Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Ekonomika se začíná s pandemií smiřovat
19.10.2020
Současná pandemie koronaviru způsobila českému hospodářství útlum, ale ještě není čas na nástroje té nejtěžší váhy, po kterých centrální banky občas sáhnou, aby pomohly v krizi. Tak situaci vidí Vojtěch Benda, člen nejužšího vedení České národní banky.
ČNB se v době pandemie snaží vyhnout zejména takzvané deflaci − nezdravému poklesu cen, kdy se spotřebitelé bojí utrácet a hospodářství stagnuje. Kdyby se tak stalo, může banka přistoupit k dalšímu snížení klíčové úrokové sazby, tentokrát už prakticky na nulovou hodnotu. Nebo by mohla zvolit i umělé oslabování měny, které si už vyzkoušela mezi lety 2013 a 2017.
Nejnovější data ale ukazují, že Čechy zatím pandemie od nakupování neodradila. A slabá koruna, která je vůči euru na nejnižších úrovních od propadu v květnu, dělá práci za ČNB a pomáhá exportérům. "Díky tomu jsme v komfortní situaci, kdy se nemusíme rychle uchylovat k nějakým nekonvenčním nástrojům měnové politiky, abychom zabránili pádu ekonomiky do deflační pasti," říká ekonom Vojtěch Benda v rozhovoru pro HN.
V
Vývoz a dovoz od ledna do srpna klesl o desetinu
16.10.2020
Český zahraniční obchod se zbožím kvůli pandemii zaznamenal od ledna do srpna pokles u vývozu a dovozu asi o desetinu. Bilance byla meziročně nižší o 42 miliard korun. Největší výkyvy byly v březnu a dubnu. Nejvíce klesl obchod s Německem, naopak výrazně vzrostl dovoz z Číny. Propad českého zahraničního obchodu se projevil především u motorových vozidel.
A
S druhou vlnou pandemie přijde zlevnění bytů, věří ekonom
14.10.2020
Průměrná nabídková cena volných nových bytů v Praze na konci srpna meziročně vzrostla o 6,5 procenta na 117 200 Kč za metr čtvereční. Tempo růstu cen zůstává poslední rok a půl zhruba stejné. Počet volných dostupných bytů v nabídce developerů meziročně stoupl o 13,6 procenta na 6179. Ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda se domnívá, že s druhou vlnou pandemií by mohlo přijít zlevnění nemovitostí.
Podle údajů developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group vzrostly ceny nových bytů za posledních pět let o 95 procent. Jako příčiny výrazného zdražování analytici společnosti Deloitte uvádějí pomalé povolování staveb, rostoucí ceny pozemků, stavebních prací a materiálů. Dále zmiňují vysoké daňové zatížení. Nové projekty přinesly v červenci a srpnu na pražský trh do přímé nabídky developerů 815 bytů, meziročně téměř o polovinu více. Počet nových projektů stoupl zhruba o třetinu na 17.
Odložené platby v e-shopech
13.10.2020
Zesílí však pokušení koupit, na co nemám, varují experti. Češi mají k dispozici další způsob, jak za nákup zaplatit později. Odložené platby fungují na trhu již delší dobu, Mall Group s ČSOB teď přišly s účty provázanými s tzv. skipovací kartou.
Ta umožní odložit zaplacení do 50 tisíc Kč až na 50 dnů. V pandemii to může být pro domácnost plus, míní jeden z dluhových expertů. Další však dodává, že mnoho nerozumných lidí může služba uvést do neštěstí.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)