Nezaměstnanost v Česku během léta stoupla, ale jen nepatrně
16.08.2023
Nezaměstnanost v červenci mírně vzrostla, a to meziměsíčně o desetinu a meziročně o dvě desetiny na 3,5 procenta. V Česku je aktuálně téměř 259 tisíc uchazečů o zaměstnání, o 9141 více než v červnu a o 18 277 více než loni. Situace na pracovním trhu aktuálně odpovídá dlouhodobému vývoji i ročnímu období, konstatoval Úřad práce ČR v tiskové zprávě.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) konstatoval, že je povzbudivé, že se nezaměstnanost drží na velmi nízké úrovni. "Dokonce je nadále jedna z nejnižších v rámci celé EU. Velké poděkování patří především podnikatelům a firmám, kteří pracovní místa vytvářejí. Budeme podporovat trh práce tak, abychom tento pozitivní trend udrželi i do budoucna," řekl.
"V červenci jsme zaznamenali očekávaný sezónní výkyv," konstatoval zastupující generální ředitel ÚP ČR Karel Trpkoš. Za mírný nárůst podle něj může snížená letní aktivita firem, co se týká přijímání nových zaměstnanců, či každoročně se opakující příchod části zaměstnanců ze školství do evidence. "V menší míře se začali hlásit i čerství absolventi škol, prozatím ale nezaměstnanost výrazně neovlivňují. Příchod hlavní vlny očekáváme v září," dodal.
Zaměstnavatelé mají stále zájem o pracovníky ve výrobě a na dělnických pozicích. Firmám dlouhodobě chybí kvalifikovaní řemeslníci, ale také třeba odborníci v informačních technologiích. Pokud jde o sezónní činnosti – zaměstnavatelé aktuálně poptávají pracovníky zejména ve stavebnictví, v zemědělství, lesnictví, rybářství, v živočišné a potravinářské výrobě, ale také v cestovním ruchu, v pohostinství, prodeji a ve službách.
V rámci letních brigád zaměstnavatelé většinou hledají krátkodobé pracovníky prostřednictvím inzerce, pracovních portálů, sociálních sítí nebo přes své stálé zaměstnance. Aktuálně nabízejí prostřednictvím úřadů práce v menší míře brigádnická místa pro pomocné síly v pohostinství, gastronomii, obchodě, pomocníky ve výrobě, uklízeče, v rekreačních resortech (pro pokojské, číšníky, servírky), případně na koupalištích, obsluhu stánkového prodeje, v lesnictví či zahradnictví. V některých regionech se objevují pozice ve strojírenství.
V následujícím měsíci by nezaměstnanost mohla stagnovat nebo mírně klesnout. V dlouhodobějším horizontu pak situaci na pracovním trhu ovlivní, stejně jako každý rok, postupné ukončování sezónních prací. Promítnout se mohou i případné ekonomické a sociální změny či válečný konflikt na Ukrajině.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Nezaměstnanost v Česku klesla na 4,9 procenta
08.12.2016
Nezaměstnanost v Česku v listopadu klesla meziměsíčně o desetinu bodu na 4,9 procenta. V evidenci úřadů bylo 362 755 uchazečů o práci, nejméně od prosince 2008. Naopak volných míst zaměstnavatelé nabízeli nejvíce od listopadu 2007, bylo jich 135 300. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Úřad práce ČR. Analytici, které oslovila, odhadovali, že nezaměstnanost v listopadu zůstane na říjnových pěti procentech.
Podle úřadu práce zaměstnanost dál pozitivně ovlivňuje stav české ekonomiky a odpovídá i ročnímu období. V dalších měsících už bude s postupným ukončováním sezonních prací zřejmě stagnovat, případně mírně vzroste. Loni v listopadu byla míra nezaměstnanosti v Česku 5,9 procenta a bez práce bylo o 68 609 více lidí než nyní. V porovnání s říjnem nezaměstnaných ubylo o 3489 a z celkového počtu lidí bez práce bylo 340 665 dosažitelných uchazečů, tedy těch, kteří mohli okamžitě nastoupit do zaměstnání. O jedno volné místo se tak nyní uchází v průměru 2,7 lidí. Nejnižší nezaměstnanost zůstala v Plzeňském kraji, a to 3,3 procenta, naopak nejvyšší v Ústeckém kraji, kde byla koncem listopadu ve výši 7,6 procenta. Z hlediska okresů nejnižší míru nezaměstnanosti vykázaly okresy Rychnov nad Kněžnou, Praha-východ a Benešov a nejvyšší Karvinsko a Mostecko, kde překročila 10 procent. Meziměsíčně se snížila nezaměstnanost ve 47 regionech a podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr hlásí 34 regionů.
zdroj: ihned.cz
Ministr financí Andrej Babiš letos slibuje přebytek rozpočtu 20 až 40 miliard
08.12.2016
Letošní státní rozpočet vykázal na konci listopadu rekordní přebytek 55,5 miliardy korun. Ministr financí Andrej Babiš navíc slibuje, že navzdory schválenému sedmdesátimiliardovému schodku budou příjmy vyšší než výdaje i na konci roku. "Očekávám, že rozpočet skončí v přebytku 20 až 40 miliard," uvedl Andrej Babiš. Pokud se jeho slova naplní, bude mít Česko přebytkový rozpočet poprvé od roku 1995.
Poslanci ani vláda se ale doporučením prezidenta ve středu neřídili a schválili pro volební rok 2017 rozpočtový schodek ve výši 60 miliard korun. Česká ekonomika má přitom podle prognózy České národní banky příští rok růst tempem 2,9 procenta, tedy ještě o jednu desetinu procentního bodu rychleji, než činí odhad pro letošní rok. To by mělo mít díky vyšší spotřebě a růstu mezd i zisků firem pozitivní dopad na příjmy státu z daní. Andrej Babiš je ostatně už nyní přesvědčen, že i příští rok rozpočet nakonec vykáže lepší výsledek, než poslanci schválili.
zdroj: ihned.cz
Intervence byly v říjnu nejvyšší od svého zavedení
07.12.2016
Česká národní banka musela v říjnu vynaložit na obranu koruny před posílením téměř 107 miliard korun. Jde o největší měsíční objem devizových intervencí od listopadu 2013, kdy se centrální banka v obavách z deflace zavázala, že nenechá měnu posílit pod 27 korun za euro. Tehdy za necelý jeden měsíc vydala na udržení kurzového závazku přes 200 miliard korun. Celkem za tři roky ČNB nakoupila v rámci intervencí eura za 800 miliard korun.
Centrální banku nutí k zásahům na měnovém trhu zvyšující se poptávka po českých korunách. Ta je způsobena růstem českého exportu, ale také zájmem spekulantů, který se zvyšuje s tím, jak se blíží konec intervencí. Bankovní rada ČNB nyní vidí jako pravděpodobný termín ukončení kurzového závazku polovinu příštího roku. Investoři věří, že koruna vůči euru po ukončení intervencí posílí, což by pro ně znamenalo zisk. ČNB zveřejňuje oficiální data o objemu intervencí s více než měsíčním zpožděním. Z dílčích údajů však lze podle analytiků odhadovat, že se po "stamiliardových" měsících září a říjnu situace na trhu uklidnila.
zdroj: ihned.cz
Devizové rezervy ČNB na konci listopadu stouply o 1,8 miliardy
07.12.2016
Devizové rezervy České národní banky ke konci listopadu vzrostly proti říjnu o 1,8 miliardy eur na 80,3 miliardy eur. Zvýšily se také v korunovém vyjádření, v dolarovém klesly. Vyplývá to z informací, které ve středu zveřejnila ČNB.
V korunách devizové rezervy v listopadu stouply téměř o 52,2 miliardy na 2,173 bilionu korun. V dolarech se objem rezerv snížil o 541 milionů na 85,37 miliardy dolarů. Meziročně se devizové rezervy v eurech zvýšily o 21,5 miliardy, v korunách téměř o 583 miliard a v dolarech o 23 miliard. Ze středečních informací ČNB také vyplývá, že centrální banka pokračovala v intervencích proti posilování koruny. Na devizovém trhu v říjnu utratila za nákup eur zhruba 107 miliard korun, což je druhý nejvyšší objem za jeden měsíc od zahájení intervencí v listopadu 2013. Více utratila ČNB za intervence jen právě v listopadu před třemi lety. lem devizových intervencí je oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 korun za euro. Do konce letošního října ČNB intervenovala v objemu zhruba 798 miliard korun.