Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Zájem Čechů o letní dovolenou v cizině roste
11.06.2020
Tuzemské cestovní kanceláře evidují od minulého týdne velký nárůst prodejů zájezdů do ciziny.
Cestovní agentuře Invia prodeje vzrostly trojnásobně (o 290 procent), CK Fischer od pátku prodala vyšší stovky zájezdů. Nárůst hlásí také CK Exim Tours, Alexandria a Blue Style. Cestovní kanceláře se už také s podstatnou většinou klientů vypořádaly v případě zrušených zájezdů či storen kvůli šířícímu se koronaviru.
Průmysl v Česku se v dubnu propadl o třetinu
10.06.2020
Průmyslová výroba v ČR v dubnu zrychlila meziroční pokles na 33,7 procenta z 12,5 procenta v březnu. Propad byl ve všech odvětvích, nejvyšší byl u výroby aut. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Zejména kvůli opatřením proti šíření koronaviru se v dubnu nedařilo ani stavební produkci a zahraničnímu obchodu, který vykázal schodek 26,9 miliardy korun.
Propad průmyslové výroby je podle dostupných údajů největší od roku 2001, odkdy ČSÚ vede srovnatelnou řadu. V březnu a v dubnu se kvůli opatřením vlády proti šíření nákazy a narušení výrobních řetězců zastavil chod řady firem. "Tuzemská průmyslová výroba tak zaznamenala v dubnu nejcitelnější meziroční propad v novodobé historii ČR a překonala doposud nejvýraznější meziroční pád ve výši 22 procent z února 2009, kdy kulminovala globální finanční krize," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.
Ze středoevropských měn poroste nejvíce česká koruna
08.06.2020
Středoevropské měny budou v příštích dvanácti měsících převážně posilovat, a to v čele s českou korunou. Přispěje k tomu hlavně zotavování ekonomik z útlumu způsobeného koronavirovou krizí. Vyplývá to z průzkumu, který si mezi analytiky udělala agentura Reuters. Koruna by mohla posílit o 3,6 procenta na 25,705 korun za euro, naopak rumunský lei pravděpodobně zůstane pod tlakem.
Hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE Radomír Jáč poukázal na solidní základy české ekonomiky a upozornil, že úrokové sazby jsou v České republice stále atraktivnější než v eurozóně. Podle analytika České spořitelny Jiřího Polanského je navíc možné, že Česká národní banka v létě příštího roku začne úroky zvyšovat. Od března je kvůli dopadům koronaviru snížila o dva procentní body. Euro se nyní prodává zhruba za 26,55 korun, zatímco začátkem letošního února - před utlumením ekonomiky - se česká měna dostala dokonce na spodní hranici 25 korun za euro. Před rokem stálo asi 25,60 korun, proti polovině letošního března, kdy se euro prodávalo i za více než 27,70 korun, už koruna zpevnila o více než čtyři procenta.
O práci přijde až 400 tisíc lidí, varuje ekonomická rada
08.06.2020
Doby, kdy se Česko mohlo chlubit nejnižší nezaměstnaností v Evropě, končí. Ještě v květnu se sice udržela na hranici 3,6 procenta, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v obsáhlém rozhovoru pro HN ale říká, že během několika měsíců očekává nárůst na sedm procent.
Experti Národní ekonomické rady vlády podle ministryně hovoří dokonce o deseti procentech. To by znamenalo, že během nejbližších měsíců na úřady práce dorazí až 400 tisíc nových nezaměstnaných.