Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Hypotéky zlevňují již šestý měsíc v řadě
22.08.2019
Průměrná úroková sazba hypoték v červenci klesla na 2,68 procenta z červnových 2,76 procenta. Sazby klesly šestý měsíc v řadě. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Na minimu byla sazba v prosinci 2016, a to 1,77 procenta. Od té doby většinou rostla.
Zájem o hypotéky ale klesá. V červenci bylo sjednáno 6615 hypoték, proti červnu o 504 hypoték méně. Objem činil 15,435 miliardy korun. V meziročním srovnání jsou letos počty nižší, ale objemy nepatrně vyšší. Letošní červenec kopíruje ten loňský s tím rozdílem, že před rokem byly hypotéky ještě levnější. Za letošních sedm měsíců bylo sjednáno celkem 43 489 hypoték za 99 miliard korun. Například v roce 2016 bylo v období leden až červenec sjednáno 62 881 hypoték téměř za 122 miliard korun. Důvodem poklesu zájmu o hypotéky jsou zpřísněné podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů i vysoké ceny nemovitostí, které zřejmě v dohledné době klesat nebudou. Hypotéky jsou tak nejlevnější od loňského října, komentoval čísla analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Nelze podle něj vyloučit to, že průměrná sazba hypoték do konce roku klesne pod 2,5 procenta. Kvůli zhoršení mezinárodní ekonomické situace totiž světově významné centrální banky snižují úrokové sazby či jiné uvolnění měnových podmínek signalizují. V Dánsku se už objevila hypotéka se záporným úročením, kdy klient úroky za hypotéku místo splácení inkasuje, podotkl.
Růst cen výrobců zpomalil nejvíc od loňského května
20.08.2019
Ceny průmyslových výrobců v Česku v červenci zpomalily meziroční růst na 2,1 procenta z červnových 2,5 procenta. Zpomalil rovněž růst cen v zemědělství na 12,1 procenta a ve stavebnictví na 3,9 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky se zvýšily o 2,5 procenta, stejně jako v červnu. Uvedl to v pátek Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.
Vývoj cen v průmyslu ovlivnilo zejména zdražení elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o osm procent. Ceny potravin, nápojů a tabáku se zvýšily o čtyři procenta. Podražily také těžba, plastové a nekovové minerální výrobky nebo nábytek. Výrazně naopak zlevnil koks a rafinované ropné produkty. Klesly i ceny chemických látek a výrobků. Tempo růstu průmyslových cen bylo v červenci podle analytiků nižší, než očekával trh, a nejnižší od loňského května. Za zpomalením meziročního růstu průmyslových cen je zejména situace na trhu s ropou, shodli se.
NKÚ nově zkontroluje správu zahraničních pohledávek státu
19.08.2019
Nejvyšší kontrolní úřad prověří, jak ministerstvo financí spravuje zahraniční pohledávky civilního charakteru. Vedení úřadu zařadilo nově tuto kontrolu do svého letošního plánu. Kontrola začne v září a skončit má v dubnu příštího roku, sdělil mluvčí úřadu Václav Kešner.
Ke konci roku 2018 evidovala Česká republika zahraniční pohledávky převážně vůči rozvojovým zemím v celkové výši 26,4 miliardy korun. Z toho pohledávky civilního charakteru představovaly zhruba 18,7 miliardy korun. Kontrola začne letos v září.
V Česku přibylo od revoluce 126 kilometrů železnic
19.08.2019
Kvalita šla nahoru. Zatímco dálniční síť v Česku se od sametové revoluce v roce 1989 rozrostla na více než 3,5násobek, příliš se naopak nezměnil rozsah tuzemských železnic. Stát před 30 lety evidoval 336 kilometrů dálnic, na konci loňského roku to bylo 1251 kilometrů.
Nejde ale jen o nově postavené cesty, část dálnic vznikla překvalifikací ze silnic první třídy. Naopak délka železnic v roce 1989 byla 9446 kilometrů, na konci loňského roku bylo v provozu o 126 kilometrů více. Železnice se spíše modernizovaly. Úpadek pak zaznamenala vodní doprava. Vyplývá to ze statistik ministerstva dopravy. Mnohonásobně se také zvýšila hustota dopravy. Stát je za výstavbu dálnic a silnic dlouhodobě kritizován, Česko totiž ve srovnání s okolními státy zaostává. Například loni byly zprovozněny čtyři kilometry nových dálnic. Podle analytika společnosti Cyrrus Petra Pelce se i přesto kvalita hlavních silnic, tedy dálnic a silnic první třídy, od té doby výrazně zlepšila.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)