Podíl zaměstnaných cizinců se za poslední roky ztrojnásobil
01.02.2021
Podíl zahraničních pracovníků v Česku se během posledního desetiletí téměř ztrojnásobil, vyplývá z nejnovějších dat Českého statistického úřadu. Trend přerušil až příchod koronaviru - v prvním pololetí 2020 jich ubylo až o 20 tisíc, nejvíce z odvětví stavebnictví a administrativy. Podívejte se na postavení cizinců na českém trhu podrobněji.
Cizinci tvoří zhruba 15 procent zaměstnanců v Česku. Za období od roku 2010 do roku 2019 se podíl zahraničních pracovníků na českém trhu práce téměř ztrojnásobil. Přibylo 407 tisíc zaměstnanců cizinců, českých přitom naopak 63 tisíc ubylo.
"Bez cizinců by zaměstnanost v Česku v posledních letech vůbec nerostla. Podíl cizinců na celkovém počtu zaměstnanců se zvýšil z 5,5 procenta v roce 2010 na 14,7 procenta v roce 2019," uvádí Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ.
Holý zároveň dodává, že na to má vliv i demografický vývoj české společnosti, kdy lidí v aktivním věku ubývá a seniorů naopak přibývá.
V
Byty v Praze loni opět zdražily
28.01.2021
Prodejní ceny nových bytů v Praze meziročně vzrostly o 2,2 procenta na 107 877 korun za metr čtvereční. Počet prodaných bytů stoupl o 3,6 procenta na 5800, bylo jich nejvíce od roku 2016.
V posledním čtvrtletí jich developeři prodali 2050, což znamená nejsilnější prodejní kvartál za posledních deset let. Vyplývá to z údajů developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Čtvrtina taxikářů končí
27.01.2021
Taxikáři bojují o přežití, poslední ranou byl výpadek "zlatého" prosince, kdy obvykle vydělají na měsíce dopředu. Provoz už ukončila zhruba čtvrtina z nich. Řidičům se nově snaží pomoci i stát, který jim schválil příspěvek 500 korun na den. Situace není příznivá ani u alternativních přepravců, propady v příjmech jim ale částečně kompenzuje přechod z přepravy lidí na doručování zboží.
Předseda Sdružení českých taxikářů Petr Polišenský pro Aktuálně.cz odhadl, že tržby taxikářům klesly meziročně až o 90 procent. "Je s tím spojeno ukončování činnosti řidičů osobní dopravy. U ukončení podnikání se jedná o cca 20 až 25 procent podnikatelů v našem oboru," vypočítává Polišenský. Ještě se nestačili vzpamatovat z jarních opatření a přišla další, ještě horší vlna. "Hlavně v listopadu a prosinci jsme přišli o klíčové tržby, které pokrývaly slabé měsíce na začátku nového roku," dodává. Ani u alternativních přepravců není situace příznivá. Například tuzemský start-up Liftago loni zaznamenal propad tržeb o 34 procent na 265 milionů korun. Původně přitom očekával 50procentní růst. "Covid stál Liftago dosud desítky milionů korun," uvádí spoluzakladatel a ředitel firmy Ondřej Krátký.
V
Kvóty na české potraviny jsou nesmysl, řekl Babiš
25.01.2021
Premiér Andrej Babiš (ANO) očekává, že Senát vrátí poslancům novelu, podle které by prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely od příštího roku prodávat povinný minimální podíl stanovených potravin vyprodukovaných v tuzemsku. S předpisem, který tento týden schválila sněmovna, Babiš nesouhlasí a považuje ho za nesmysl. Smysl návrh nedává ani podle české eurokomisařky Věry Jourové.
Nová povinnost se má vztahovat například na vejce, med, květák, zelí, česnek, čerstvé a chlazené hovězí, vepřové a skopové maso. Kvóta se dál má týkat i řepkového a slunečnicového oleje, mléka, sýrů nebo tvarohu. "Já s tím samozřejmě nesouhlasím, není to reálné a je to v rozporu s evropským právem," uvedl Babiš.
Předseda vlády je přesvědčen o tom, že předpis nebude platit. "Myslím, že to Senát vrátí a v Poslanecké sněmovně to nedopadne," uvedl. Zákon chápe jako určité gesto podpory českých zemědělců, parlamentu ale podle něj nenáleží jej dělat. "Nemůžeme nařizovat zákonem lidem, co mají a nemají nakupovat," uvedl.
Téma se podle Babiše navíc politicky zneužívá proti němu. Premiér dlouhodobě odmítá, že má vliv na zemědělsko-potravinářský holding Agrofert od doby, kdy jej vložil kvůli českému předpisu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Podle dosavadních závěrů Evropské komise však firmu dál ovládá.
Jourová uvedla, že návrh poškodí české spotřebitele, zúží nabídku na trhu a zvýší ceny. "Nedává mi to smysl," řekla v České televizi (ČT). Evropská komise se k zákonům ve členských státech vyjadřuje až ve chvíli, kdy jsou schválené, připomněla. "Pevně doufám, že ten zákon nakonec neprojde úspěšně legislativním procesem v Česku, protože je škodlivý nejen z hlediska jeho rozporu s evropskými principy volného pohybu zboží," dodala. Snahy o podobnou regulaci byly podle Jourové v minulosti v Rumunsku, kde se ale zastavily na základě jednání.
V