Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Praha, Brno, Ostrava a Plzeň dluží přes třicet miliard
18.12.2018
Města však vykazují vysoký stav finančních prostředků. Dluhy obcí loni klesly o 2,9 miliardy na 69 miliard korun. Zadlužení krajů kleslo o 1,6 miliardy na 19,7 miliardy korun. Vyplývá to z informací, které zveřejnilo ministerstvo financí na internetu.
Z celkového počtu 6254 měst a obcí bylo loni zadluženo 3262 obcí, meziročně o čtyři obce méně. Na celkové zadluženosti obcí se podle MF ze zhruba 45 procent podílejí Praha, Brno, Ostrava a Plzeň. Celkové zadlužení velkých měst se meziročně snížilo o 2,2 miliardy na 31,1 miliardy korun. "Současně však tato města vykazují vysoký stav finančních prostředků na bankovních účtech, u všech čtyř měst zhruba dvojnásobně převyšuje hodnotu jejich dluhu," uvedlo MF. Zadlužení Prahy kleslo o 1,1 miliardy na 21,9 miliardy korun.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Lékařská posudková služba
17.12.2018
Díky novele zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů, dojde v oblasti lékařské posudkové služby ke dvěma hlavním změnám.
První spočívá ve vynětí lékařů působících v lékařské posudkové službě ze státní služby a jejich převod do režimu zákoníku práce. Tato změna neovlivní jejich posudkovou činnost, odstraní však věkové omezení a umožní pružnější sjednávání pracovněprávních vztahů. Druhou hlavní změnou je zapojení smluvních lékařů. To dodá celému procesu posuzování větší flexibilitu, jelikož tito lékaři budou moci pracovat na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Návrh zákona byl v listopadu 2018 postoupen k jednání Senátu, projednávání tisku je zařazeno na program schůze Senátu, která začíná 19. prosince 2018.
(Zdroj: Tiskové oddělení MPSV)
Zvýšení náhrad za pracovní úraz a nemoc z povolání
17.12.2018
Od 1. ledna 2019 budou o 3,4 procenta navýšeny náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti vzniklé pracovním úrazem nebo nemocí z povolání a náhrady nákladů na výživu pozůstalých.
Podle informací získaných od pojišťoven, které realizují zákonné pojištění odpovědnosti za škody při pracovních úrazech nebo nemoci z povolání, pobírá náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti cca 12 750 poškozených. Náhrady nákladů na výživu pozůstalých jsou vypláceny cca 470 pozůstalým. Dopad navýšení náhrad o 3,4 procenta je pro státní rozpočet odhadován na 681 000 Kč. Z uvedeného zákonného pojištění bude poškozeným vyplaceno o 139,5 mil. Kč více, což se však výdajů zaměstnavatelů nijak negativně nedotkne.
(Zdroj: Tiskové oddělení MPSV)
Lesům ČR do konce září klesl hrubý zisk o 60 procent
14.12.2018
Státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) za tři čtvrtletí letošního roku kvůli propadu cen dřeva klesl hrubý zisk o 60 procent na 1,62 miliardy korun z 4,04 miliardy korun ve stejném období loni. Tržby Lesů ČR do konce září meziročně klesly o 28 procent na 6,23 miliardy korun z předchozích 8,6 miliardy korun. Ve čtvrtek to řekla mluvčí státního podniku Eva Jouklová. Podniku patří téměř polovina lesů v zemi.
"Meziroční pokles zisku způsobilo dramatické snížení cen dřeva a zároveň nutnost těžit méně kvalitní kůrovcové nebo kalamitní dřevo poškozené například větrem. Dřeva v této kvalitě je v České republice nadbytek. To vysvětluje, proč se při zvýšeném objemu těžby meziročně snížily tržby," uvedla Jouklová. Těžba dřeva do konce září meziročně vzrostla o 25 procent na 7,88 milionu metrů krychlových. Již za devět měsíců se tak dostala téměř na úroveň objemu celoročních těžeb v minulých letech. V růstu se projevují velké kalamitní těžby, kdy se lesníci snaží kůrovcem napadené dřevo dostat z lesa co nejrychleji.