Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Státní dluh od prosince stoupl o devadesát miliard
22.07.2019
Státní dluh ke konci června stoupl oproti konci minulého roku o 90,6 miliardy na 1,713 bilionu korun. Důvodem nárůstu dluhu byla podle ministerstva financí snaha získat peníze za výhodných podmínek na plánované splátky státních dluhopisů v letošním roce. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh zhruba 160 800 korun.
Ve srovnání s prvním čtvrtletím státní dluh ke konci června klesl o zhruba 19 miliard korun. "Ministerstvo financí využilo příznivých podmínek v prvním pololetí a předfinancovalo téměř tři čtvrtiny korunových splátek státního dluhu v letošním roce," uvedl mluvčí ministerstva Michal Žurovec. Pohyb nominální výše státního dluhu v průběhu jednotlivých čtvrtletí je podle něj běžný jev a nevypovídá o trendu zadlužování země. Dlouhodobě podle MF státní dluh klesá. Výši dluhu ke konci června podle MF ovlivnilo například předfinancování červencové splátky dluhopisů za 70 miliard korun. Během druhého čtvrtletí MF splatilo dluhopisy za 80,9 miliardy korun. Celkově MF v pololetí prodalo střednědobé a dlouhodobé státní dluhopisy v domácí měně za 181,8 miliardy korun.
Do byznysu s českým lithiem chce vstoupit ČEZ
19.07.2019
Energetická skupina ČEZ, kterou ze 70 procent vlastní stát, prozkoumá možnosti těžby lithia u Cínovce v Krušných horách. Firmě European Metals Holdings (EMH), která má na těžbu přednostní právo, poskytne půjčku dva miliony eur (51,2 milionu Kč). ČEZ se do konce roku rozhodne, jestli do EMH kapitálově vstoupí, nebo si nechá půjčku vrátit. Na úterním briefingu to řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Potvrdil tak informaci, kterou firma EMH poslala na londýnskou burzu.
"Na našem území se možná nachází významné ložisko lithia, což je základní surovina pro výrobu autobaterií. Je naším zájmem, aby zisk z možné těžby lithia zůstal co nejvíce v Česku. Stejně tak naším zájmem je, aby bylo ověřeno, zda se zde těžit lithium vyplatí, nebo ne," uvedl Havlíček. Do průzkumu se podle něj zapojí těžařská firma Severočeské doly, dceřiná společnost ČEZ. "Věříme, že bude postupovat i s maximální péčí věnovanou životnímu prostředí a obcím v okolí," doplnil ministr.
Zlevňování hypoték zabralo. Trh se pomalu zvedá
17.07.2019
Prudký propad hypotečního trhu, ke kterému došlo v prvním čtvrtletí letošního roku, se v posledních třech měsících zmírnil. Bankám přibyli klienti a vzrostly i objemy nových úvěrů. I tak je ale výpadek v letošním prvním pololetí stále výrazný, přestože úrokové sazby klesly z lednových tří procent na 2,76 procenta v červnu.
Podle statistiky Hypoindex, kterou pravidelně zveřejňuje společnost Fincentrum, si během prvních šesti měsíců vzalo nový úvěr na bydlení 36 874 lidí, kterým banky rozpůjčovaly 83,6 miliardy korun. V meziročním srovnání však klesl počet nových klientů skoro o čtvrtinu a objemy hypoték o pětinu. Průměrné úrokové sazby bank přitom stále padají, zatímco v květnu se dostaly na 2,8 procenta, podle aktuálního hypoindexu už leží ještě o čtyři bazické body níže. Čísla za červen tak ukazují zatím nejlepší letošní výsledek. Hypotéku si v bance sjednalo 7119 klientů a celkově šlo o 16,5 miliardy korun. "Pokračující akční nabídky přilákaly zatím nejvyšší počet zájemců o hypoteční úvěr v tomto roce. I tak se však jedná o objem obvyklý pro slabší měsíce v minulých letech. Výsledky Fincentrum Hypoindexu potvrzují, že růst cen nemovitostí se prozatím nezastavil. Průměrná výše hypotečního úvěru poprvé překonala hranici 2,3 milionu korun," uvedl Josef Rajdl, hlavní analytik poradenské společnosti Fincentrum.
Česká ekonomika poroste o 2,6 procenta
15.07.2019
Evropská komise (EK) ve své nejnovější prognóze potvrdila, že v letošním roce očekává zvýšení hrubého domácího produktu Česka o 2,6 procenta. Ekonomika v celé Evropské unii poroste podle odhadů o 1,4 procenta. V zemích eurozóny to bude 1,2 procenta.
V případě Česka komise zlepšila údaj za minulý rok a výhled na příští rok, oba o 0,1 procentního bodu. Loni ekonomika podle nejnovější zprávy vzrostla o tři procenta a v roce 2020 má růst zpomalit na 2,5 procenta. EK ve své letní prognóze upozornila, že loni ekonomika znovu silně rostla. Pomohly jí hlavně vysoké investice a solidní spotřeba domácností. Zahraniční obchod však měl negativní dopad na hrubý domácí produkt (HDP), protože vysoká domácí poptávka způsobila, že růst dovozu byl vyšší než vývozu. Hlavním tahounem ekonomického růstu zřejmě zůstane domácí spotřeba. Ta by měla nadále těžit z rychlého růstu mezd a penzí a z vysoké důvěry spotřebitelů. Růst investic se má po loňském prudkém zvýšení normalizovat. Kvůli akutnímu nedostatku pracovní síly by však mohly být prioritou pro firmy investice do automatizace.