Nezaměstnanost v Česku během léta stoupla, ale jen nepatrně
16.08.2023
Nezaměstnanost v červenci mírně vzrostla, a to meziměsíčně o desetinu a meziročně o dvě desetiny na 3,5 procenta. V Česku je aktuálně téměř 259 tisíc uchazečů o zaměstnání, o 9141 více než v červnu a o 18 277 více než loni. Situace na pracovním trhu aktuálně odpovídá dlouhodobému vývoji i ročnímu období, konstatoval Úřad práce ČR v tiskové zprávě.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) konstatoval, že je povzbudivé, že se nezaměstnanost drží na velmi nízké úrovni. "Dokonce je nadále jedna z nejnižších v rámci celé EU. Velké poděkování patří především podnikatelům a firmám, kteří pracovní místa vytvářejí. Budeme podporovat trh práce tak, abychom tento pozitivní trend udrželi i do budoucna," řekl.
"V červenci jsme zaznamenali očekávaný sezónní výkyv," konstatoval zastupující generální ředitel ÚP ČR Karel Trpkoš. Za mírný nárůst podle něj může snížená letní aktivita firem, co se týká přijímání nových zaměstnanců, či každoročně se opakující příchod části zaměstnanců ze školství do evidence. "V menší míře se začali hlásit i čerství absolventi škol, prozatím ale nezaměstnanost výrazně neovlivňují. Příchod hlavní vlny očekáváme v září," dodal.
Zaměstnavatelé mají stále zájem o pracovníky ve výrobě a na dělnických pozicích. Firmám dlouhodobě chybí kvalifikovaní řemeslníci, ale také třeba odborníci v informačních technologiích. Pokud jde o sezónní činnosti – zaměstnavatelé aktuálně poptávají pracovníky zejména ve stavebnictví, v zemědělství, lesnictví, rybářství, v živočišné a potravinářské výrobě, ale také v cestovním ruchu, v pohostinství, prodeji a ve službách.
V rámci letních brigád zaměstnavatelé většinou hledají krátkodobé pracovníky prostřednictvím inzerce, pracovních portálů, sociálních sítí nebo přes své stálé zaměstnance. Aktuálně nabízejí prostřednictvím úřadů práce v menší míře brigádnická místa pro pomocné síly v pohostinství, gastronomii, obchodě, pomocníky ve výrobě, uklízeče, v rekreačních resortech (pro pokojské, číšníky, servírky), případně na koupalištích, obsluhu stánkového prodeje, v lesnictví či zahradnictví. V některých regionech se objevují pozice ve strojírenství.
V následujícím měsíci by nezaměstnanost mohla stagnovat nebo mírně klesnout. V dlouhodobějším horizontu pak situaci na pracovním trhu ovlivní, stejně jako každý rok, postupné ukončování sezónních prací. Promítnout se mohou i případné ekonomické a sociální změny či válečný konflikt na Ukrajině.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Investor nakonec upřednostnil Česko před Slovenskem
19.04.2011
Italský výrobce brzd Brembo, který od léta 2008 sjednával obhod při Topolčanech, se v závěru rozhodl umístit 35 milionovou investici v Česku.
Výhodou Česka ve srovnání se Slovenskem je podle odborníků geografická blízkost Německa, lepší infrastruktura a více kvalifikovaných lidí.
Toyota obnovila výrobu ve všech japonských závodech
19.04.2011
Toyota, největší automobilka na světě, v pondělí poprvé od březnového zemětřesení obnovila výrobu ve všech svých závodech v Japonsku.
Ty ale budou zatím využívat pouze polovinu kapacit kvůli nedostatku součástek. Makléřská společnost Deutsche Securities minulý měsíc kvůli problémům se součástkami snížila odhad provozního zisku Toyoty v tomto finančním roce o 84 procent.
Na trhu v Číně by se mělo do roku 2015 prodat 23 milionů. aut ročně
19.04.2011
Roční prodej automobilů v Číně by se měl do roku 2015 zvýšit na 23 milionů automobilů, což je ve srovnání s rokem 2010 zvýšení prodeje o 27 %.
Pokračující růst čínského automobilového trhu v příštích letech o 10% ročně předpovídá prezident společnosti PSA Peugeot Citroen Ph.Varin. PSA chce podle Varin mezi lety 2015 až 2020 zvýšit svůj podíl na čínském trhu na 8 % z loňských 3,3 %. Čína je v současnosti pro PSA druhým největším trhem po Francii.
Inflace v ČR spomalila růst
13.04.2011
Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v březnu spomalil na 1,7 % po 1,8 %v únoru. Proti únoru se inflace zvýšila o 0,1 %, uvedl ČSÚ.
Za růstem cen jsou hlavně dražší potraviny, nealkoholické nápoje a bydlení. V potravinách se nejvíce zdražení projevilo hlavně u brambor, a to až o 62 % a mouky o 32 %. V bydlení vzrostly ceny elektřiny o 4,8 %, zemního plynu o 9,2 %, tepla a teplé vody o 2,4 % a vodného a stočného o 6 %. Čisté nájemné se zvýšilo o 1,7 %, v tom regulované nájemné vzrostlo o 4,6 % a tržní o 0,5 %. Ceny pohonných hmot byly vyšší o 10,7 %.