Meziroční růst cen v únoru zmírnil na dvě procenta
12.03.2024
Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v únoru zpomalil na dvě procenta z lednových 2,3 procenta. Meziroční inflace zmírňuje až na jednu výjimku od loňského února, kdy dosahovala 16,7 procenta.
Nyní se dostala na dvouprocentní cíl České národní banky (ČNB), naposledy na dvou procentech byla na konci roku 2018. Údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V porovnání s lednem spotřebitelské ceny stouply o 0,3 procenta.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Meziroční zdražování potravin v květnu zpomalilo na 14,5 procenta
14.06.2023
Meziroční inflace u potravin v květnu podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) zpomalila z dubnových 17 procent na 14,5 procenta. V lednu byla inflace u potravin 25 procent. Novinářům to řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Upozornil na to, že u některých potravin meziměsíčně ceny ale stoupají. Týká se to například pečiva, masa, mléčných výroků nebo zeleniny. A to přesto, že klesají ceny zemědělských komodit nebo energií, uvedl.
Podle ministra společné kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) a České obchodní inspekce (ČOI) stále ukazují velké množství pochybení obchodníků. Od března bylo provedeno 744 kontrol, pochybení úřady zjistily u zhruba 30 procent. Podle ČSÚ v květnu meziměsíčně stouply ceny ovoce o 4,5 procenta, uzenin o tři procenta, vajec o 5,5 procenta, například brambory pak zdražily o šest procent. Nekula připomněl, že začíná sklizeň raných brambor, sám dlouhodobě upozorňuje na vysokou přirážku obchodníků právě u brambor.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Obchodníci s nesplácenými úvěry zřejmě budou muset získávat povolení od ČNB
14.06.2023
Obchodníci s nesplácenými úvěry budou zřejmě muset nově získat k tomuto podnikání licenci od České národní banky (ČNB). Předpokládá to návrh zákona o trhu s nevýkonnými úvěry, který ve středu projedná vláda. Zákon vychází z evropské směrnice, podle důvodové zprávy by proto měl nabýt účinnosti do konce roku, aby se Česko nevystavovalo hrozbě pokuty za nepřevedení evropské normy do tuzemského práva.
Dosud se obchod s nesplácenými úvěry řídil pouze občanským zákoníkem a obchodníci pouze museli mít živnostenské oprávnění. Nová regulace by měla požadavky na obchodníky zpřísnit. "Přijetím navrhovaného zákona by mělo dojít ke kultivaci prostředí správy nevýkonných úvěrů, a trh by tak měly opustit nekorektní inkasní agentury. Obecně můžeme očekávat další kultivaci prostředí vymáhání nesplácených pohledávek," uvedlo ministerstvo financí v důvodové zprávě k návrhu zákona.
Norma by také měla otevřít českým společnostem, které obchodují s úvěry, cestu na evropský trh.
Ministerstvo financí neočekává, že by změna zákona měla rozpočtové dopady. Náklady přinese inkasním společnostem, které budou muset splnit nové zákonné povinnosti a získat nové povolení ke správě nesplácených úvěrů.
B
S příjmy vychází snadno téměř polovina domácností, druhá polovina je na tom výrazně hůře
13.06.2023
Průzkum provedený CVVM v období od konce března do druhé poloviny května 2023 zkoumal, jak lidé vnímají současnou socioekonomickou situaci svých domácností. Respondenti byli dotázáni na obtíže spojené s jejich příjmy, zda se jejich domácnost v posledním roce dostala do finanční tísně a zda považují svou domácnost za bohatou nebo chudou. Ukázalo se, že lidé v Česku vycházeli letos na jaře s příjmy lépe než loni na podzim a situaci snadno zvládala více než polovina dotázaných. Naopak téměř polovina pak vycházela obtížně.
Z nejnovějších výsledků průzkumu vyplývá, že necelá polovina veřejnosti (46 %) uvádí, že s příjmy vychází obtížně, zatímco více než polovina (53 %) se svými příjmy vychází snadno. Skupina lidí, kteří se velmi obtížně vypořádávají s příjmy, tvoří relativně malý podíl české populace – 5 %.
Dalších 10 % lidí se vypořádává s příjmy obtížně. Zhruba třetina oslovených (31 %) uvedla, že s příjmy vychází spíše obtížně. Největší část dotázaných (37 %) pak vyjádřila, že s příjmem vychází spíše snadno. Více než desetina občanů (11 %) se svými příjmy hospodaří snadno a 5 % dokonce velmi snadno. Pouze 1 % oslovených odpovědělo, že neví.
Ve srovnání s předchozím šetřením, které proběhlo v září a říjnu 2022, došlo k poklesu (o 6 %) podílu lidí, kteří uvádějí, že mají obtíže s vycházením se svými příjmy (tj. odpovědi "velmi obtížně", "obtížně" a "spíše obtížně").
Naopak se zvýšil (také o 6 %) podíl těch, kteří se s příjmem vypořádávají snadno (tj. odpovědi "velmi snadno", "snadno" a "spíše snadno"). Aktuální situace je tedy podobná situaci před necelým rokem, konkrétně výzkumu z května a června 2022.
Při dlouhodobém srovnání lze konstatovat, že aktuální situace nejvíce odpovídá situaci v letech 2016 až 2019, kromě již zmíněného loňského výzkumu. Ve srovnání s nejlepším dosavadním obdobím v červnu 2021 je však aktuální podíl lidí, kteří mají nějaké obtíže s hospodařením se svým příjmem, o 6 procentních bodů vyšší. Přesto je současná situace stále lepší než v letech 2002 až 2015.
B
Ministerstvo vyplatilo jednorázové příspěvky za miliardy. Žádosti o 5000 korun brzy skončí
13.06.2023
V srpnu minulého roku byl spuštěn jednorázový příspěvek ve výši 5 tisíc korun na podporu rodin s dětmi v období inflace a zvyšujících se cen energií a životních nákladů. Dosud bylo vyplaceno přibližně 6,9 miliardy korun. Podle průzkumu společnosti PAQ Research pro Ministerstvo práce a sociálních věcí byl příspěvek ve většině případů využit na nákup školních pomůcek pro děti nebo na financování jejich volnočasových aktivit. Rodiče, jejichž děti se narodily do konce minulého roku, mohou požádat o tento příspěvek nejpozději do 1. července 2023.
Možnost žádosti o jednorázový příspěvek je k dispozici online prostřednictvím klientské zóny JENDA, kde se lze přihlásit pomocí některé z identifikačních forem občana. Tuto možnost využilo převážná většina žadatelů, tedy více než 578 tisíc lidí. Druhou možností je podání žádosti osobně na vybraném pracovišti Czech POINT. Tuto možnost zvolilo přibližně 241 tisíc lidí. Přes 240 tisíc příjemců přídavku na děti pak automaticky obdrželo příspěvek.
"Jednorázový příspěvek pomohl již více než 1,4 milionu dětí. Rodinám s nižšími
a středními příjmy jsme tak mohli poskytnout rychlou finanční injekci. Podle průzkumu,
který jsme si loni nechali zpracovat, příspěvek posloužil ke svému účelu. Kromě nákupu
školních potřeb či zaplacení kroužků využily některé rodiny příspěvek také na zaplacení
nutných výdajů. To také bylo naším záměrem, chtěli jsme hlavně podpořit rodiny v krizi,"
uvedl na webu MPSV ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Při podání žádosti není potřeba předkládat žádné zvláštní doklady. Příjmy žadatelů jsou automaticky ověřovány u Finančního úřadu a ČSSZ. Nárok na příspěvek mají všichni, bez ohledu na to, zda jsou zaměstnáni, podnikají, pobírají mateřskou nebo rodičovskou dovolenou, nebo jsou nezaměstnaní. Je však nutné splnit podmínku hrubého příjmu nepřesahujícího 1 milion korun v roce 2021 a mít dítě ve věku do 18 let. Pokud rodiče dítěte žijí odděleně, může nárok na příspěvek uplatnit pouze jeden z rodičů. V takovém případě je nezbytná dohoda mezi rodiči.
Příspěvek na dítě je poskytován pouze jednou a nelze o něj požádat opakovaně. Pokud žadatel, již příspěvek obdržel, není možné ho získat znovu. Nicméně systém sociální pomoci nabízí další formy podpory, na které si rodiny mohou zažádat. Patří sem například přídavek na dítě, příspěvek nebo doplatek na bydlení a podobné formy podpory.
S