Nezaměstnanost v Česku během léta stoupla, ale jen nepatrně
16.08.2023
Nezaměstnanost v červenci mírně vzrostla, a to meziměsíčně o desetinu a meziročně o dvě desetiny na 3,5 procenta. V Česku je aktuálně téměř 259 tisíc uchazečů o zaměstnání, o 9141 více než v červnu a o 18 277 více než loni. Situace na pracovním trhu aktuálně odpovídá dlouhodobému vývoji i ročnímu období, konstatoval Úřad práce ČR v tiskové zprávě.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) konstatoval, že je povzbudivé, že se nezaměstnanost drží na velmi nízké úrovni. "Dokonce je nadále jedna z nejnižších v rámci celé EU. Velké poděkování patří především podnikatelům a firmám, kteří pracovní místa vytvářejí. Budeme podporovat trh práce tak, abychom tento pozitivní trend udrželi i do budoucna," řekl.
"V červenci jsme zaznamenali očekávaný sezónní výkyv," konstatoval zastupující generální ředitel ÚP ČR Karel Trpkoš. Za mírný nárůst podle něj může snížená letní aktivita firem, co se týká přijímání nových zaměstnanců, či každoročně se opakující příchod části zaměstnanců ze školství do evidence. "V menší míře se začali hlásit i čerství absolventi škol, prozatím ale nezaměstnanost výrazně neovlivňují. Příchod hlavní vlny očekáváme v září," dodal.
Zaměstnavatelé mají stále zájem o pracovníky ve výrobě a na dělnických pozicích. Firmám dlouhodobě chybí kvalifikovaní řemeslníci, ale také třeba odborníci v informačních technologiích. Pokud jde o sezónní činnosti – zaměstnavatelé aktuálně poptávají pracovníky zejména ve stavebnictví, v zemědělství, lesnictví, rybářství, v živočišné a potravinářské výrobě, ale také v cestovním ruchu, v pohostinství, prodeji a ve službách.
V rámci letních brigád zaměstnavatelé většinou hledají krátkodobé pracovníky prostřednictvím inzerce, pracovních portálů, sociálních sítí nebo přes své stálé zaměstnance. Aktuálně nabízejí prostřednictvím úřadů práce v menší míře brigádnická místa pro pomocné síly v pohostinství, gastronomii, obchodě, pomocníky ve výrobě, uklízeče, v rekreačních resortech (pro pokojské, číšníky, servírky), případně na koupalištích, obsluhu stánkového prodeje, v lesnictví či zahradnictví. V některých regionech se objevují pozice ve strojírenství.
V následujícím měsíci by nezaměstnanost mohla stagnovat nebo mírně klesnout. V dlouhodobějším horizontu pak situaci na pracovním trhu ovlivní, stejně jako každý rok, postupné ukončování sezónních prací. Promítnout se mohou i případné ekonomické a sociální změny či válečný konflikt na Ukrajině.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Podvodné e-maily dokážou odcizit až 200 000 korun
12.12.2018
Prostřednictvím zavirované přílohy dokážou přes internetové bankovnictví uživatele odcizit až 200 000 korun. Útočná skupina v tomto případě nemá konkrétní cílovou skupinu a zaměřuje se na širokou veřejnost.
Uvedla to v úterý antivirová firma Eset.
Prostřednictvím přílohy s aktuálním názvem VydanaFaktura.zip, která obsahuje soubor VydanaFaktura2010091pdf.jse, dokážou útočníci změnit údaje platebního příkazu a zcizit peněžní částky z účtu uživatele. Jméno přílohy se může v budoucnu změnit.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Růst spotřebitelských cen zpomalil na dvě procenta
11.12.2018
Meziroční růst spotřebitelských cen v listopadu zpomalil na dvě procenta z říjnových 2,2 procenta. Ceny tak rostly nejpomalejším tempem od letošního dubna. Zlevňovaly se především potraviny. Nadále naopak podražovalo bydlení a také pohonné hmoty. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně spotřebitelské ceny klesly o 0,1 procenta.
"Vývoj byl ovlivněn opět zejména cenami v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá. V listopadu výrazně zlevnila v meziročním srovnání například vejce, a to o více než 26 procent. Cena cukru klesla o třetinu. Méně se platilo i za pečivo, vepřové maso, oleje a tuky nebo ovoce. Pokles cen u těchto potravin proti říjnu zrychlil. Nájemné proti loňskému listopadu podražilo o 3,3 procenta, elektřina o 5,6 procenta, teplo a teplá voda o procento. Vyšší byly i ceny vodného a stočného. O půl procenta naopak zlevnil zemní plyn. Opět vzrostly ceny lihovin, a to o 3,4 procenta. Pivo bylo dražší o 4,5 procenta, tabákové výrobky o 3,9 procenta. Lidé platili více rovněž za výrobky a služby osobní péče, pojištění nebo finanční, stravovací a ubytovací služby. "Vliv na zvýšení cenové hladiny měly též ceny v oddíle doprava, kde ceny pohonných hmot a olejů meziročně vzrostly o 10,1 procenta," uvedli statistici. O 2,5 procenta zlevnily oděvy. Meziměsíční vývoj spotřebitelských cen ovlivnilo především zlevnění ovoce o 6,3 procenta a zeleniny o 4,2 procenta. "Z ostatních potravin zlevnilo například vepřové maso o 2,9 procenta a cukr o 8,8 procenta," dodala Šedivá.
Ceny PHM už čtvrtý týden klesají
10.12.2018
Pohonné hmoty v Česku čtvrtý týden za sebou zlevnily. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla od minulé středy o 37 haléřů na 32,80 koruny za litr a nafty o 29 haléřů na 33,22 koruny.
Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje. Nafta je dražší než benzin od počátku listopadu, předtím tomu tak bylo naposledy v březnu 2015. Aktuálně jsou ceny nafty vyšší než ceny benzinu ve všech regionech s výjimkou Olomouckého kraje, kde jsou na stejné úrovni.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Přebytek zahraničního obchodu ČR klesl
10.12.2018
Přebytek zahraničního obchodu ČR v říjnu meziročně klesl o 3,4 miliardy korun na 5,7 miliardy Kč. Bilanci negativně ovlivnil obchod s ropou a zemním plynem a s chemickými prostředky.
Horší výsledek vykázal i obchod s ostatními dopravními prostředky, jako jsou lodě, lokomotivy, letadla nebo jízdní kola. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Vývoz a dovoz meziročně výrazně vzrostly. Proti loňskému říjnu export stoupl o devět procent na 344,4 miliardy korun a import o 10,3 procenta na 338,7 miliardy Kč. K výraznějšímu růstu dovozu a vývozu přispělo mimo jiné to, že letošní říjen měl o jeden pracovní den více než loňský, uvedl ředitel odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Karel Král a doplnil, že říjnové bilance zahraničního obchodu jsou kladné od roku 2013.