Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Rodinné ústavy přišli v Česku do módy
13.06.2019
Téměř 90 % všech soukromých firem v Česku tvoří rodinné podniky. Pro jejich dlouhodobě bezproblémový chod potřebují soubor pravidel, takzvanou ústavu. V případě její nesestavění jsou často při změně poměrů v rodině náchylnější k otřasům či až k rozpadu firmy.
Na to, co by mnělo a co nemnělo být v ústavě se dohadují partneři spolu se svým právníkem a v případě dětí, které by po dosažení určitého věku vstoupili do představenstva společnosti, i s nimi. Proces sestavení ústavy může trvat pár dní ale také měsíc. Vše závisí od velikosti firmy, počtu partnerů, potenciálních partnerů a právníků.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Ceny v ČR vyrostly o tři procenta
12.06.2019
Ceny v květnu vyrostly o 2,9 % a to především u potravin a cen za bydlení. Naopak zlevnilo oblečení a obuv o 3,1 % a pošta a telekomunikace o 1,3 %. Z potravin nejvíce zdražily brambory a to o 88,4 %.
K překvapení cukr ale zlevněl a to o 23,8 %. Zvýšení spotřebitelských cen oproti dubnu ovlivnily zejména vyšší ceny potravin a nealkoholických nápojů. Ekonomové vidí problém v růstu cen potravin a energií, jelikož by mohli pro řadu lidí představovat existenční problémy.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Práce bude dál dost. Firmy se nechystají propouštět
12.06.2019
Čeští zaměstnavatelé plánují i ve třetím čtvrtletí letošního roku nabírat nové zaměstnance. Zvyšovat počet zaměstnanců plánují všechny oblasti ekonomiky s výjimkou veřejného sektoru. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 750 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru v Česku, jehož výsledky firma oznámila na úterní tiskové konferenci.
Přijímat nové zaměstnance plánuje podle průzkumu pět procent zaměstnavatelů, snižování jejich počtu neočekává nikdo. Na 94 procent oslovených firem uvedlo, že během třetího čtvrtletí změnu nechystá, jedno procento neví. Čistý index trhu práce tak činí plus pět procent. V předchozím čtvrtletí to byla čtyři procenta. "Třetí kvartál roku bývá podle našeho průzkumu nejoptimističtějším obdobím na trhu, což se následně projeví v nejnižší míře nezaměstnanosti v září, říjnu a listopadu. Na 35 procent velkých firem plánuje zvyšovat počty zaměstnanců, a nadále tedy vznikají nová pracovní místa, a to i v regionech, které dříve trpěly nedostatkem pracovních příležitostí," uvedla generální ředitelka ManpowerGroup ČR Jaroslava Rezlerová.
Češi si v dubnu dopřávali
10.06.2019
Za potraviny utráceli nejvíc za posledních 16 let. Významný vliv na meziroční srovnání měly Velikonoce, které letos připadly na duben, zatímco loni byly už v březnu. Stejně jako v předchozích měsících se i v dubnu nejvíce zvýšili tržby internetových obchodů a zásilkových služeb.
Lidé také více nakupovali potraviny či počítače a telefony. Vliv velikonočních nákupů se projevil zejména v prodeji potravin, kde se tržby zvýšily o desetinu což podle ekonomů představuje nejvýraznější růst od září roku 2003. Způsobeno to není jen tím, že by Češi o Velikonocích „pořádně hodovali“, ale také zdražováním potravin. Jedná se zejména o zeleninu, jejíž cena je z důvodu loňské slabé úrody na historickém maximu.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)