Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
MPSV poskytne na šíření konceptu Housing First 150 milionů korun
11.01.2019
Ministerstvo práce a sociálních věcí vyčlenilo v Operačním programu Zaměstnanost (OPZ) na podporu konceptu Housing First (Bydlení především) 150 milionů korun. O dotaci se mohou ucházet obce, organizace zřizované obcemi či neziskové organizace.
Hlavní myšlenka konceptu Housing First vychází z toho, že lidé v bytové nouzi nemají bez pomoci zvenčí prakticky žádnou možnost, jak získat vlastní bydlení, ať už městské, nebo soukromé. Problém představuje kauce, zaplacení několika nájmů dopředu i status dlužníka. Šance na to, že zlepší svůj život (zbaví se závislostí, najdou si legální práci, napraví vztahy v rodině, zaměří se na vzdělávání dětí…) tak není příliš velká. Teprve po zajištění základní potřeby - bydlení - je možné s potřebnými pracovat na tom, aby dali svůj život do pořádku a začlenili se do většinové společnosti.
Koncept přebralo například město Brno a připojují se další města.
Brněnský projekt Pilotní testování rychlého zabydlení rodin s dětmi - Rapid Re-Housing ukázal, že 96 procent rodin, kterým bylo poskytnuto bydlení, je schopno řádně platit nájem a bydlení si tak udržet. Projekt byl podpořen z OPZ a získal různá ocenění, např. mezinárodní cenu SozialMarie pro inovativní projekty v sociální oblasti.
Více informací: Výzva č. 108 - Podpora programu Housing First (Bydlení především)
(Zdroj: Tiskové oddělení MPSV)
Oddlužení by pomohlo lidem, firmám i obcím
09.01.2019
Velké dluhy jsou pro řadu Čechů největší překážkou na trhu práce. Jsou o tom přesvědčeni odborníci na sociální problematiku.
O rostoucím množství exekucí mluví jako o pandemii a považují je za jeden z nevážnějších společenských a ekonomických problémů, které brání rozvoji Česka. Předlužení některých lidí je tak vysoké, že v některých územích brzdí rozvoj místního hospodářství. Podle mapy exekucí v roce 2017 nějakou exekuci mělo 9,7 procenta obyvatel Česka, tedy 863 tisíc lidí.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
První česká banka ruší poplatek za platby v eurech
09.01.2019
Ostatní banky to dostanou brzy povinně. mBank od tohoto měsíce zrušila svým klientům v Česku poplatek za platby v eurech v rámci Evropské unie.
Až stokorunové částky, které svým bankám mnozí Češi stále za tyto platby platí, se však brzy stanou minulostí v celém Česku. Nejpozději od poloviny prosince letošního roku si totiž za ně české banky budou smět účtovat jen tolik jako za domácí platby. Omezení poplatků, kterému se kvůli podobnosti se zákazem mezistátních příplatků za telefonní volání v EU přezdívá "eurový roaming", může přijít ještě rychleji.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Česká ekonomika bude letos růst tempem 2,2 procenta
07.01.2019
Česká ekonomika bude v roce 2019 růst tempem 2,2 procenta. Kvůli pokračujícímu nedostatku lidí na trhu práce pak dál porostou mzdy o 6,5 procenta, a to stále rychleji než produktivita práce. Inflace se bude držet nad dvěma procenty a měnová politika centrální banky by měla být méně agresivní než loni. Vyplývá to z výhledu české ekonomiky v roce 2019, který sestavil tým ekonomů společnosti Deloitte.
"U nás i ve světě bude rok 2019 ve znamení postupujícího podzimu v hospodářském cyklu. Rozkolísanost na finančních trzích a obavy z geopolitických rizik budou živit obchodní války USA se světem, brexit, těžko udržitelné veřejné finance v Itálii, parlamentní volby v Řecku i volby do Evropského parlamentu," popsal největší rizika hlavní ekonom Deloitte David Marek. Globální ekonomika podle předpovědi Deloitte v roce 2019 zpomalí na růst čtyři procenta, v eurozóně pak na 1,8 procenta. V Česku pak očekávají její ekonomové zpomalení růstu HDP na 2,2 procenta. To se ale výrazně na trhu práce neprojeví. Nezaměstnanost zůstane nízká a růst mezd bude jen o něco pomalejší než loni. Rok 2019 bude čtvrtým v řadě, kdy mzdy porostou rychleji než produktivita práce.