Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Podíl lidí pracujících pro stát roste
09.09.2020
Podíl státních zaměstnanců na celkové pracovní síle v Česku roste, což stále více zatěžuje státní rozpočet. Podíl výdajů na jejich platy na celkových příjmech státního rozpočtu v posledních letech navíc roste a tento trend je alarmující, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad. Na platy zaměstnanců státu loni směřovalo 13,5 procenta výdajů rozpočtu a tento podíl od roku 2015 roste.
Průměrný plat zaměstnance na výplatní listině státu loni vzrostl nominálně téměř o desetinu na 37 061 Kč měsíčně. V posledních deseti letech byl počet zaměstnanců státu nejnižší v roce 2013, kdy klesl na 413 595 lidí. Od té doby až do loňského roku však jejich počet narostl o 35 423 na 449 018 lidí. Od roku 2013 se navíc zvýšil objem výdajů na platy zaměstnanců státu o 75,2 miliardy Kč, ale efektivita vládního sektoru se nezvýšila, a v posledních letech naopak klesá, informuje NKÚ.
Obcím a krajům se kvůli pandemii vede hůř
07.09.2020
Obce v pololetí hospodařily s přebytkem 8,4 miliardy korun, což bylo meziročně o 18 miliard Kč méně. Kraje vykázaly přebytek 12,7 miliardy korun, což je v meziročním srovnání o 10,7 miliardy Kč méně. Vyplývá to z údajů zveřejněných ministerstvem financí.
V červenci vzrostly tržby prodejcům sportovního zboží, i e-shopům
07.09.2020
Tržby obchodníků v Česku očištěné o kalendářní vlivy se v červenci meziročně zvýšily o 1,9 procenta. Meziměsíčně vzrostly o 1,8 procenta. Dařilo se hlavně prodejcům nepotravinářského zboží, především s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci. Naopak v prodeji motorových vozidel přetrval meziroční pokles. Údaje v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
V červnu tržby v maloobchodě podle revidovaných údajů klesly meziročně o 1,4 procenta. "Nejvyšší růst si dlouhodobě udržuje prodej prostřednictvím internetu, avšak tempa růstu se mírně snižují a zákazníci se postupně vracejí do kamenných obchodů," uvedla ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková. Prodeje z e-shopů a zásilkových obchodů vzrostly meziročně o 20,9 procenta.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Nepředvídatelné řádění viru je pro cestovky smrtící
04.09.2020
Ekonomické krize, arabské jaro i výbuch islandské sopky. S tím vším si turismus dokázal poradit. Stav, který způsobila pandemie koronaviru, je ale podle některých lidí z oboru bezprecedentní. Dodávají, že nejhorší je nejistota, kdy nikdo netuší, jaká bude situace v nejbližších měsících, například s lyžařskými zájezdy.
"Vliv bude mít to, zda a kdy se otevřou další důležité destinace a jaký o ně bude zájem, stejně tak může naopak, ač věříme, že k tomu nedojde, dojít i k omezení již otevřených zemí," domnívá se marketingový ředitel cestovní kanceláře Alexandria Petr Šatný. "Nikdo také netuší, jaká bude situace v cestovním ruchu na podzim a v zimě," dodává. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže od vypuknutí koronavirové krize přerušilo v Česku činnost kolem 110 cestovních kanceláří. Číslo přitom podle něj nemusí být konečné. "U některých cestovních kanceláří jsou tržby v porovnání s minulými lety až o 100 procent nižší, u jiných o 80 procent," vypočítává Papež pro on-line deník Aktuálně.cz.