Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Přímý prodej zažívá v Česku zlaté časy
28.06.2019
Obraty společností, které se zabývají přímým prodejem, jako je Amway, Mary Kay či Oriflame, vzrostl loni o 9,5 % na 7,67 miliardy korun. Nejvíce se prodává kosmetika a produkty pro osobní péči, které dohromady představují asi třetinu trhu, následují se skoro 31 % výrobky pro domácnost a zboží dlouhodobé spotřeby, třetí nejprodávanější skupinou jsou wellness a doplňky stravy.
ČR byla loni z hlediska obratu druhým nejrychleji rostoucím státem ze střední Evropy, více rostlo pouze Maďarsko. Prodejců loni přibylo skoro 35 000, čím se množství prodejců zvýšilo na 337 000 lidi.
Češi chtějí bydlet šetrně
27.06.2019
Potvrzuje to tendence růstu množství domů šetřících energii. Přibývá především počet staveb energetické třídy B – tedy velmi úsporných. Zatímco před pěti lety jich bylo 5000, v roce 2017 už 8000.
javascript:__doPostBack('ctl00$ContentPlaceHoldStaví se rovněž více pasivních domů, které tvoří z celkového množství nově postavených domů asi šest procent. Tyto domy díky kvalitní izolaci, stínění a dalším prvkům spotřebovávají jen minimum energie a využívají teplo ze slunečního záření procházející okny a teplo vyzařované lidmi a spotřebiči, tedy takzvané pasivní tepelné zisky. S úsporami přitom pomáhají i chytré systémy, které dokáží řídit výrobu i spotřebu elektřiny či tepla v domácnosti. Pokud se stavba dobře naplánuje, není podle expertů nutné, aby byl pasivní dům dražší, než ten obyčejný.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Nový exekuční řád čelí kritice
27.06.2019
Návrh novely exekučního řádu v podobě jakou má v současnosti je podle Exekutorské komory ČR špatný. Tvrdí, že proces prodlouží, prodraží a také zkomplikuje. Komora navíc varuje i před možností vzniku takzvaných „exekutorských baronů“. Podle tohoto systému se dlužníci dělí na dvě skupiny a to na ty, kteří ještě v exekuci nikdy nebyli, a na ty, kteří už ano.
Pokud chce někdo uvalit exekuci na osobu z první skupiny, může si vybrat jakéhokoli exekutora v republice. Když se však daný člověk dostane do exekuce znova, musí ji provádět stejný exekutor jako tu první. Kvůli tomu se však po několika letech začnou exekuční pohledávky kumulovat jen u malého množství exekutorů. Služebně starší exekutoři totiž budou muset vyřizovat další a další exekuce, a tak by časem mohli i v podstatě ovládnout celý „trh“, zatímco jejich mladší kolegové budou muset „čekat“ na nové dlužníky.
Česká pošta nahradí zaměstnance moderními technologiemi
27.06.2019
V procesu restrukturalizace plánuje snížit počet zaměstnanců o několik tisíc. Nahradit je chce moderními technologiemi a automatizací. Pro snižování jejich počtu chce využít dobrovolné odchody. Ročně z České pošty totižto odejde až čtvrtina z třiceti tisíc pracovníků, za které pak musí hledat náhradu.
Nyní chybí víc než 1100 zaměstnanců a to podnik do konce dubna přijal téměř tři tisíce lidí. Pošta přitom nové zaměstnance láká řadou benefitů, jako je zkrácená pracovní doba, pět dnů dovolené navíc, stravenky, poukázky na volnočasové aktivity či možnost ubytování v rekreačních střediscích České pošty. Zavedením technologií by se mohl vyřešit problém nedostatku zaměstnanců a snížit ztráta, která loni činila 275 milionů korun proti předchozímu zisku 91 milionů korun.