Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho vynálezy

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Příroda fandí skrytým chybám.

Nic netrvá věčně. Ale to neznamená, že se to nemůže opakovat. Proto nevyskakujte a nejásejte od radosti, že se něco skončilo. Mohla by vám chybět pára právě když to vypukne nanovo.

Jeden iniciativní blbec je horší než teroristické komando!

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)

Národní kontrolní úřad varuje před zadlužováním státní kasy

27.08.2024 Národní kontrolní úřad varoval před zadlužováním státní kasy a oslabováním českého průmyslu. Vyzval vládu k přijetí systémových reforem a maximální rozpočtové obezřetnosti. Národní kontrolní úřad (NKÚ) ve své nové zprávě varoval, že během loňska výrazně oslabila kupní síla domácností. To způsobilo jejich nízkou spotřebu, což znamená velký problém – konečná spotřeba domácností totiž tvoří téměř polovinu celkového HDP. Ani nízká nezaměstnanost nutně nemusí být pozitivem, jak se na první pohled zdá. „Z hlediska většiny ekonomických ukazatelů nebyl rok 2023 dobrým rokem. V řadě z nich jsme zaostávali za průměrem EU. A i nejnižší míra nezaměstnanosti, kterou bychom na první pohled mohli vnímat pozitivně, v sobě skrývá velká rizika spojená se snižující se produktivitou práce,“ upozornil prezident NKÚ Miloslav Kala.
Problémy má také český průmysl, zejména tomu automobilovému podle NKÚ ubližují celosvětové trendy. „Automobilový průmysl začíná pociťovat globální přesun výrobních kapacit do Číny a dalších asijských zemí. Zatímco v Číně se loni vyrobilo o 17 % více motorových vozidel než v roce 2019,“ píše NKÚ.
Česká republika a Slovensko se dokázaly udržet ve své pozici především díky přetrvávající konkurenční výhodě levné pracovní síly. „Pokles výroby na tradičně silných evropských trzích ale ovlivňuje dodavatelské řetězce a v důsledku toho snižuje objem zakázek pro české výrobce automobilových komponentů.“
„Výstražněji už kontrolka pro český průmysl blikat nemůže. Globálním změnám se můžeme bránit jen velmi omezeně, a proto by byla namístě maximální rozpočtová obezřetnost a systémové reformy, které nám umožní být na ně připraveni. Nic takového se však neděje,“ kritizoval Kala.
Problém tvoří také veřejný dluh, který za poslední tři roky stoupl o dalších 50 % - průměr EU činí 14 %. Nepomáhají ani rostoucí výdaje státu. „Zakládáme si na velký problém. Bez razantních a okamžitých systémových změn, které by zvýšily efektivitu státu, se kondice českých veřejných financí nemá šanci přiblížit alespoň evropskému průměru,“ zdůraznil prezident NKÚ.
S
(Zdroj: globe24.cz)

Do Česka se dováží nejvíce ojetin od roku 2008

19.04.2022 V předchozích dnech jsem trávil hodně času ve statistikách, které na svém webu zveřejňuje Svaz dovozců automobilů. Kdo se v nich trochu zorientuje, dokáže z nich vyčíst hodně zajímavých věcí, které popisují aktuální dění na tuzemském automobilovém trhu výrazně přesněji než výrobci a prodejci ústy svých mluvčích.
S kolegyní Evou Srpovou jsme tak zjistili, že se na českém trhu v březnu prodaly jen necelé čtyři stovky Octavií – klíčového modelu Škody Auto. To je za čtvrt století, co je Octavie na trhu, jeden z nejhorších výsledků – průměrné měsíční prodeje jsou zhruba čtyřnásobné, v tučných měsících našly nového majitele v Česku i tři tisíce „oktávek“. Důvod není ten, že by zákazníci na Octavie zanevřeli.
Naopak, po modelu je stále velká poptávka a zájemci si na něj klidně i rok počkají (trpělivostí se však musí kvůli trvajícímu čipovému hladomoru obrnit zákazníci také u jiných značek). Octavii ale stále trápí chybějící dveřní výplně kvůli lednovému požáru u dodavatelské firmy. Kvůli tomu není možné poslat jinak hotové vozy k zákazníkům
V
(Zdroj: ihned.cz)

Domácnostem rostou splátky hypoték o tisíce korun

15.04.2022 Kdo si bral před dvěma lety hypotéku s úrokem ve výši dvou procent a nyní mu končí fixace, čeká ho výrazný zásah do rozpočtu. Měsíční splátka se mu může zvýšit o desítky procent. Průměrná úroková sazba se totiž v březnu zdvojnásobila na 4,15 procenta. Podle ceníků bank je ale nyní téměř v půlce dubna úspěch sehnat hypotéku do pěti procent.
Jak vyplývá z údajů Hypomonitoru České bankovní asociace, při sazbě 4,15 procenta zaplatí člověk u průměrné hypotéky ve výši 3,4 milionu korun na 25 let měsíčně 18 334 korun. Před dvěma lety byla splátka skoro o čtyři tisíce korun nižší. Realita je ale ještě o něco horší, neboť Česká národní banka na začátku dubna opětovně zvýšila sazby.
Komerční banky tak mají nyní v nabídkách fixace na tři roky většinou za více než pět procent, u fixací na pět let se lze do pěti procent dostat už snáze, nicméně roční fixace nabízí některé banky už s úrokem přes šest procent. Ceníkově má dle sběru dat Hypoindexu nyní nejvýhodnější úrokové sazby Banka Creditas.
V
(Zdroj: ihned.cz)

Inflace je nejvyšší od roku 1998

11.04.2022 Inflace v Česku v březnu zrychlila meziroční růst na 12,7 procenta z únorových 11,1 procenta. Je tak nejvyšší od května 1998, kdy dosáhla 13 procent. Nejvýrazněji zdražily pohonné hmoty, které byly v březnu o polovinu dražší než před rokem. Dál výrazně rostly i ceny elektřiny a zemního plynu. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici podobný vývoj očekávali. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 1,7 procenta. "Spotřebitelské ceny vzrostly oproti loňskému březnu o 12,7 procenta.
Nejvýraznější zrychlení cenového růstu jsme zaznamenali u pohonných hmot, které byly v březnu o polovinu dražší než před rokem. Například Natural 95 se u čerpacích stanic prodával průměrně za zhruba 44,50 Kč za litr a nafta za 47 korun za litr," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá. V oddíle bydlení vzrostly ceny elektřiny meziročně o 24,7 procenta, zemního plynu o 37,7 procenta a výrobků a služeb pro běžnou údržbu a opravy bytu o 16,4 procenta. Za teplo a teplou vodu si lidé museli připlatit o 13,9 procenta.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)

Dovozní i vývozní ceny se meziročně zvýšily

11.04.2022 Vývozní ceny v únoru meziročně stouply o 10,4 procenta, u dováženého zboží se ceny zvýšily o 14 procent. Vliv na to mělo zejména zdražení energií, železa, oceli, neželezných kovů, plastů a dřeva. Vyplynulo to z dnes zveřejněných informací na webu Českého statistického úřadu. Ceny ve vývozu a dovozu se zvýšily také v meziměsíčním srovnání, ale výrazně méně než v meziročním srovnání. Meziroční nárůst vývozních cen ovlivnil především ceny minerálních paliv, tedy elektřiny, plynu, ropných výrobků a uhlí, které se zvýšily o 118,2 procenta.
O dvě pětiny vyšší než loni v únoru byly i ceny ostatních surovin, hlavně dřeva a kovového odpadu. Vyvážené polotovary jako železo, ocel, kovové a dřevěné výrobky zdražily o 18,3 procenta a chemikálie o 17 procent. V dovozu meziročně zdražila minerální paliva o 103,3 procenta. Ceny dovážených polotovarů stouply o 18,8 procenta, ostatních surovin, hlavně dřeva, o 14,8 procenta a chemikálií o 14,3 procenta.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Alexej
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner