Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Vysoké ceny bytů dusí trh s hypotékami
23.05.2019
Nepomáhá ani pokles úroků, čeká se na ČNB. Průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů dál klesá, už třetí měsíc v řadě. V dubnu se dostala podle aktuálního hypoindexu na 2,85 procenta. Zároveň ale klesl minulý měsíc opět i zájem lidí o hypotéky. V dubnu bylo sjednáno 6395 hypoték, což je jen o 263 méně než v březnu.
Stejně tak poklesly i objemy hypoték. Lidé si ve čtvrtém měsíci letošního roku sjednali hypotéky za 14,615 miliardy korun, což je o 131 milionů méně než v březnu. Otázkou je, zda mělo i na dubnové počty a objemy úvěrů stále ještě vliv "předzásobení", do kterého se lidé pustili kvůli regulacím hypoték před říjnem loňského roku. Klienti si tehdy vzali hypotéky raději s předstihem, což mělo za následek nárůst počtu v podzimních měsících, ale pak i prudký propad hypotečního trhu na začátku letošního roku.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Restauracím s venkovním posezením klesly tržby
23.05.2019
Studené jarní počasí snížilo restauracím s venkovním posezením tržby. Podle společnosti Storyous, která zkoumala v 650 provozovnách data od dubna do poloviny května, mělo 45 procent restaurací nižší tržby, meziročně klesly o čtvrtinu.
Zahrádku má v ČR zhruba 40 procent restauračních podniků, dopad na sektor je tedy podstatný, uvedla společnost. Úbytek hostů pijících pivo potvrdila výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová.
Nedostatečná dopravní síť brzdí víc jak polovinu firem
22.05.2019
Růst české ekonomiky v letošním roce zpomalí na 2,6 procenta z loňských 2,9 procenta. Předpověděla to v úterý Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). V příštím roce pak očekává další zvolnění hospodářského růstu, a to na 2,5 procenta. OECD také ve své zprávě Česku doporučuje zvýšit investice do dopravní infrastruktury nebo do vzdělávání.
OECD rovněž vyzvala vládu k investicím do budoucího růstu. Zapotřebí jsou podle ní například investice do vzdělávání a do dopravní infrastruktury, zejména do silnic a dálnic, které by zemi lépe propojily s důležitými obchodními partnery. Přesně 55 procent firem uvádí, že je pro ně nedostatečná infrastruktura překážkou v rozvoji. V rámci zemí OECD jde o čtvrtou až pátou nejvyšší hodnotu. Stejně na tom je Polsko. "Hospodářský růst zůstane v letech 2019 a 2020 silný, ačkoli zpomalí na zhruba 2,5 procenta," uvedla OECD. "Výdaje domácností se budou rychle zvyšovat díky stoupajícím mzdám a sociálním benefitům. V roce 2020 budou růst brzdit nedostatek pracovních sil a slabší poptávka ze strany obchodních partnerů," dodala.
Dvojí kvalita vyjde draho
21.05.2019
Šizení dováženého jídla má vymýtit pokuta až 50 milionů. Zákaz prodeje potravin v různé kvalitě, ale stejném obalu v Česku a v jiných evropských zemích schválila vláda.
Úřad vlády o tom informoval na Twitteru. Za porušení novinky v novele zákona o potravinách by podle návrhu ministerstva zemědělství měla hrozit pokuta až 50 milionů korun. Novela by měla také zvětšit pravomoci Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) či rozšířit možnost označit potravinu za českou.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)