Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Dvě pětiny Čechů nebyly na pandemii finančně připraveny
15.06.2020
Dvě pětiny Čechů nemají finanční rezervu pro nečekané situace podobné pandemii koronaviru. Jde především o lidi s nižším vzděláním a nižšími příjmy, často také o rodiče na rodičovské dovolené a nezaměstnané. Dvě třetiny lidí, kteří rezervu nemají, to ale do budoucna zvažují. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos.
Polovina Čechů uvedla, že si finanční rezervu vytváří dlouhodobě. Týká se to hlavně lidí starších 66 let, dále lidí s vyšším vzděláním a vyššími příjmy. Více než desetina Čechů (11 procent) si rezervu začala dělat kvůli obavám spojeným s koronavirem. Ekonomických důsledků pandemie se polovina lidí obává více než zdravotních. Devět z deseti respondentů očekává zvyšování cen, 57 procent se také obává nutnosti snížit svůj životní standard. Tři pětiny lidí se shodly, že budou muset nyní více šetřit a také více přemýšlet, zda udělat nějaký větší výdaj.
Chystá se velké propouštění
11.06.2020
Zaměstnavatelé jsou při pohledu na pracovní trh hodně pesimističtí. Řada z nich hodlá propouštět a šetřit. Ukázal to rozsáhlý průzkum jedné z největších personálních agentur ManpowerGroup mezi českými firmami. Kvůli epidemii koronaviru se ekonomika na tři měsíce zmrazila. "Na podzim se ukáže, v jakém stavu firmy budou.
Na trhu práce nyní začne docházet k velkým přesunům mezi firmami a jednotlivými sektory, a to se týká stálých zaměstnanců, freelancerů, agenturních zaměstnanců a cizinců," říká šéfka ManpowerGroup Jaroslava Rezlerová. Zaměstnavatelé jsou pesimističtější než na začátku krize v roce 2009. Deset procent z nich očekává nárůst počtu pracovních sil, naopak 14 % předpovídá snížení počtu pracovních sil. Ostatní zaměstnavatelé nepředpokládají žádné změny. Po sezónním očištění dat jde o nejhorší výsledek v historii průzkumu v Česku od roku 2008," říká šéfka Rezlerová. Nejhorší bude zřejmě situace v odvětví ubytování a stravování, kde hodlá 10 % firem nabírat, ale 29 procent propouštět. "Slabé náborové aktivity dále hlásí finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům, dále zpracovatelský průmysl a odvětví velkoobchod a maloobchod," konstatuje Rezlerová.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Český průmysl hlásí rekordní pád
11.06.2020
Pandemie koronaviru srazila na dno český průmysl, který je páteří tuzemské ekonomiky. Uzavřené hranice ve spojení s vládními opatřeními proti šíření nemoci způsobily pokles výroby, jaký novodobá historie země nepamatuje.
V dubnu se průmyslová výroba podle nejnovějších čísel Českého statistického úřadu propadla meziročně o třetinu. Podle analytiků takový vývoj nečekali ani pesimisté.
Zájem Čechů o letní dovolenou v cizině roste
11.06.2020
Tuzemské cestovní kanceláře evidují od minulého týdne velký nárůst prodejů zájezdů do ciziny.
Cestovní agentuře Invia prodeje vzrostly trojnásobně (o 290 procent), CK Fischer od pátku prodala vyšší stovky zájezdů. Nárůst hlásí také CK Exim Tours, Alexandria a Blue Style. Cestovní kanceláře se už také s podstatnou většinou klientů vypořádaly v případě zrušených zájezdů či storen kvůli šířícímu se koronaviru.