Nezaměstnanost v Česku během léta stoupla, ale jen nepatrně
16.08.2023
Nezaměstnanost v červenci mírně vzrostla, a to meziměsíčně o desetinu a meziročně o dvě desetiny na 3,5 procenta. V Česku je aktuálně téměř 259 tisíc uchazečů o zaměstnání, o 9141 více než v červnu a o 18 277 více než loni. Situace na pracovním trhu aktuálně odpovídá dlouhodobému vývoji i ročnímu období, konstatoval Úřad práce ČR v tiskové zprávě.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) konstatoval, že je povzbudivé, že se nezaměstnanost drží na velmi nízké úrovni. "Dokonce je nadále jedna z nejnižších v rámci celé EU. Velké poděkování patří především podnikatelům a firmám, kteří pracovní místa vytvářejí. Budeme podporovat trh práce tak, abychom tento pozitivní trend udrželi i do budoucna," řekl.
"V červenci jsme zaznamenali očekávaný sezónní výkyv," konstatoval zastupující generální ředitel ÚP ČR Karel Trpkoš. Za mírný nárůst podle něj může snížená letní aktivita firem, co se týká přijímání nových zaměstnanců, či každoročně se opakující příchod části zaměstnanců ze školství do evidence. "V menší míře se začali hlásit i čerství absolventi škol, prozatím ale nezaměstnanost výrazně neovlivňují. Příchod hlavní vlny očekáváme v září," dodal.
Zaměstnavatelé mají stále zájem o pracovníky ve výrobě a na dělnických pozicích. Firmám dlouhodobě chybí kvalifikovaní řemeslníci, ale také třeba odborníci v informačních technologiích. Pokud jde o sezónní činnosti – zaměstnavatelé aktuálně poptávají pracovníky zejména ve stavebnictví, v zemědělství, lesnictví, rybářství, v živočišné a potravinářské výrobě, ale také v cestovním ruchu, v pohostinství, prodeji a ve službách.
V rámci letních brigád zaměstnavatelé většinou hledají krátkodobé pracovníky prostřednictvím inzerce, pracovních portálů, sociálních sítí nebo přes své stálé zaměstnance. Aktuálně nabízejí prostřednictvím úřadů práce v menší míře brigádnická místa pro pomocné síly v pohostinství, gastronomii, obchodě, pomocníky ve výrobě, uklízeče, v rekreačních resortech (pro pokojské, číšníky, servírky), případně na koupalištích, obsluhu stánkového prodeje, v lesnictví či zahradnictví. V některých regionech se objevují pozice ve strojírenství.
V následujícím měsíci by nezaměstnanost mohla stagnovat nebo mírně klesnout. V dlouhodobějším horizontu pak situaci na pracovním trhu ovlivní, stejně jako každý rok, postupné ukončování sezónních prací. Promítnout se mohou i případné ekonomické a sociální změny či válečný konflikt na Ukrajině.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Pravidla pro platby v e-shopech se zpřísní
13.01.2017
Nakupování na internetu má být brzy bezpečnější, zároveň ale v některých případech zdlouhavější. Evropská unie chce zrušit platby na jedno kliknutí, které některé e-shopy a internetové firmy zákazníkům umožňují. Požaduje, aby každou platbu zákazník potvrzoval jednorázovým heslem, například tím, které mu banka zašle SMS zprávou na jeho mobil.
Nová pravidla pro on-line platby kartou chystá Evropský orgán pro bankovnictví. Podle jeho návrhu se má zpřísnění týkat všech plateb nad 10 eur, při nákupu zboží nebo třeba zájezdů. Nová pravidla by měla začít platit ve druhé polovině příštího roku. O chystaných změnách se bude diskutovat do 3. února. Obchodníci se obávají, že novinka zpomalí jejich růst, a dávají najevo nesouhlas. Internetovým obchodníkům se přitom v poslední době v Česku daří. Celkové tržby internetových obchodů za zboží a služby loni dosáhly 143 miliard korun, což znamená meziroční zvýšení o 22 procent. Růst byznysu se odráží i na boomu internetových obchodníků. Podle posledních údajů Sdružení pro bankovní karty přesáhl jejich počet 6200. To znamená, že se za posledních pět let skoro zdvojnásobil. Za vznikem nových pravidel stojí obava o bezpečnost masově rostoucích on-line nákupů v celé unii. Podle dat Evropské centrální banky se zvýšil objem zneužitých plateb kartou na internetu mezi lety 2009 a 2013 o 39 procent na 958 milionů eur (zhruba 26 miliard korun). Studie asociace Ecommerce Europe, která sdružuje zástupce evropských e-shopů, dodává, že na dvou velkých evropských trzích − v Británii a ve Francii − to bylo zhruba 0,28 procenta z celkového objemu plateb na internetu.
zdroj: ihned.cz
Dolar výrazně oslabil. Trhy zklamala Trumpova tisková konference
13.01.2017
Americký dolar ve čtvrtek na devizových trzích výrazně klesá a jeho index ke koši hlavních světových měn sestoupil na nejnižší úroveň za pět týdnů. Dolar srazilo zklamání z nedostatku detailů o ekonomické politice zvoleného prezidenta Donalda Trumpa na jeho středeční tiskové konferenci.
Index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních měn, kolem 17.30 středoevropského času ztrácel 0,8 procenta na 100,99 bodu a předtím sestoupil až na 100,72 bodu. Proti euru americká měna odepisovala rovněž 0,7 procenta a nacházela se na 1,0660 dolaru, vůči japonskému jenu pak dolar ztrácel 1,2 procenta na 114,02 jenu. Od Trumpova listopadového zvolení dolar získal asi čtyři procenta ve spekulacích na to, že Trump svými opatřeními podpoří hospodářský růst a zvýší inflaci, což povede k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb. Od středeční konference čekali analytici podrobnější nárys ekonomické politiky, kvůli diskusím o vlivu Ruska na volby a neověřených kompromitujících materiálech se k tomu ale budoucí prezident příliš nedostal.
zdroj: ihned.cz
Zhruba polovina Čechů a Slováků zvažuje změnu zaměstnání
11.01.2017
Češi a Slováci mění svůj pohled na práci. Zhruba čtvrtina z nich uvažuje letos o změně zaměstnání a další čtvrtina výměnu zaměstnavatele nevylučuje. Vyplývá to z výzkumu společnosti Wincott People, kterého se v Česku zúčastnilo 526 respondentů a na Slovensku 315.
U mladých lidí do 35 let je nejdůležitějším faktorem pro změnu vyšší mzda, která jim umožní zajistit si lepší bydlení či získat vyšší hypotéku. Další důležité důvody s penězi nesouvisí. Pro více než třetinu pracujících je rozhodující, aby je práce bavila. A pro řadu lidí je důležité to, jak dobře jim půjde nová práce skloubit s rodinou. Zaměstnání blízko domova, s vyhovující pracovní dobou či možností pracovat doma je pro lidi při hledání nového místa mnohem atraktivnější benefit než stravenky, dovolená navíc, auto pro osobní potřeby či zvyšování kvalifikace. Tak například stravenky řeší při přechodu na nové místo jen 1,3 procenta Čechů a 2,2 procenta Slováků, zatímco home office je důležitý pro zhruba 15 procent Čechů i Slováků. Možnost končit pravidelně o půl čtvrté či páté odpoledne bez dalších přesčasů je pro třetinu Čechů a 40 procent Slováků dokonce tak důležitým faktorem, že jsou kvůli němu ochotni se vzdát části své mzdy (26,9 procenta Čechů by se raději smířilo s poklesem platu o pět procent a 7,4 procenta by kvůli jasné možnosti si plánovat odpoledne bylo ochotno jít s platem dolů o desetinu).
zdroj: ihned.cz
Mladé banky zažily úspěšný rok. Nejvíc nových klientů nabrala Fio banka
11.01.2017
Nízkonákladovým bankám, pro něž se vžilo označení mladé banky, dále přibývají klienti. A to přesto, že tradiční peněžní domy je následují v nabídce běžných služeb zdarma a že sektor loni zasáhl konec Zuno bank. Ta od října nenabírá klienty, postupně je má převzít Raiffeisenbank.
Počet zákazníků Air Bank, mBank, Equa bank, Fio banky a Zuno bank přesáhl podle zjištění HN na konci loňského roku 2,3 milionu. To je patnáctiprocentní meziroční nárůst. Z celkových čísel je vidět, že mladé banky jsou sice stále výrazně menší než velké banky, ale zvyšují svůj tržní podíl na úkor většiny významných tradičních hráčů. Nejvíce, o 115 tisíc, přibylo loni klientů Fio bance, skoro o sto tisíc se rozšířila klientská základna Air Bank. Nejrychlejší růst klientů, meziročně skoro čtyřicetiprocentní, zaznamenala Equa bank. Podle posledních dostupných čísel z konce 3. čtvrtletí 2016 se z tradičních domů dařilo získávat nové zákazníky Komerční bance a UniCredit. Raiffeisenbank, která loni převzala retailovou část Citibank, počet klientů nezveřejňuje. Naopak České spořitelně, ČSOB a Monetě klienti odešli.