Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Česká ekonomika zpomalila růst na 2,4 procenta
02.10.2018
Česká ekonomika zpomalila ve druhém čtvrtletí meziroční růst na 2,4 procenta z 4,1 procenta v prvním čtvrtletí. Zpřesněný odhad v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Tempo růstu HDP zůstalo v případě druhého čtvrtletí stejné jako v odhadu z konce srpna, statistici ale o desetinu procentního bodu snížili růst v prvním čtvrtletí. Mezičtvrtletně rostl hrubý domácí produkt o 0,7 procenta.
Úhrn peněžních a nepeněžních příjmů domácností oproti předchozímu čtvrtletí vzrostl o 1,4 procenta, meziročně o 2,7 procenta. Zvýšila se i reálná spotřeba na obyvatele a vrostla míra úspor. "Domácnostem ve druhém čtvrtletí rostly příjmy rychleji než výdaje, což se projevilo i v rostoucí míře úspor. Ta ve druhém čtvrtletí dosáhla 9,8 procenta. Míra investic domácností zůstala na stejné úrovni jako v předchozím čtvrtletí," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. V absolutních číslech dosahoval průměrný měsíční příjem domácností na obyvatele 26 065 korun, zatímco měsíční spotřeba na obyvatele činila 24 213 Kč. Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání byl ve druhém čtvrtletí 32 878 Kč, ve srovnání s předchozím kvartálem se reálně zvýšil o 1,8 procenta, meziročně o šest procent.
Mladé rodiny se tlačí v malých bytech
01.10.2018
Vlastní bydlení je pro mnoho Čechů stále nedostupnější. Vysoké ceny nemovitostí, především ve velkých městech, nutí lidi, aby se uskromnili.
Na současném realitním trhu často nedosáhne na vlastní třípokojový byt už ani střední třída. Pozornost lidí s průměrným příjmem se proto obrací k menším dispozicím.
(Zdroj: ekonomika.idnes.cz)
Zájem o hypotéky stoupl před jejich regulací o 30 %
01.10.2018
Od října se pravidla pro poskytování hypoték zpřísňují, české banky tak v posledních týdnech zaznamenaly až třicetiprocentní nárůst zájmu o uzavření hypotečních úvěrů. Zhruba pětina žadatelů již nyní od října na hypotéku nedosáhne.
Dluh žadatele o hypotéku nebude moci překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Žadatel bude muset současně na splátku dluhu vynakládat nejvýše 45 procent měsíčního čistého příjmu. Banky zaznamenaly v posledních týdnech nárůst zájmu o hypotéky o dvacet až třicet procent proti jiným měsícům. Důvodem je říjnové zpřísnění pravidel pro jejich poskytování.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Dluhy Čechů dál rostou, půjčují si hlavně na bydlení
01.10.2018
Dluhy českých domácností v srpnu dosáhly 1,6 bilionu korun. Od července dluh vzrostl o 12 miliard, meziročně vyrostl o 112 miliard korun. Zadlužení českých domácností u bank a družstevních záložen se v srpnu meziměsíčně zvýšilo o zhruba 12 miliard korun na 1,611 bilionu
Meziročně byly jejich dluhy vyšší přibližně o 112 miliard. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Zvýšilo se také zadlužení firem, proti červenci narostlo o deset miliard na 1,104 bilionu a proti loňskému srpnu o 44 miliard korun.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)