Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Drobní živnostníci a řemeslníci dostanou zdarma platební terminály
15.02.2019
V Česku je dnes čím dál výjimečnější narazit na obchodníka, který by neumožňoval platbu kartou. Drobní živnostníci a řemeslníci platebními terminály však mnohdy nedisponují. Nejčastěji to zdůvodňují tím, že zavedení plateb kartou je pro ně drahé. Zatímco velcí obchodníci mají terminál často zdarma a z plateb přes něj odvádějí provozovatelům třeba jen 0,5 procenta, u těch menších může jít o dvě procenta i víc. Vzniká ale plán, který by to měl změnit.
"Chápeme, že malí živnostníci mají finanční bariéry, proč platební terminál nemají. Chtěli bychom proto vytvořit fond, ze kterého by dostávali terminály zdarma, a budeme se bavit i o tom, jak by se jim mohly snížit také poplatky za přijímání karet. V praxi by to mělo začít fungovat od ledna 2020," řekla HN Marta Nováková (za ANO), ministryně průmyslu a obchodu. Za novým projektem stojí vznikající aliance. Ministerstvo průmyslu a obchodu se v ní domlouvá se Svazem obchodu a cestovního ruchu, Svazem průmyslu a dopravy, Hospodářskou komorou, Asociací malých a středních podniků a živnostníků a společností Mastercard.
Lidé jsou šťastnější a zdravější
13.02.2019
Nepodmíněný základní příjem činí lidi šťastnějšími, ale nevede k vyšší zaměstnanosti. Vyplývá to z předběžných závěrů finského experimentu, při kterém bylo 2000 náhodně vybraných nezaměstnaných každý měsíc vypláceno 560 eur (asi 14 500 korun). Konečné závěry z pokusu ještě nelze vyvodit, protože dosud nebyla vyhodnocena všechna data, napsala dnes agentura DPA s odvoláním na finské experty.
Po dobu více než dvou let 2000 finských nezaměstnaných ve věku od 25 do 58 let dostávalo každý měsíc bez jakýchkoli podmínek 560 eur, které pokusné osoby nemusely zdanit. Pokus skončil 31. prosince 2018. "Příjemci základního příjmu vykazují méně stresových příznaků a problémů s koncentrací a zdravím než srovnávací skupina," řekla vedoucí výzkumu Minna Ylikännöová z finského ústavu sociálního zabezpečení Kela. "Kromě toho měli větší důvěru v budoucnost a ve své vlastní možnosti společenského uplatnění," řekla odbornice. Na pracovním trhu se však žádné podstatné rozdíly neprojevily. Příjemci základního příjmu pracovali v prvním roce experimentu v průměru zhruba stejný počet dní jako lidé z kontrolní skupiny, řekl Ohto Kanninen z výzkumného centra pro výdělečně činné pracovníky. Dotyční tedy nenašli ani lepší, ani horší práci.
Česko poroste pomaleji, euro bude za 24,20 Kč
11.02.2019
Česká národní banka v nové prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,9 procenta a pro příští rok na tři procenta. Na tiskové konferenci po jednání bankovní rady to ve čtvrtek uvedl guvernér Jiří Rusnok.
V předchozí listopadové prognóze centrální banka počítala letos i příští rok s růstem ekonomiky o 3,3 procenta. Banka také zhoršila odhad růstu pro loňský rok, a to na 2,8 procenta z předchozích 3,1 procenta. První odhady vývoje ekonomiky za loňský rok zveřejní Český statistický úřad 15. února. "Růst české ekonomiky v letošním a příštím roce bude odpovídat jejímu dlouhodobě rovnovážnému vývoji. Růst bude tažen především spotřebou domácností, která bude odrážet rychlou dynamiku růstu jejich příjmů," uvedl Rusnok. K růstu podle něj bude také mimo jiné přispívat rozpočtová politika vlády, a to i zvýšením běžných výdajů.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Situace na trhu práce je ve srovnání s předchozími lety příznivější
11.02.2019
Lednová čísla jsou nejlepší za 12 let. Nezaměstnanost v Česku dál roste, v lednu stoupla na 3,3 procenta z prosincových 3,1 procenta. Bez práce bylo 245 057 lidí. I přes meziměsíční nárůst jde o nejnižší lednovou hodnotu od roku 1997. Oznámil to v pátek Úřad práce ČR.
Analytici očekávali o desetinu procentního bodu nižší růst. Loni v lednu činila nezaměstnanost 3,9 procenta. "Situace na pracovním trhu se v uplynulém měsíci vyvíjela standardně. Ve srovnání s předchozími lety je ale příznivější," uvedl úřad. Podle generální ředitelky úřadu práce Kateřiny Sadílkové zaznamenaly útlum sezónní práce, hlavně ve stavebnictví a v zemědělství. Počet nezaměstnaných byl k 31. lednu o 13 523 vyšší než v prosinci a o 44 171 nižší než před rokem. Počet volných míst stoupl v lednu proti prosinci o 7043 na 331 453. Meziroční nárůst byl mnohem výraznější, proti loňskému lednu přibylo volných míst o 100 725.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)