Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Rekordní útraty na Black Friday
28.11.2018
Útraty Čechů v minulém týdnu během slevových akcí na tzv. černý pátek dosáhly rekordní 4,2 miliardy korun. V meziročním srovnání je to zhruba o 19 procent více. Číslo je zároveň více než dvojnásobné proti běžnému týdnu v roce.
Vyplývá to z údajů Asociace pro elektronickou komerci. "Současně lze odhadnout, že během samotného pátku atakovaly nárůsty obratů e-shopů až 300 procent oproti běžným útratám," uvedl výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška. Podle údajů platební brány PayU se objem transakcí v pátek, proti loňskému černému pátku, zvýšil o 80 procent. Za celý víkend byl nárůst v objemu plateb 73 procent.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Stavebnictví příští rok meziročně vzroste o 2,6 %
28.11.2018
V roce 2020 bude růst činit 0,6 procenta. Vyplývá to z průzkumu analytické firmy CEEC Research, jehož výsledky v pondělí zveřejnila na setkání lídrů českého stavebnictví. Tržby stavebních firem by příští rok měly vzrůst v průměru o 3,9 procenta.
Firmy mají zakázky v průměru na devět měsíců dopředu. V průzkumu odpovídalo v říjnu a listopadu 109 ředitelů tuzemských stavebních firem. Optimističtější jsou zástupci společností, které se zaměřují více na zakázky z inženýrského stavitelství, tvořené z velké části dopravní infrastrukturou. Ti očekávají růst stavebnictví o 5,4 procenta.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
V Česku pracuje už půl milionu cizinců
26.11.2018
oni pracovalo v Česku více než půl milionu cizinců, o 379 tisíc více než v roce 2004. Přibývá zejména těch s vyšším vzděláním a ze západní Evropy. Od vstupu do EU se počet pracujících cizinců v ČR za čtyři roky zdvojnásobil. Od roku 2008 kvůli světové ekonomické krizi mírně klesl. Od roku 2011 jich opět přibývá, plyne z dat Českého statistického úřadu, ministerstva práce a ministerstva průmyslu zpracovaných v analýze poradenské společnosti BDO.
Od vstupu do EU v ČR značně přibylo zaměstnaných cizinců z ekonomicky vyspělejších zemí. Zatímco na přelomu tisíciletí jich zde pracovaly desítky či stovky, v posledních letech jsou v Česku ekonomicky aktivní tisíce Západoevropanů. Nejvíce, přes 7000, jich pochází z Německa. Jejich počet se za sledované období ztrojnásobil. Dohromady přes 15 tisíc pak z Velké Británie, Francie, Itálie a Španělska a dalších klíčových ekonomik Evropy. "Mnoho zahraničních společností má v Česku centrálu pro trhy střední či východní Evropy. Často sem vysílají expatrianty, pro které atraktivita Česka v posledních letech vzrostla. Zásadně se zvýšila kvalita života, navíc zde vznikají globální projekty, na nichž se cizinci významně podílí," uvedl Lukáš Hendrych z BDO. Zpravidla podle něj jde o vzdělané specialisty či řídící pracovníky, kteří působí zejména v Praze a Brně. Za sledované období přibylo relativně nejvíce pracovníků z Portugalska, ve srovnání s rokem 2004 se jejich počet zvětšil téměř 60krát.
Bankou roku 2018 je Česká spořitelna
23.11.2018
Osobností století československého peněžnictví je jeden z nejvýznamnějších finančníků první republiky a dlouholetý vrchní ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss. V rámci vyhlášení Banky roku ho ocenila porota této ankety v čele s Pavlem Kysilkou. Preiss patřil v dobách první republiky k nejvlivnějším lidem v zemi, udržoval styky s prezidentem T. G. Masarykem, přátelil se s ministrem financí Aloisem Rašínem. Ocenění za něj převzal jeho potomek Jiří Scheiner.
"Za posledních 100 let se v naší historii vyskytla řada významných osobností, které aktivně formovaly Československo a jeho ekonomickou politiku. Nesmíme na tyto osobnosti zapomínat, neboť pro mnohé z nás mohou být jejich myšlenky stále velmi inspirativní. Cením si proto, že byla v letošním ročníku vyhlášena speciální kategorie − Osobnost československého peněžnictví − a mohli jsme si tak připomenout desítky našich velikánů v oblasti finančnictví," řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Hlavní cenu Banka roku 2018 získala Česká spořitelna. Pojišťovnou roku se stala Kooperativa, titul Hypotéka roku obdržela Moneta Money Bank. Výsledky 17. ročníku soutěže v úterý vyhlásili její organizátoři.