Nezaměstnanost v Česku během léta stoupla, ale jen nepatrně
16.08.2023
Nezaměstnanost v červenci mírně vzrostla, a to meziměsíčně o desetinu a meziročně o dvě desetiny na 3,5 procenta. V Česku je aktuálně téměř 259 tisíc uchazečů o zaměstnání, o 9141 více než v červnu a o 18 277 více než loni. Situace na pracovním trhu aktuálně odpovídá dlouhodobému vývoji i ročnímu období, konstatoval Úřad práce ČR v tiskové zprávě.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) konstatoval, že je povzbudivé, že se nezaměstnanost drží na velmi nízké úrovni. "Dokonce je nadále jedna z nejnižších v rámci celé EU. Velké poděkování patří především podnikatelům a firmám, kteří pracovní místa vytvářejí. Budeme podporovat trh práce tak, abychom tento pozitivní trend udrželi i do budoucna," řekl.
"V červenci jsme zaznamenali očekávaný sezónní výkyv," konstatoval zastupující generální ředitel ÚP ČR Karel Trpkoš. Za mírný nárůst podle něj může snížená letní aktivita firem, co se týká přijímání nových zaměstnanců, či každoročně se opakující příchod části zaměstnanců ze školství do evidence. "V menší míře se začali hlásit i čerství absolventi škol, prozatím ale nezaměstnanost výrazně neovlivňují. Příchod hlavní vlny očekáváme v září," dodal.
Zaměstnavatelé mají stále zájem o pracovníky ve výrobě a na dělnických pozicích. Firmám dlouhodobě chybí kvalifikovaní řemeslníci, ale také třeba odborníci v informačních technologiích. Pokud jde o sezónní činnosti – zaměstnavatelé aktuálně poptávají pracovníky zejména ve stavebnictví, v zemědělství, lesnictví, rybářství, v živočišné a potravinářské výrobě, ale také v cestovním ruchu, v pohostinství, prodeji a ve službách.
V rámci letních brigád zaměstnavatelé většinou hledají krátkodobé pracovníky prostřednictvím inzerce, pracovních portálů, sociálních sítí nebo přes své stálé zaměstnance. Aktuálně nabízejí prostřednictvím úřadů práce v menší míře brigádnická místa pro pomocné síly v pohostinství, gastronomii, obchodě, pomocníky ve výrobě, uklízeče, v rekreačních resortech (pro pokojské, číšníky, servírky), případně na koupalištích, obsluhu stánkového prodeje, v lesnictví či zahradnictví. V některých regionech se objevují pozice ve strojírenství.
V následujícím měsíci by nezaměstnanost mohla stagnovat nebo mírně klesnout. V dlouhodobějším horizontu pak situaci na pracovním trhu ovlivní, stejně jako každý rok, postupné ukončování sezónních prací. Promítnout se mohou i případné ekonomické a sociální změny či válečný konflikt na Ukrajině.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila růst na 2,5 procenta
10.01.2020
Česká ekonomika v loňském třetím čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,5 procenta, ve druhém čtvrtletí rostla o 2,8 procenta. Mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu také zpomalil na 0,4 procenta z 0,6 procenta ve druhém čtvrtletí. Čísla za třetí čtvrtletí zveřejněná na konci listopadu v pátek potvrdil Český statistický úřad.
Předchozí čísla o vývoji ekonomiky ve třetím čtvrtletí statistici zveřejnili na konci listopadu. V pátek publikovali zpřesněné údaje. "Toto zpřesnění bylo bez vlivu na celková tempa růstu hrubého domácího produktu ve třetím čtvrtletí," uvedl ČSÚ. Sezonně očištěný úhrn příjmů domácností proti předchozímu čtvrtletí reálně vzrostl o 1,6 procenta. Spotřeba domácností na obyvatele zpomalila mezičtvrtletní růst na 1,2 procenta, meziročně se zvýšila o 3,9 procenta. "Výsledkem rychlejšího růstu příjmů domácností než jejich výdajů proti předchozímu čtvrtletí byla vyšší míra úspor, a to 11 procent," uvedl ČSÚ. Vzrostla o půl procentního bodu. Investice domácností zrychlily mezičtvrtletní růst na 8,8 procenta. "Míra investic nefinančních podniků se zvýšila proti předchozímu čtvrtletí o 0,3 procentního bodu," napsali statistici. Dostala se tak na 28 procent, což ale meziročně představuje pokles o 1,2 procentního bodu. Mzdové náklady nefinančních podniků vzrostly meziročně o 6,2 procenta.
Češi loni utratili v e-shopech rekordních 155 miliard korun
07.01.2020
Každým rokem Češi utratí v e-shopech větší objem peněz. Loni na internetu nakoupili zboží a služby za 155 miliard korun, což je o 20 miliard více než v předchozím roce.
Podle Jana Vetyšky, šéfa Asociace pro elektronickou komerci (APEK), jež sdružuje e-shopy, on-line nákupy v roce 2019 předčily očekávání: "Růst potvrdil dlouhodobou úspěšnost a vysokou kvalitu českých e-shopů. Díky zlepšujícím se službám a široké nabídce doručení objednávají nakupující po internetu stále víc zboží."
Poslední vlna EET zasáhne zbylé živnostníky
02.01.2020
Elektronická evidence tržeb fungovala jen několik hodin a už se díky ní stihl proslavit starosta malé obce Pohleď na Vysočině Jindřich Holub.
Když tehdejší ministr financí a současný premiér Andrej Babiš vyrazil v prosinci 2016 na obhlídku, jak se české hospody vypořádaly s novou povinností odesílat každou účtenku elektronickou cestou, dostalo se mu od Holuba rezolutního prohlášení: "Žádnou EET si pořizovat nebudu."
Centrální banky poslaly akciové trhy vzhůru
30.12.2019
Rok 2019 byl k investorům na akciových trzích nadmíru štědrý. Podle propočtů analytiků Deutsche Bank se tržní hodnota akcií obchodovaných na globálních burzách zvýšila letos zhruba o 17 bilionů dolarů a překonala hranici 85 bilionů. Významnou podporu finančních trhů dodaly snižováním úrokových sazeb a dalšími kroky centrální banky.