Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Zájem o půjčování nářadí a stavební techniky roste
11.03.2019
Ceny zůstávají zhruba na stejné úrovni, dlouhodobé pronájmy jsou levnější.
V počtu objednávek převládají soukromníci, většinu obratu ale tvoří stavební firmy. Soukromí řemeslníci mají největší zájem o sbíjecí kladiva, vrtačky nebo brusky.
Předčasné splacení hypoték výrazně zlevní
08.03.2019
Centrální banka se rozhodla vnést jasno do poplatků, které může požadovat banka, když bude klient s hypotékou chtít doplatit úvěr předčasně mimo období takzvané fixace. Tedy v průběhu doby, v níž má pevně stanovenou úrokovou sazbu. Podle včera zveřejněného výkladu ČNB si banky smí účtovat pouze náklady, které přímo souvisejí s předčasným splacením a jejichž výše je odůvodněná.
Mezi takzvané účelně vynaložené náklady patří podle centrální banky hlavně ty administrativní − například poštovné, kopírování dokumentů nebo poplatky za různé administrativní úkony. Naopak za nepřípustné ČNB považuje, aby banky chtěly proplatit například úroky, o které předčasným doplacením úvěru přicházejí, nebo provize vyplacené makléřům za sjednání úvěru. Takový postup je podle názoru centrální banky v rozporu se zákonem. Bankám by tím hrozily problémy s ČNB, která je jejich regulátorem.
Ministerstvo jednalo o revizi dávek na bydlení
07.03.2019
V pondělí 4. března se na MPSV uskutečnil kulatý stůl k problematice revize dávek na bydlení. Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) zde odbornou veřejnost podrobně seznámila s 6 východisky revize dávek na bydlení. Cílem je zjednodušení systému, omezení zneužívání dávek a obrana před obchodníky s chudobou.
“Více než 90 procent nepojistných dávek jde rodinám s dětmi, seniorům a zdravotně postiženým. Pokud má být cílem revize dávkového systému především úspora a zamezení zneužívání pomoci státu, vidím prostor zejména u dávek na bydlení,” řekla ministryně Jana Maláčová s tím, že jakékoliv změny systému nesmějí mít negativní dopad na chudobou ohrožené skupiny obyvatel. To se týká především rodin s dětmi, seniorů a zvláště pak ovdovělých seniorek.
Kulatého stolu se zúčastnila kromě ministryně práce a sociálních věcí také ministryně pro místní rozvoj, poslanci a senátoři, zástupci místních samospráv a odborné veřejnosti z řad neziskového sektoru. Účastníci kulatého stolu se shodli, že klíčové je v dohledné době připravit návrh zákona o dostupném bydlení, který má v gesci MMR. Podle ministryně Maláčové je tento zákon nezbytnou podmínkou pro systémovou podporu bydlení ze strany státu. Samotné dávky na bydlení nemohou do budoucna nahrazovat státní podporu v oblasti bydlení.
Další kulatý stůl k tématu revize dávek na bydlení se uskuteční 20. 3. 2019. Cílem MPSV je získat případné připomínky ještě před předložením konkrétních návrhů do meziresortního řízení.
Východiska MPSV pro diskusi k revizi dávek na bydlení:
1. Zjednodušení systému dávek na bydlení
• Příspěvek na bydlení bude poskytován pouze do zkolaudovaných bytů. • Doplatek na bydlení bude poskytován pouze do nebytových prostor (tj. ubytovna, jiný než obytný prostor, stavba pro individuální či rodinnou rekreaci).
2. Aktivizace jako předpoklad výplaty dávek v hmotné nouzi
• Dávky budou v určitých životních situacích příjemců podmíněny jejich aktivizací prostřednictvím sociální práce (např. osoby dlouhodobě nezaměstnané, osoby, které se opakovaně dopustily přestupku proti občanskému soužití).
3. Dávka pouze do obyvatelných bytů
• Zavedení minimálních technických a hygienických standardů u bytů. • Nepřiznání či odejmutí dávky u neobyvatelného bytu.
4. Dávky jen pro osoby, které fakticky užívají bydlení
• Vymezení okruhu společně posuzovaných osob u příspěvku na bydlení, které bude reflektovat skutečné soužití osob a vyživovací povinnosti v rámci rodiny. • Adresnější vyplácení dávky.
5. Dávky pouze pro nemajetné osoby
• Vyloučení nároku na dávku při vlastnictví více bytových jednotek. • Zavedení omezeného testu majetku u příspěvku na bydlení.
6. Spravedlivější nastavení výše uznatelných nákladů na bydlení
• U nájemného je třeba vycházet z údajů hodnotové mapy nájemného (pokud bude k dispozici), která by přinášela reálný obraz výše nájemného v obcích. • U služeb a energii budeme vycházet z normovaných spotřeb na osobu nebo dle m2 a reálných cen dodavatelů.
(Zdroj: Tiskové oddělení MPSV)
Česko zvolňuje krok, prosperita už dosáhla vrcholu
06.03.2019
Už několik let patří Česká republika k nejrychleji rostoucím zemím v Evropě. Tuzemská prosperita ale už dosáhla svého vrcholu a o tom, zda si růst udrží, rozhodnou podle ekonomů faktory ze zahraničí. Nad většinou z nich nebudou mít tuzemské firmy kontrolu, přesto mohou mít fatální dopad na jejich vývoz i na zachování nebo ztrátu tisíců pracovních míst.
České hospodářství se bude muset vypořádat zejména se slabší poptávkou po tuzemském zboží z Německa, které se za loňský rok jen těsně vyhnulo recesi. Exportní aktivity také může ohrozit chaos, spojený s neřízeným odchodem Velké Británie z Evropské unie. To vše v době, kdy obchodní válka prezidenta Spojených států amerických Donalda Trumpa s Čínou zasahuje i Evropu a hrozí i evropským automobilkám. Česko se také v nadcházejících letech musí vypořádat s nástupem robotizace a proměnou automobilového průmyslu. "Zásadní nejistotou je zahraniční vývoj. Pokud by návrat německé ekonomiky k růstu nabral zpoždění, naše ekonomika by to již pocítila. Nejde ale jen o Německo," napsali člen bankovní rady České národní banky Vojtěch Benda a poradce rady Jakub Matějů v únorovém komentáři pro HN. Nižší poptávka ze zahraničí by podle nich například ochladila trh práce.