Národní kontrolní úřad varuje před zadlužováním státní kasy
27.08.2024
Národní kontrolní úřad varoval před zadlužováním státní kasy a oslabováním českého průmyslu. Vyzval vládu k přijetí systémových reforem a maximální rozpočtové obezřetnosti. Národní kontrolní úřad (NKÚ) ve své nové zprávě varoval, že během loňska výrazně oslabila kupní síla domácností. To způsobilo jejich nízkou spotřebu, což znamená velký problém – konečná spotřeba domácností totiž tvoří téměř polovinu celkového HDP. Ani nízká nezaměstnanost nutně nemusí být pozitivem, jak se na první pohled zdá. „Z hlediska většiny ekonomických ukazatelů nebyl rok 2023 dobrým rokem. V řadě z nich jsme zaostávali za průměrem EU. A i nejnižší míra nezaměstnanosti, kterou bychom na první pohled mohli vnímat pozitivně, v sobě skrývá velká rizika spojená se snižující se produktivitou práce,“ upozornil prezident NKÚ Miloslav Kala.
Problémy má také český průmysl, zejména tomu automobilovému podle NKÚ ubližují celosvětové trendy. „Automobilový průmysl začíná pociťovat globální přesun výrobních kapacit do Číny a dalších asijských zemí. Zatímco v Číně se loni vyrobilo o 17 % více motorových vozidel než v roce 2019,“ píše NKÚ.
Česká republika a Slovensko se dokázaly udržet ve své pozici především díky přetrvávající konkurenční výhodě levné pracovní síly. „Pokles výroby na tradičně silných evropských trzích ale ovlivňuje dodavatelské řetězce a v důsledku toho snižuje objem zakázek pro české výrobce automobilových komponentů.“
„Výstražněji už kontrolka pro český průmysl blikat nemůže. Globálním změnám se můžeme bránit jen velmi omezeně, a proto by byla namístě maximální rozpočtová obezřetnost a systémové reformy, které nám umožní být na ně připraveni. Nic takového se však neděje,“ kritizoval Kala.
Problém tvoří také veřejný dluh, který za poslední tři roky stoupl o dalších 50 % - průměr EU činí 14 %. Nepomáhají ani rostoucí výdaje státu. „Zakládáme si na velký problém. Bez razantních a okamžitých systémových změn, které by zvýšily efektivitu státu, se kondice českých veřejných financí nemá šanci přiblížit alespoň evropskému průměru,“ zdůraznil prezident NKÚ.
S
(Zdroj: globe24.cz)
Česká ekonomika rostla nejrychleji od krize
16.02.2016
Rychlý růst české ekonomiky kontrastuje s výkonem zbytku Evropy. Český hrubý domácí produkt loni vzrostl o 4,3 procenta, což je trojnásobek růstu o 1,4 procenta v případě zemí eurozóny.
Jde o zatím první odhad Českého statistického úřadu. Ten zatím nezveřejnil detaily růstu. Vedle rychlého celoročního růstu je ale varováním pokles ekonomiky v posledním čtvrtletí roku. Ta je sice o 3,9 procenta silnější než na konci roku 2014, ale poklesla o 0,1 procenta oproti třetímu čtvrtletí. Co konkrétně táhne českou ekonomiku, statistici zatím nezveřejnili, pokud čtvrtý kvartál navázal na předchozí tři, měly by pomáhat firmy i domácnosti. Ty více utrácí a mají i výdaje, které během předchozí recese a stagnace odkládaly. Ekonomice pomohlo i rychlé dočerpávání evropských dotací a pokračující zahraniční investice.
zdroj: ihned.cz
Český export rekordně vzrostl
08.02.2016
Česká republika v minulém roce zvýšila svou závislost na vývozu do Evropské unie, který tak dosáhl na podíl 83,3 procenta. Naopak prudce se propadl vývoz do Ruska, a to o téměř 30,9 procenta. Celkově pak export tuzemských firem v přeshraničním pojetí dosáhl loni rekordních 3,89 bilionu korun, meziročně o 7,2 procenta více.
Export do Německa loni vzrostl o 8,7 procenta na 1,26 bilionu korun. Rychle rostl vývoz na Slovensko, meziročně o 14,3 procenta. Do Velké Británie tuzemské firmy vyvezly o 11,9 procenta víc zboží. Dovoz do Česka se loni meziročně zvýšil v přeshraničním pojetí o osm procent. Import z Číny vyskočil o 28 procent.
Bilance zahraničního obchodu skončila loni přebytkem 149,1 miliardy korun, meziročně o 3,1 miliardy korun více. Vývoz v národním pojetí se loni meziročně zvýšil o 6,5 procenta, dovoz vzrostl o 6,7 procenta. Za prosinec vykázal zahraniční obchod přebytek půl miliardy korun, což je meziroční růst o 6,2 miliardy korun.
zdroh: ihned.cz
Čechům se daří nejvíce za posledních osm let
08.02.2016
Čechům se daří nejlépe za posledních osm let – alespoň pokud jde o stav ekonomiky. Kromě základních statistik, jako jsou hrubý domácí produkt (HDP) či vývoj maloobchodních tržeb. Na konci loňského roku dosahoval nejvyšší hodnoty od podzimu 2007.
Index porovnává, jak se zvyšují výdělky zaměstnanců a kolik lidí bylo bez práce. Výsledek vznikne jako rozdíl tempa růstu mezd a míry nezaměstnanosti, která je vydělena dvěma. Když například v prosinci rostly reálné mzdy o 4,3 procenta a bez práce bylo 4,5 procenta osob, index prosperity dosahoval zhruba 2,1 procenta. Od vzniku České republiky v lednu 1993 dosahoval index prosperity v průměru 0,1 procenta. Podle Marka to ale neznamená, že by se naše ekonomická úroveň za uvedené období téměř nikam neposunula.
zdroj: ihned.cz
Češi investovali do podílových fondů o pětinu více peněz
03.02.2016
Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, loni stoupl o 65,3 miliardy na 385,3 miliardy korun, informovala v úterý Asociace pro kapitálový trh (AKAT) s tím, že 79 procent majetku drží fyzické osoby a 21 procent právnické osoby.
Nárůst se projevil zejména u smíšených fondů (35,2 miliardy korun), dluhopisových fondů (11,6 miliardy korun), akciových fondů (13,6 miliardy), nemovitostních fondů (7,4 miliardy) a fondů fondů (čtyři miliardy). Pokles zaznamenaly fondy peněžního trhu (minus 2,8 miliardy) a zajištěné fondy, tzv. strukturované fondy (minus 3,7 miliardy).
Nejvíce peněz je v dluhopisových (101,3 miliardy) a smíšených fondech (102,9 miliardy korun). Hodnota majetku v zahraničních fondech stoupla o 22,2 miliardy na 181,8 miliardy, domácí fondy vykázaly růst o 43,2 miliardy korun na 203,5 miliardy korun.
zdroj: ihned.cz