Pojišťovny zaznamenávají kvůli bouřkám škody zemědělských klientů za stovky milionů
19.07.2024
Bouřky doprovázené přívalovými dešti a krupobitím komplikovaly v posledních dvou týdnech sklizeň po celém Česku, podle oslovených pojišťoven způsobily zemědělcům škody za stovky milionů korun. Vyplývá to z ankety České tiskové kanceláře. Poškozená je především řepka, pšenice a kukuřice.
"Škody krupobitím ve fázi zralosti znamenají na obilninách a řepce prakticky nechtěnou sklizeň, tedy vytlučená zrna a semena, která skončí na zemi. Bouřka s lijákem a větrem navíc porost často položí a ztíží sklizeň zbývajícího výnosu stroji," řekla Petra Martinková, ředitelka Agra pojišťovny, která se na pojištění zemědělců zaměřuje. Od 30. června zaznamenala Agra pojišťovna 270 oznámených škod po bouřkách nebo krupobití, škody dosahují podle Martinkové stovek milionů korun. Generali Česká pojišťovna za uplynulé dva týdny eviduje 191 pojistných událostí v souvislosti se zemědělskými klienty.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Internetové bankovnictví loni používalo šest milionů Čechů, od 2012 dvojnásobek
23.03.2023
Internetové bankovnictví loni v Česku používalo šest milionů lidí, od roku 2012 se jejich počet zdvojnásobil. Do služeb veřejné správy se přes bankovní identitu přihlásilo asi 23 procent Čechů starších 16 let. Vyplývá to z tiskové zprávy Českého statistického úřadu (ČSÚ). V uplynulém roce podle ČSÚ stoupl také počet lidí, kteří internet používali ke komunikaci s úřady nebo lékaři.
Přes web se loni k doktorovi objednalo 15 procent lidí starších 16 let, o recept na internetu zažádalo 19 procent lidí a online konzultaci s lékařem mělo osm procent osob starších 16 let, informoval ČSÚ. O službách veřejné správy si podle něj na internetu informace hledala více než polovina lidí starších 16 let.
K internetu bylo ve druhém čtvrtletí loňského roku připojeno 85 procent, tedy asi 3,9 milionu, českých domácností. Z rodin s dětmi a mladých rodin bez dětí měly internet téměř všechny, z domácností seniorů pak každá druhá. Mobilní telefon v Česku loni vlastnilo 99 procent lidí starších 16 let, stojí ve zprávě.
"V roce 2017 poprvé více než polovina dospělých obyvatel používala internet ve svém telefonu. O pět let později mělo chytrý telefon 80 procent a internet v mobilu používalo 77 procent Čechů starších 16 let," řekl ředitel odboru statistik rozvoje ČSÚ Martin Mana.
B
MPSV spustilo kontroly podpory na ubytování Ukrajinců s dočasnou ochranou, od července chystá změny
23.03.2023
Na základě podezření o zneužívání příspěvku pro solidární domácnost zahájilo MPSV kontroly, které prověří, zda tato pomoc míří skutečně tam, kam má. Výplata podpory na ubytování osob s dočasnou ochranou byla pozastavena a někteří příjemci byli vyzváni, aby doložili, že skutečně ubytovávají ukrajinské uprchlíky. Příspěvek pro solidární domácnost bude v nezměněné podobě fungovat další tři měsíce. Vláda ve středu schválila jeho prodloužení až do 30. června.
„Na konci ledna přišly z krajských poboček na generální ředitelství ÚP ČR zprávy, že existuje podezření na zneužívání příspěvku pro solidární domácnosti. Generální ředitelství o této skutečnosti neinformovalo MPSV, ani neučinilo kroky, které by tomuto jednání zabránily. Teprve dne 21. února bylo MPSV upozorněno ze strany Zlínského kraje, Ústeckého, Olomouckého a Moravskoslezského na již zaslanou urgenci na generální ředitelství. Neprodleně jsme začali konat,“ uvedl zastupující ředitel ÚP Karel Trpkoš, který ještě tentýž den zastavil výplaty solidárních příspěvků všem žadatelům. „Okamžitě jsme zaslané informace vyhodnotili a na nezbytný čas pozastavili výplaty, abychom měli jistotu, že příspěvek vyplácíme skutečně a prokazatelně pouze těm domácnostem, které ubytovávají Ukrajince s dočasnou ochranou,“ doplnil Trpkoš. Někteří příjemci solidárního příspěvku byli vyzváni, aby doložili osobně na Úřadu práce potřebné dokumenty prokazující skutečnost, že ubytovávají konkrétní Ukrajince s dočasnou ochranou. Pak mohou dále čerpat příspěvek každý měsíc nadále, a to až do konce června.
B
Amazon hodlá zrušit dalších 9000 pracovních míst
22.03.2023
Americký internetový obchod Amazon hodlá zrušit dalších 9000 pracovních míst. Šéf podniku to uvedl v dnešním sdělení zaměstnancům. Firma už začátkem ledna oznámila, že zruší zhruba 18.000 míst. Amazon má po celém světě přes 1,5 milionu zaměstnanců a působí také v České republice, kde zaměstnává několik tisíc lidí.
Nové kolo snižování počtu zaměstnanců se bude týkat zejména cloudových služeb, reklamních aktivit a streamovací platformy Twitch. Šéf podniku rušení pracovních míst zdůvodnil současnými ekonomickými podmínkami i nejistotou ohledně budoucího vývoje.
V České republice působí Amazon od roku 2013. Od roku 2015 funguje v Dobrovízi u Prahy jeho distribuční centrum, které nyní zaměstnává přes 3000 stálých pracovníků. V korporátních kancelářích v centru Prahy má společnost dalších více než 1000 specializovaných pracovníků.
K rozsáhlému snižování počtu zaměstnanců v posledních měsících přikročila řada velkých technologických podniků. Amazon se dnes připojil ke společnosti Meta Platforms, která minulý týden oznámila druhé kolo hromadného propouštění.
Meta, která je majitelem sociálních sítí Facebook a Instagram či komunikační služby WhatsApp, minulý týden uvedla, že propustí dalších 10.000 pracovníků. Už loni v listopadu firma oznámila, že zruší asi 11.000 pracovních míst.
B
(Zdroj: www.eurozpravy.cz)
Kdyby ženy a muži brali stejně, pomohlo by to nejen české ekonomice
21.03.2023
Překonání rozdílu ve mzdách mezi muži a ženami by zvýšilo globální hrubý domácí produkt (HDP) zhruba o sedm procent, konstatuje zpráva vydaná ČTK, která cituje závěry studie společnosti Moody's Analytics. Aby bylo jasno, o čem je řeč: Existoval-li by nulový rozdíl mezi příjmy žen a mužů na stejných pozicích v zaměstnání, pak by mohl být světový HDP prý až o sedm bilionů dolarů (v přepočtu na koruny zhruba 155 bilionů) vyšší. Moody's Analytics ale upozorňuje, že při aktuálním tempu vyrovnávání rozdílů mezi ženami a muži potrvá minimálně 132 let, než se čísla srovnají. A i když svět dobře ví, v čem je zakopaný pes, nedaří se tyhle příkopy stále zasypat.
Můžete namítnout, že jde o prkotinu, nebo také, že si každý sám řekne, kolik chce brát, a pak je na zaměstnavateli, jestli takovému požadavku vyjde vstříc nebo ne. No, jak se říká, pěkná myšlenka není bohužel vždy realitou. Navíc, jak bude řečeno dál, nemusí vždy problém vyřešit. Spíše naopak. A že opravdu nejde o nějak nový problém, který se, jak už to, tak bývá, „jen nějak“ skutečně nedaří efektivně odstranit, svědčí třeba i to, že zásadu stejné odměny za stejnou práci zakotvila již zakládající smlouva Evropských společenství v roce 1957. A i orgány Evropské unie na svých stránkách smutně konstatují, že realita je po bezmála sedmi desítkách let od přijetí onoho dokumentu taková, že rozdíl v odměňování žen a mužů stále přetrvává. Nic naplat, ani za posledních deset let ve smazání rozdílu nebylo dosaženo více než nepatrného zlepšení. Jistě proto nebudete považovat za jízlivé, zeptat se se mnou, zda to není škoda. A to pro všechny.
B