Teplomilné plodiny "migrují" na sever
Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků se zemědělství...
Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...

Murphy radí

Murphyho vynálezy

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Pokud se již jednou něco pokazilo, všechny pokusy o opravu to ještě víc pokazí.

Příroda fandí skrytým chybám.

Hledáme analfabety na práci s přísně tajnými dokumenty. Zn..: Úřad vlády.

(Murphyho zrnká II)

Počet žadatelů o hypoteční úvěr se zdvojnásobil, sazby však klesají pomalu

07.05.2024 Broker Consulting Index hypotečních úvěrů dosáhl v dubnu hodnoty 5,25 procenta a klesl již po páté v řadě. I přes opětovné snižování základních sazeb Českou národní bankou klesají od začátku roku úrokové sazby jen velmi pomalu. Na konci loňského roku se průměrná hodnota úrokových sazeb pohybovala okolo 5,71 procent, nyní evidujeme oproti této hodnotě pokles o 0,46 procentního bodu. I toto snížení je však pro zájemce o hypoteční úvěr velmi významné, neboť i rozdíl několika desetin v úrokové sazbě může znamenat úspory v řádech tisíců.
Průměrná nabídková sazba hypoték v dubnu klesla oproti předchozímu měsíci (5,34 procent) o 0,09 procentního bodu a zastavila se na hodnotě 5,25 procent. I přesto, že Česká národní banka snížila v březnu základní repo sazbu o pět desetin procentního bodu, došlo, ze strany poskytovatelů hypotečních úvěrů, k velmi mírnému snížení základních úrokových zazeb. Ty v lednu startovaly, podle dat Broker Consulting Indexu, na hodnotě 5,62 procent, v únory se snížily na 5,53 procent a v březnu pak klesly na výše zmíněných 5,34 procent. Poklesl také předstihový ukazatel Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů, který na měsíc květen předpovídá hodnotu 5,34 procenta.
S
(Zdroj: moneymag.cz)

Častá změna zákonů a nevymahatelnost práva omezuje příjmy státu

04.06.2014 Vývoj příjmů státního rozpočtu dlouhodobě omezuje nevymahatelnost práva a častá změna zákonů. Uvádí to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve svém stanovisku ke státnímu závěrečnému účtu za loňský rok a odvolává se přitom na zkušenosti ze svých kontrol.
Objem všech daňových nedoplatků i z předchozích let loni vzrostl podle závěrečného účtu meziročně o víc než 17 miliard na 224,7 miliardy korun. Finanční správě se z nich loni podařilo vymoci 7,5 miliardy, což byl meziroční pokles o 0,4 miliardy korun. Úřady pro nedobytnost odepsaly pohledávky v objemu 24,5 miliardy, na druhé straně ale znovuoživily již odepsané daňové nedoplatky v objemu 34,4 miliardy korun.

Přepočet důchodu

27.05.2014 Nyní, od 1. 1. 2014, může starobní důchodce podat žádost o zvýšení důchodu již po 360 odpracovaných kalendářních dnech.
O přepočet a navýšení starobního důchodu může požádat důchodce, který vykonává výdělečnou činnost zakládající účast na důchodovém pojištění a současně pobírá v plné výši řádný starobní důchod přiznaný podle § 29 odst. 1 nebo 3 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění. Za každých 360 kalendářních dnů výdělečné činnosti náleží důchodci zvýšení starobního důchodu o 0,4 % výpočtového základu. Navýšení se tedy nepočítá z aktuálně vypláceného důchodu, ale z výpočtového základu, ze kterého byl starobní důchod vyměřen. Nárok na zvýšení starobního důchodu vznikne ode dne následujícího po dni, kterým důchodce získal 360 započitatelných dnů výdělečné činnosti.

Firmy mohou chtít po státu odškodné za pozdě placené faktury

27.05.2014 Hrozí, že stát bude muset zaplatit až miliardy korun podnikatelům kvůli tomu, že pozdě schválil unijní směrnici týkající se splatnosti faktur.
Vláda schválila příslušnou novelu obchodního zákoníku v červenci 2012. Ale poslanecká sněmovna ji schválila až na konci března 2013 – deset dnů po termínu, k němuž se Unii zavázala. Senát pak navíc zdržel novelu, protože ji poslancům vrátil s pozměňovacími návrhy. Ti ji pak definitivně schválili až v polovině června s účinností od začátku července. Proto podnikatelé mohou chtít po státu odškodné za faktury, za které mezi 17. březnem a 1. červencem nedostali zaplaceno v maximální lhůtě třiceti, respektive šedesáti dnů. Pokud by totiž novela zavádějící unijní směrnici platila včas, mohli by podnikatelé tyto sankce požadovat přímo po dlužnících.

Na čem Češi nejvíce šetří?

13.05.2014 Češi nejvíce šetří na oblečení a jídle.
Dále následují koníčky. Pouze každý desátý člověk vůbec nešetří a neomezuje své výdaje, jedná se hlavně o vysokoškoláky. Muži dokážou ušetřit při nákupu potravin, ženy při nákupu oblečení. Na potravinách šetří zejména starší lidé.
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Bonifác
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner