Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Ceny všech výrobců rostou, nejvíc v průmyslu
19.11.2018
Meziměsíčně vzrostly ceny zemědělských výrobců o 0,2 %, ceny průmyslových výrobců o 0,7 %, ceny stavebních prací o 0,4 % a ceny tržních služeb pro podniky o 0,5 %.
Meziročně byly ceny zemědělských výrobců vyšší o 0,9 %, ceny průmyslových výrobců o 3,9 %, ceny stavebních prací o 4,0 % a ceny tržních služeb pro podniky o 2,0 %. Uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ).
Bitcoin se propadá, hodnota je nejnižší za poslední rok
19.11.2018
Cena digitální měny bitcoin se během středečního obchodování propadla o více než desetinu a dostala se na nejnižší úroveň za více než rok. Podle analytiků a obchodníků nicméně není jasné, co tento náhlý pokles způsobilo, píše agentura Reuters.
Ve středu krátce před 19. hodinou vykazoval bitcoin na burze Bitstamp pokles o zhruba deset procent na 5650 dolarů (130 000 korun). Během dne přitom sestoupil až na zhruba 5533 dolarů, což je nejnižší hodnota za poslední rok. Nyní se na burze obchoduje za 5563 dolarů.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
MPSV odvrací kolaps lékařské posudkové služby
16.11.2018
Ministerstvo práce a sociálních věcí předložilo pod vedením ministryně Jany Maláčové (ČSSD) návrh opatření, která pomohou vyřešit hrozící personální krizi v lékařské posudkové službě (LPS). Ta by bez těchto kroků od 1. ledna 2019 přišla o zhruba stovku lékařů, což by ohrozilo fungování celé služby, tedy i nároky pojištěnců a osob se zdravotním postižením. Poslanci dnes návrh podpořili ve 3. čtení.
Díky schválené novele zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení dojde ke dvěma hlavním změnám. První spočívá ve vynětí lékařů působících v LPS ze státní služby a jejich převod do režimu zákoníku práce. Což neovlivní jejich posudkovou činnost, odstraní věkové omezení a umožní pružnější sjednávání pracovněprávních vztahů. Druhou hlavní změnou je zapojení smluvních lékařů. To dodá celému procesu posuzování větší flexibilitu, jelikož tito lékaři budou moci pracovat na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr.
Česká republika se dlouhodobě potýká s nedostatkem lékařů, což se nepříznivě odráží i na situaci u lékařské posudkové služby MPSV. Té již dnes chybí přibližně 80 úvazků. Situaci komplikuje stanovení věkové hranice pro lékaře v zákoně o státní službě na 70 let. Ke konci roku navíc končí lékařům posudkové služby výjimka z této hranice, která se týká zhruba stovky z nich. Tyto problémy vyřeší dnes schválená novela zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení.
(Zdroj: Tiskové oddělení MPSV)
Česká ekonomika zpomaluje
14.11.2018
Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,3 procenta, oproti předchozímu čtvrtletí stoupl hrubý domácí produkt (HDP) o 0,4 procenta. V prvním odhadu to ve středu uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Ve druhém čtvrtletí česká ekonomika vykázala podle zpřesněného říjnového odhadu meziroční růst o 2,4 procenta, mezičtvrtletně vzrostla o 0,7 procenta. Analytici ve třetím čtvrtletí počítali s růstem meziročně o 2,5 procenta a mezičtvrtletně 0,7 procenta.
K pozitivnímu vývoji ve třetím čtvrtletí přispěla podle statistiků jak domácí, tak zahraniční poptávka. "K růstu hrubého domácího produktu nejvíce přispěly shodně výdaje na konečnou spotřebu domácností a vládních institucí. Na přírůstku hrubé přidané hodnoty se nejvíce podílela odvětví stavebnictví, obchodu a dopravy," uvedl vedoucí oddělení čtvrtletních odhadů ČSÚ Jan Benedikt. Zaměstnanost se v porovnání s předchozím čtvrtletím nezměnila, meziročně se zvýšila o 1,2 procenta. Předběžný odhad prozatím nespecifikuje detaily vývoje HDP. Více informací poskytne ČSÚ na konci listopadu. Zpomalení tuzemské ekonomiky v letošním roce souvisí podle analytika ING Jakuba Seidlera nejen s vysokou srovnávací základnou minulého roku, ale také omezenými kapacitami tuzemských výrobců a slabší zahraniční poptávkou. "Na zpomalení průmyslu se projevuje nejvíce zpomalování váhově nejvýznamnější výroby automobilů, která v letošním roce zhruba stagnuje," uvedl.