Nezaměstnanost v Česku během léta stoupla, ale jen nepatrně
16.08.2023
Nezaměstnanost v červenci mírně vzrostla, a to meziměsíčně o desetinu a meziročně o dvě desetiny na 3,5 procenta. V Česku je aktuálně téměř 259 tisíc uchazečů o zaměstnání, o 9141 více než v červnu a o 18 277 více než loni. Situace na pracovním trhu aktuálně odpovídá dlouhodobému vývoji i ročnímu období, konstatoval Úřad práce ČR v tiskové zprávě.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) konstatoval, že je povzbudivé, že se nezaměstnanost drží na velmi nízké úrovni. "Dokonce je nadále jedna z nejnižších v rámci celé EU. Velké poděkování patří především podnikatelům a firmám, kteří pracovní místa vytvářejí. Budeme podporovat trh práce tak, abychom tento pozitivní trend udrželi i do budoucna," řekl.
"V červenci jsme zaznamenali očekávaný sezónní výkyv," konstatoval zastupující generální ředitel ÚP ČR Karel Trpkoš. Za mírný nárůst podle něj může snížená letní aktivita firem, co se týká přijímání nových zaměstnanců, či každoročně se opakující příchod části zaměstnanců ze školství do evidence. "V menší míře se začali hlásit i čerství absolventi škol, prozatím ale nezaměstnanost výrazně neovlivňují. Příchod hlavní vlny očekáváme v září," dodal.
Zaměstnavatelé mají stále zájem o pracovníky ve výrobě a na dělnických pozicích. Firmám dlouhodobě chybí kvalifikovaní řemeslníci, ale také třeba odborníci v informačních technologiích. Pokud jde o sezónní činnosti – zaměstnavatelé aktuálně poptávají pracovníky zejména ve stavebnictví, v zemědělství, lesnictví, rybářství, v živočišné a potravinářské výrobě, ale také v cestovním ruchu, v pohostinství, prodeji a ve službách.
V rámci letních brigád zaměstnavatelé většinou hledají krátkodobé pracovníky prostřednictvím inzerce, pracovních portálů, sociálních sítí nebo přes své stálé zaměstnance. Aktuálně nabízejí prostřednictvím úřadů práce v menší míře brigádnická místa pro pomocné síly v pohostinství, gastronomii, obchodě, pomocníky ve výrobě, uklízeče, v rekreačních resortech (pro pokojské, číšníky, servírky), případně na koupalištích, obsluhu stánkového prodeje, v lesnictví či zahradnictví. V některých regionech se objevují pozice ve strojírenství.
V následujícím měsíci by nezaměstnanost mohla stagnovat nebo mírně klesnout. V dlouhodobějším horizontu pak situaci na pracovním trhu ovlivní, stejně jako každý rok, postupné ukončování sezónních prací. Promítnout se mohou i případné ekonomické a sociální změny či válečný konflikt na Ukrajině.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Návrh na zlevněné jízdné pro vymezené skupiny cestujících
27.03.2018
Zlevněné jízdné vyjde stát ročně na více než 5,8 miliardy korun. Opatření má zlepšit dostupnost veřejné dopravy pro vymezené skupiny cestujících, ve kterých se obecně vyskytuje větší podíl lidí s nízkými příjmy.
Současně chce ministerstvo dopravy stimulovat využívání veřejné hromadné dopravy mladými lidmi. Zlevněné jízdné pro studenty a důchodce vyjde stát od příštího roku na 5,83 miliardy korun ročně. Letos kvůli tomu dostane ministerstvo dopravy 3,26 miliardy z vládní rozpočtové rezervy. Vyplývá to z návrhu ministerstva pro jednání vlády.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Pojišťovnám nevěří kvůli špatné zkušenosti dvě pětiny Čechů
26.03.2018
Důvodem nedůvěry v pojišťovny je u dvou pětin Čechů špatná osobní zkušenost a stejný podíl lidí má obavy z neuhrazení škody. Vyplývá to ze zářijového průzkumu agentury Ipsos pro portál Zarukomat.cz. Více než čtvrtina lidí také nevěří pojišťovnám kvůli negativním kauzám zveřejněným v médiích. Přesto je 80 procent českých spotřebitelů pojištěno a věří v obecnou užitečnost pojištění.
Nedůvěra lidí v pojišťovny nepramení podle průzkumu pouze ze zmíněné obavy, že se klientovi nepodaří vyřešit pojistnou událost. Vychází také z nízké informovanosti českých spotřebitelů. Celkem 22 procent Čechů totiž uvedlo, že je pro ně těžké zorientovat se v pojistných smlouvách. Pojišťovny podle dotázaných vytvářejí smlouvy příliš složité záměrně. "Není pochyb o existenci poskytovatelů, kteří neinformovanosti klienta zneužívají ve svůj prospěch. Důkazem transparentnosti by měl být jasný výklad všech náležitostí smlouvy bez zbytečného 'slovíčkaření'," uvedl ředitel Zarukomat.cz Tomáš Trnka. Nízká informovanost Čechů ve spotřebitelských otázkách je podle něj dlouhodobým problémem. Často dochází ke sjednávání smluv, ve kterých si budoucí plátci pojištění nedbale prověří například podmínky plnění, a dochází tak k mylným domněnkám o tom, co všechno pojišťovna kryje.
Ekonomika loni vzrostla o 4,5 procenta
23.03.2018
Hrubý domácí produkt České republiky se v roce 2017 zvýšil o 4,5 procenta, tedy nejvíce za posledních deset let. V první polovině roku podporovala růst domácí spotřeba a zahraniční poptávka, ve druhé polovině roku se k těmto faktorům přidala investiční aktivita. Ekonomika rostla hlavně díky službám a zpracovatelskému průmyslu. Dařilo se autoprůmyslu, strojírenství, ale i chemickému průmyslu a energetice. Uvedl to v pátek ve své analýze Český statistický úřad (ČSÚ).
Spolu s ekonomikou rostly mzdy, spotřeba domácností, ale také ceny. Ty vzrostly nejvíce od roku 2014, a to o 2,5 procenta. Nejvýrazněji podražily potraviny, které k celkovému růstu přispěly 0,9 procentního bodu. "Ceny potravin a nealkoholických nápojů vzrostly o 5,2 procenta. Klíčové bylo zdražení pekárenských výrobků a obilovin, mléka, sýrů, vajec a masa. Zvýšily se ale i ceny bydlení, energií a dopravy," upozornil předseda ČSÚ Marek Rojíček. Výrazně rostly ceny bytů, ve druhém pololetí vzrostl index nabídkových cen o 12,5 procenta. Závratným tempem rostla především hodnota bytů v Praze. V posledním čtvrtletí dosáhlo tempo růstu cen za bydlení v hlavním městě 18,8 procenta. Podražily i starší byty, meziročně nejvíc ve druhém čtvrtletí, a to o 18,7 procenta.
Na opravy silnic nižších tříd dostanou kraje od vlády čtyři miliardy
22.03.2018
Vláda prý našla úspory v rozpočtu. Úspory půjdou podle premiéra Andreje Babiše napříč resorty. Kromě oprav silnic mají směřovat na slevy jízdného pro studenty a důchodce.
Vláda v letošním státním rozpočtu našla v jednotlivých kapitolách úspory 8,4 miliardy korun. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Z těchto peněz chce kabinet dát krajům čtyři miliardy na opravy silnic 2. a 3. třídy. Zbytek peněz využije například na slibované slevy jízdného pro studenty a důchodce. Podle předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jany Vildumetzové (ANO) umožní tyto peníze krajům naplánovat opravy silnic a mostů, pokryje i náklady na navýšení mezd řidičů v regionální autobusové dopravě.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)