Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Meziroční růst cen oproti loňskému prosinci zrychlil
26.02.2019
Ceny průmyslových výrobců v Česku v lednu meziročně stouply o 2,9 procenta. Zelenina zdražila dokonce o 82,5 procenta. Zvýšily se i ceny v ostatních odvětvích, a to u zemědělských výrobců o 4,4 procenta, stavebních prací o rovná čtyři procenta a tržních služeb pro podniky o 2,7 procenta.
Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Téměř ve všech oblastech navíc meziroční růst cen oproti loňskému prosinci zrychlil. Výjimkou byly jen stavební práce, u kterých bylo zdražení v lednu stejné jako v prosinci.
Češi v zahraničních e-shopech utrácí stále více
25.02.2019
Češi loni v zahraničních e-shopech či při rezervacích ubytování a letenek utratili o 41 procent meziročně víc, celkem šlo o 41,8 miliardy korun. Vyplývá to ze statistik Sdružení pro bankovní karty. Průměrná hodnota jednoho nákupu ale v posledních letech klesla na loňských 772 korun, ještě v roce 2016 to bylo 1095 korun.
Podle průzkumu přepravní firmy DPD loni nakoupilo na zahraničních e-shopech 62 procent českých uživatelů internetu, což je o 11 procent více než v roce 2017. Evropský průměr je 58 procent. Češi si nejčastěji zboží nechávají dovézt z ostatních zemí Evropské unie (52 procent), nejčastěji z Německa, Velké Británie a ze Slovenska. Pokud zavítají na e-shopy mimo EU, převládají Čína (67 procent) a Spojené státy (26 procent). "Česká pobočka PayU má největší objem mezinárodních platebních transakcí se Slovenskem, Polskem, Maďarskem a Rumunskem," uvedla Barbora Tyllová z platební brány PayU. Ze zahraničních e-shopů se zvyšuje zejména obliba nakupování v čínských obchodech, jako jsou Aliexpress.com, Dresslink.com, dx.com či Tinydeal.com. Většinu zásilek tvoří ty, jejichž cena nepřekročila limit 22 eur (asi 563 korun) a nemusí z nich být odvedena DPH. Podle nedávného průzkumu pro společnost ESET jsou čínské e-shopy v popularitě na druhém místě za českými internetovými obchodníky.
Loni v Česku vzniklo přes 100 tisíc nových společností
22.02.2019
V roce 2018 v Česku vzniklo více než 100 tisíc nových společností. Přes polovinu nově vzniklých subjektů tvoří osoby samostatně výdělečně činné, zatímco svou činnost ukončují nejčastěji společnosti s ručením omezeným. Vyplývá to z údajů on-line databáze českých firem společnosti Merk.cz.
Nejvíc firem si pro start podnikání zvolilo leden, kdy vzniklo 11 procent nových společností. Na druhém konci se ocitly letní měsíce a prosinec, kde ale hrají roli prázdniny i vánoční svátky ve spojení s koncem roku. Naprostá většina nově založených společností neměla za sebou žádnou historii, vyčleněním z předchozích subjektů vznikly pouhé desítky z nich. Ke konci roku 2018 se 64 z nově vzniklých společností ocitlo v insolvenčním řízení. Přes 28 procent nových společností vzniklo v Praze, následoval Jihomoravský a Středočeský kraj s 11 procenty a Moravskoslezský kraj s devíti procenty. "Podíl vzniklých firem odpovídá podílu počtu obyvatel, kdy se na horní příčky dostaly kraje s nejvyššími počty obyvatel. Praha jako hlavní město, v němž se soustředí řada podnikatelských aktivit, i tak v žebříčku významně utekla a předběhla nejpočetnější Středočeský kraj. Na posledním místě skončil Karlovarský kraj, kde opět můžeme vidět přímou souvislost s počtem obyvatel. V zahraničí pak vzniklo pouhých 11 firem," uvedl ředitel Merk.cz Tomáš Berger.
Počet účastníků doplňkového penzijního spoření vzrost
20.02.2019
Loni to bylo o 27 procent na 967 tisíc. Objem takto spořených peněz stoupl o 43 procent na 42,7 miliardy korun. Informovala o tom Asociace penzijních společností ČR.
Zájem lidí o zajištění na stáří podporuje podle expertů dobrá ekonomická situace domácností. V transformovaných fondech původního penzijního připojištění, do kterých již nelze vstupovat, zůstávalo na konci loňského roku 3,5 milionu účastníků. Celkový objem peněz v těchto fondech činil 404,4 miliardy korun. Dlouhodobý celkový výnos těchto fondů za celou dobu jejich dosavadní existence však zůstává kladný. Konzervativní fondy v průměru od založení zhodnotily peníze o 2,49 procenta, vyvážené o 7,65 procenta a dynamické o 17,37 procenta.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)