Nezaměstnanost v Česku během léta stoupla, ale jen nepatrně
16.08.2023
Nezaměstnanost v červenci mírně vzrostla, a to meziměsíčně o desetinu a meziročně o dvě desetiny na 3,5 procenta. V Česku je aktuálně téměř 259 tisíc uchazečů o zaměstnání, o 9141 více než v červnu a o 18 277 více než loni. Situace na pracovním trhu aktuálně odpovídá dlouhodobému vývoji i ročnímu období, konstatoval Úřad práce ČR v tiskové zprávě.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) konstatoval, že je povzbudivé, že se nezaměstnanost drží na velmi nízké úrovni. "Dokonce je nadále jedna z nejnižších v rámci celé EU. Velké poděkování patří především podnikatelům a firmám, kteří pracovní místa vytvářejí. Budeme podporovat trh práce tak, abychom tento pozitivní trend udrželi i do budoucna," řekl.
"V červenci jsme zaznamenali očekávaný sezónní výkyv," konstatoval zastupující generální ředitel ÚP ČR Karel Trpkoš. Za mírný nárůst podle něj může snížená letní aktivita firem, co se týká přijímání nových zaměstnanců, či každoročně se opakující příchod části zaměstnanců ze školství do evidence. "V menší míře se začali hlásit i čerství absolventi škol, prozatím ale nezaměstnanost výrazně neovlivňují. Příchod hlavní vlny očekáváme v září," dodal.
Zaměstnavatelé mají stále zájem o pracovníky ve výrobě a na dělnických pozicích. Firmám dlouhodobě chybí kvalifikovaní řemeslníci, ale také třeba odborníci v informačních technologiích. Pokud jde o sezónní činnosti – zaměstnavatelé aktuálně poptávají pracovníky zejména ve stavebnictví, v zemědělství, lesnictví, rybářství, v živočišné a potravinářské výrobě, ale také v cestovním ruchu, v pohostinství, prodeji a ve službách.
V rámci letních brigád zaměstnavatelé většinou hledají krátkodobé pracovníky prostřednictvím inzerce, pracovních portálů, sociálních sítí nebo přes své stálé zaměstnance. Aktuálně nabízejí prostřednictvím úřadů práce v menší míře brigádnická místa pro pomocné síly v pohostinství, gastronomii, obchodě, pomocníky ve výrobě, uklízeče, v rekreačních resortech (pro pokojské, číšníky, servírky), případně na koupalištích, obsluhu stánkového prodeje, v lesnictví či zahradnictví. V některých regionech se objevují pozice ve strojírenství.
V následujícím měsíci by nezaměstnanost mohla stagnovat nebo mírně klesnout. V dlouhodobějším horizontu pak situaci na pracovním trhu ovlivní, stejně jako každý rok, postupné ukončování sezónních prací. Promítnout se mohou i případné ekonomické a sociální změny či válečný konflikt na Ukrajině.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Kulatý stůl HN Česká energetika na rozcestí
15.02.2021
Česká energetika stojí na rozcestí a už letošek naznačí, po které z cest se vydá do budoucnosti. V Evropské unii sice již loni obnovitelné zdroje energie poprvé vystřídaly fosilní paliva jakožto hlavní zdroj elektřiny, v Česku ale nic takového zatím neplatí. Společně s Polskem bylo Česko naopak dvěma zeměmi, které využívají fosilní zdroje nejvíce v EU. Zatímco unie již dlouhá léta investuje do obnovitelných zdrojů, v Česku posledních deset let jejich rozvoj stagnuje.
V současnosti se ale hraje o to, jakou roli budou obnovitelné zdroje v následujících letech v Česku hrát. Hřiště jim k tomu narýsuje novela zákona o podporovaných zdrojích energie, která má určit tempo jejich rozvoje a také se vypořádat s nadměrnou podporou velkých fotovoltaik. Podle některých kritiků však může novela sektor obnovitelných zdrojů spíš zničit než jej podpořit. Především proto, že chce snížit podporu pro stávající solární elektrárny o desítky procent, tedy na takovou úroveň, že firmy nebudou schopné splácet úvěry.
Dokáže Česko vůbec splnit energetické cíle doporučené Evropskou unií? Jak je připraveno na ambiciózní evropskou klimatickou politiku? Jaká bude role obnovitelných zdrojů v českém energetickém mixu a nezahubí chystaná novela solární energetiku? A kteří hráči si vlastně rozdělí peníze z Modernizačního fondu, což je největší nástroj, kterým bude stát v následujících letech podporovat nejen zelené zdroje, ale i další ekologické projekty?
V
Počet bytů ke krátkodobému nájmu v Praze klesl o 45 procent
15.02.2021
Počet bytů ke krátkodobému nájmu, zejména typu Airbnb, na pražském trhu od března do konce loňského roku klesl o 45 procent na 6216. Vyplývá to z údajů společnosti AirDNA. Počet je nejnižší za poslední tři roky, od kdy data eviduje. Podle zástupců realitních firem kleslo nájemné v centru Prahy o 20 až 40 procent a byt 2+KK se dá v Praze 1 pronajmout i za 10 000 korun měsíčně.
V pondělí 1. března uplyne rok od prvního oficiálně zjištěného případu koronaviru v Česku. Následně zaváděná opatření proti jeho šíření prakticky zastavila příjezdy zahraničních turistů. Ti zejména v Praze hojně využívali krátkodobé pronájmy typu Airbnb. Po určitém uvolnění v letních měsících přišla na podzim nová vlna zpřísňování. "Prázdné byty Airbnb zahýbaly s cenami pronájmů v celé Praze. V centru města klesly o 25 až 30 procent, v celém městě v průměru o deset až 15 procent. Někteří majitelé nabídli byty výrazně pod cenou a přilákali tak do centra lidi, kteří by jinak bydleli spíše v okrajovějších částech. Byt 2+KK v Praze 1 si dnes můžete pronajmout i za 10 000 korun měsíčně, což je extrémně nízká cena," uvedl ředitel Maxima Reality Vladimír Zuzák. Podle něj toho využili především takzvaní singles a mladé páry, pro které není problém se stěhovat.
V
Ekonomové očekávají na jaře razantní oživení
12.02.2021
Česká bankovní asociace (ČBA) v nové prognóze očekává na základě odhadů ekonomů českých bank, že ekonomika letos stoupne o 2,6 procenta. Příští rok by měl růst ekonomiky zrychlit na 4,6 procenta. Asociace o tom ve čtvrtek informovala na on-line tiskové konferenci. V říjnové prognóze asociace očekávala, že ekonomika letos poroste o dvě procenta.
Asociace zároveň upozornila, že většina rizik, která by mohla očekávaný vývoj ohrozit, souvisí s nejistotou ohledně dalšího vývoje pandemie a jejími hospodářskými dopady. Loni česká ekonomika klesla podle předběžných údajů Českého statistického úřadu o 5,6 procenta, nejvíce za existenci ČR.
Ekonomové českých bank očekávají sice ještě letos v prvním čtvrtletí meziroční pokles ekonomiky, během jara by pak ale mělo nastat razantní ekonomické oživení.
"Mezi členy panelu existuje plná shoda v tom, že v české ekonomice dojde k oživení letos. Nejistota panuje především ohledně dynamiky HDP během současného prvního čtvrtletí. Výraznější mezičtvrtletní propad z tohoto období by negativně ovlivnil celoroční výsledek," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
V
Průmysl v Česku loni klesl o osm procent
10.02.2021
Průmyslová výroba v ČR v loňském roce poznamenaném pandemií koronaviru meziročně klesla o osm procent. Je to nejvyšší propad od krize v roce 2009, kdy se průmysl snížil o 13,6 procenta. Výrazně se loni propadla například produkce aut. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ). Klesla také stavební výroba, po třech letech růstu meziročně spadla o 7,7 procenta.
Průmysl minulý rok ovlivnilo zejména druhé čtvrtletí. Od dubna do června se průmyslová výroba v Česku snížila o 23,5 procenta. Ve třetím čtvrtletí pokles výrazně zpomalil a v posledním kvartále už vykázal průmysl mírný růst. Za celý loňský rok bylo jen málo průmyslových odvětví, která zaznamenala meziroční růst produkce. "Jde o farmaceutický průmysl či papírenský průmysl, kam patří kromě výroby papírových obalů také výroba dětských plen, nebo ostatní zpracovatelský průmysl zahrnující i výrobu hraček a zdravotních lůžek," uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.
V