Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Soud rozhodl: čeští majitelé aut VW mají nárok na odškodnění
21.06.2019
Obvodní soud pro Prahu 8 zatím nepravomocně uznal nárok na odškodnění českých majitelů vozů koncernu Volkswagen v tzv. kause Dieselgate. Naftové vozy koncernu byly vybaveny softwarem, který sloužil k manipulaci s emisemi. Volkswagen má podle březnového verdiktu vyplatit celkem 533 milionů korun.
Volkswagen prohrál spor s majiteli aut proto, že se v požadované lhůtě nevyjádřil k jejich žalobě. Soud tedy vynesl takzvaný rozsudek pro uznání. Vyhověl tak 2435 lidem. Nároky byly uznané ve výši 220 000 Kč na jednoho zákazníka. Částka je odvozená od modelu odškodnění v USA, kde VW již dříve dobrovolně vyplatil postiženým spotřebitelům až 10 000 dolarů a zároveň jim nabídl opravu či zpětný odkup vozidel s upravenými motory.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Kurzy finanční gramotnosti v ČR nefungují, lidé se dál zadlužují
21.06.2019
Zadlužování Čechů pořád roste. Řada z nich přitom dluhy splácet nedokáže, přes 800 tisíc lidí je v exekuci. A zatímco dlužníkům má pomoci novela insolventního zákona, která začala platit od 1. června, těm ostatním vzdělávání. Jenže průzkumy ukazují, že efektivita kurzů je u dospělých přinejmenším sporná.
Podle starší studie OECD dosáhli Češi ve finančních znalostech jen 52 % výše uvedeného ideálu, a ve finančním chování pak jen 42 % optimálních znalostí. Právě nízká finanční gramotnost je považována za jednu z klíčových příčin nezvládnutého zadlužení české společnosti. Pokud však má být finanční vzdělání účinné, nestačí jenom množství kurzů, musí být hlavně opakované a žité.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Státní půjčky na bydlení jsou mimo realitu
20.06.2019
Ještě loni v srpnu to vypadalo, že bude o státní půjčky na bydlení pro mladé zájem. Dokonce se před Státním fondem rozvoje bydlení stály fronty. Ty však záhy opadly. Ani letos, kdy na žadatele čeká miliarda korun, není o program velký zájem.
Podmínky čerpání jsou totižto omezující, nabízená maximální suma neodpovídá cenám bytů a domů. Na modernizaci bytu stát půjčuje nejvýše 300 tisíc korun, při koupi bytu je maximum 1,2 milionu korun, u stavby nebo koupě rodinného domu je nejvyšší možná půjčka dva miliony korun. Tyto částky jsou při aktuálních cenách za nemovitosti neadekvátní a to je také důvod, proč o půjčku není zájem. Ministryně práce a sociálních věcí by to ale prý rada změnila.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Ceny nových bytů v Praze za rok vzrostly o 7,7 procenta
20.06.2019
Průměrná nabídková cena volných nových bytů v Praze na konci dubna meziročně vzrostla o 7,7 procenta na 107 100 korun za metr čtvereční. Tempo růstu zpomalilo z 12,6 procenta na konci února. Počet volných dostupných bytů v nabídce developerů na konci dubna meziročně vzrostl o 19,6 procenta na 5775. Vyplývá to z údajů poradenské společnosti Deloitte.
"Aktuální situace naznačuje možné blížící se změny. Ceny nových bytů v nejbližším období již pravděpodobně výrazně neporostou. Ceny volných bytů pak budou zrcadlit neprodané drahé byty z roku 2018. Avšak vzhledem k cenové politice v posledních dvou měsících se zdá, že i zde developeři možná přistoupí k úpravě cen," uvedl odborník na nemovitosti Deloitte Petr Hána. Podle údajů developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group vzrostly ceny nových bytů od poloviny roku 2015 zhruba o 90 procent. Jako příčiny výrazného zdražování analytici uvádějí pomalé povolování staveb, rostoucí ceny pozemků, stavebních prací a materiálů. Dále zmiňují vysoké daňové zatížení nebo zbytečné technické požadavky.