Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Zájem cizinců o ubytování v Česku po letech ochladl
13.05.2019
Počet zahraničních hostů klesl. V hotelech, penzionech a kempech v Česku se v letošním prvním čtvrtletí ubytovaly čtyři miliony lidí, což bylo meziročně o 1,8 procenta víc.
Počet přenocování se zvýšil o 0,9 procenta na 10,8 milionu noclehů. Poptávka ze strany zahraničních hostů ale po několika letech nepřetržitého růstu v prvních třech měsících letošního roku klesla, uvedl dnes Český statistický úřad. Hostů z ciziny bylo v prvním čtvrtletí více než domácích. V porovnání s loňským rokem se ale jejich počet snížil o 0,2 procenta. Domácích hostů naproti tomu o 3,8 procenta přibylo.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Nové byty v Praze na konci února meziročně zdražily o 12 procent
10.05.2019
Průměrná nabídková cena volných nových bytů v Praze na konci února meziročně vzrostla o 12,6 procenta na 107 900 korun za metr čtvereční. Tempo růstu bylo nejvyšší od října 2017. Počet volných dostupných bytů v nabídce developerů na konci února meziročně vzrostl o 8,3 procenta na 5288. Vyplývá to z údajů poradenské společnosti Deloitte, které má redakce k dispozici.
Nové projekty přinesly v lednu a únoru na pražský trh do přímé nabídky developerů 371 bytů ve 13 projektech. Počet bytů meziročně klesl o dvě třetiny. Nejdražším pražským obvodem zůstává Praha 1 s průměrnou cenou 189 600 korun za metr čtvereční bytové plochy. Nejlevnější je Praha 10 s průměrem 92 600 korun. Meziročně ceny nejvíce vzrostly v Praze 4, téměř o dvě pětiny. Naopak nové byty meziročně zlevnily v Praze 1, o 14,1 procenta. V porovnání se stavem na konci loňského roku se ceny ve většině pražských obvodů příliš nezměnily. Výjimkami byly Praha 4 s růstem o osm procent a Praha 3, kde ceny stouply o 5,2 procenta. Více než třetina bytů v nabídce developerů patřila do kategorie 2+KK. Následovaly byty 1+KK (25 procent), 3+KK (24 procent) a 4+KK (deset procent).
Povinné ručení je pro pojišťovny silně ztrátové
09.05.2019
Služba povinného ručení je pro české pojišťovny ztrátová. Na pojistném podle České kanceláře pojistitelů (ČKP) ročně vyberou o zhruba 1,8 miliardy korun méně, než kolik je stojí škody. Začínají proto přistupovat na zdražování. U těch, kteří v minulosti bourali, to mohou být až desítky procent. Informovaly o tom ve čtvrtek Hospodářské noviny (HN).
"Zdražování už začalo. U klientů, kteří nebourají, se jedná o zdražování okolo pěti procent. U těch, kteří měli v posledních letech více škod, jde o desítky procent," říká pro HN mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová. Zdražování spustily pojišťovny již loni. Průměrné pojistné za celý trh podle ČKP meziročně podražilo o 3,4 procenta na 2869 korun. Tento růst byl však stále poloviční oproti růstu škod. Nyní většina pojišťoven plánuje rostoucí náklady promítnout do cen zejména rizikovým skupinám. Mezi ně patří především řidiči, kteří často bourají. A také ti, kteří pojištění neplatí, když ale způsobí škodu, pojišťovny ji musí nahradit a pak zpětně − a často neúspěšně − vymáhat. Mezi rizikové klienty patří rovněž leasingové společnosti a firmy s velkým počtem vozidel.
Ekonomika letos poroste, mírně ale zpomalí
06.05.2019
Zpomalení růstu ekonomiky, pokračující růst nákladů na zaměstnance a růst cen očekávají v letošním roce finanční ředitelé českých firem. Vyplývá to z průzkumu společnosti Deloitte mezi řediteli. Celkem 56 procent finančních ředitelů očekává letos růst ekonomiky 1,6 až 2,5 procenta. Proti loňskému roku se tak snížil z 31 procent na 22 procent podíl těch, kteří očekávají růst rychlejší.
"Od roku 2016 jsme byli svědky neustálého růstu a posilování důvěry finančních ředitelů. Očekávání ohledně budoucího vývoje obchodu a ekonomiky Česka se letos z velké části shodují s výsledky loňskými, ovšem míra optimismu mírně poklesla," uvedl partner v oddělení auditu Deloittu Ladislav Šauer.