziročně stouply zhruba o pět procent na 155,5 miliardy korun, oznámila v úterý společnost. Firma uvedla, že její výsledky pozitivně ovlivnily mimo jiné vyšší cena, kterou si zajistila za vyrobenou elektřinu na velkoobchodním trhu, a stabilní provoz jaderných elektráren. Prodeje elektřiny, plynu i tepla naopak meziročně klesly.
Analytici v úterý uvedli, že vnímají pozitivně zlepšení výhledu celoročních výsledků ČEZ, které v úterý firma představila. Společnost uvedla, že zpřesňuje plánovaný roční provozní zisk EBITDA z dosavadních 62 až 64 miliard korun na 64 miliard korun. U očištěného čistého zisku, ze kterého se vyplácí dividenda, pak firma upravila celoroční výhled z 21 až 23 miliard korun na 23 miliard korun. Aktuální odhad negativního dopadu pandemie covidu-19 na celoroční hospodaření činí podle společnosti přibližně tři miliardy korun.
V
Škodu Auto čekají velké přesuny výroby
11.11.2020
Třetí generace modelu Škoda Superb bude zatím poslední, jež se montuje v Česku. Čtvrtá, kterou Škoda Auto uvede na trh v roce 2022, už bude vyjíždět z výrobních linek bratislavského závodu Volkswagenu. Vozy Superb česká automobilka, která je součástí německého koncernu VW, začala vyrábět v roce 2001 a od té doby jich po světě prodala přes 1,4 milionu. Název zvolila podle stejnojmenných luxusních aut, jež vyráběla ve 30. letech 20. století.
V
Růst cen zpomaluje, dolů je táhnou levné energie
11.11.2020
Spotřebitelské ceny v říjnu potřetí v řadě zpomalily meziroční růst, tentokrát na 2,9 procenta ze zářijových 3,2 procenta. Promítly se do toho především pohyby cen energií. Lidé více platili za alkohol, tabákové výrobky nebo maso. Naopak opět klesly ceny za poštovní služby a telekomunikace. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).
"Na vývoj mělo největší vliv zpomalení růstu cen v oddíle bydlení. Ceny elektřiny oproti loňskému říjnu zmírnily svůj růst na zhruba pět procent a ceny zemního plynu klesly o téměř čtyři procenta," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá. Nájemné ale zdražilo o dvě procenta, vodné o 1,7 procenta a stočné o 1,5 procenta.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)