Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho zákoník

Nic netrvá věčně. Ale to neznamená, že se to nemůže opakovat. Proto nevyskakujte a nejásejte od radosti, že se něco skončilo. Mohla by vám chybět pára právě když to vypukne nanovo.

Dvě věci na této zemi jsou všudypřítomné: vodík a lidská hloupost.

Zítra bude ještě horší než je dnes!

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

(Murphyho zrnká II)

Pražská burza dál posiluje, k růstu jí pomohly akcie Monety a Erste

22.11.2023 Pražská burza dnes opět posílila a dále se drží na nejsilnější úrovni za více než půl roku. Index PX stoupl o 0,13 procenta na 1388,53 bodu. Naposledy byl vyšší letos 10. května. K růstu dnes burze pomohly akcie Moneta Money Bank a bankovní skupiny Erste. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. V zelených číslech uzavřela dnešní obchodování většina hlavních emisí. Z nich nejvýraznějších zdražení dosáhly akcie Monety a Erste, které zároveň patřily k nejobchodovanějším. Cenné papíry Moneta Money Bank si polepšily o rovné jedno procento na 91,30 koruny, což byl největší nárůst z hlavních emisí. Akcie Erste posílily o 0,77 procenta na 879 korun.
Mírného růstu burza dosáhla navzdory oslabení cenných papírů Komerční banky, s nimiž se obchodovalo v největším objemu. Odepsaly 0,95 procenta na 676 korun. Největší propad postihl akcie zbrojovky Colt CZ, které zlevnily o 3,12 procenta na 528 korun.
Koruna dnes nepatrně posilovala k euru i dolaru
Koruna dnes zůstala téměř beze změny. Vůči euru posílila česká měna ve srovnání s pondělním závěrem o dva haléře na 24,50 Kč/EUR. K dolaru si pak polepšila o haléř, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 22,40 Kč/USD.
Analytička Komerční banky Jana Steckerová upozornila na rozhovor viceguvernérky České národní banky Evy Zamrazilové pro Hospodářské noviny. Podle ní centrální bankéři čekají na více signálů z ekonomiky, včetně struktury HDP a vývoje mezd, aby správně určili čas pro snížení úrokových sazeb.
"Zatím se tedy ČNB rozhodla vyčkat, až skutečně inflace bude směřovat k cíli bezpečně a dlouhodobě. To je i v souladu s naším očekáváním, kdy první snížení úrokových sazeb očekáváme v únoru. Koruna na zveřejněné informace nereagovala," uvedla Steckerová.
B
(Zdroj: ceskenoviny.cz/ekonomika/)

Veřejné finance jsou podle odhadů ČNB od loňska v přebytku

03.02.2017 Veřejné finance skončily podle odhadů České národní banky loni v přebytku 0,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Letos by přebytek veřejných financí měl stoupnout na 0,4 procenta HDP a v roce 2018 na 0,8 procenta HDP. Vyplývá to ze shrnutí Zprávy o inflaci, které v pátek zveřejnila ČNB.
Loni byly veřejné finance v deficitu 0,6 procenta HDP, což byla jedna z nejnižších hodnot v EU. Ta požaduje, aby deficit veřejných financí byl pod třemi procenty HDP. Ministerstvo financí očekává v prognóze z tohoto týdne, že veřejné finance se za loňský rok dostanou do přebytku 0,5 HDP. Podle ministerstva ČR dosáhla přebytku veřejných financí poprvé. Za výsledkem je především hospodaření státu, rozpočet loni vykázal přebytek 61,8 miliardy korun. MF dále upozornilo, že pomohlo i hospodaření místních samospráv. Zlepšovat by se měl podle ČNB i celkový vládní dluh, který je tvořen dluhem vlády a dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů. Loni jeho podíl k HDP klesl podle odhadů centrální banky na 37,6 procenta, letos by to mělo být 36,3 procenta a v roce 2018 34,5 procenta HDP. Podle kritérií pro přijetí eura by vládní dluh neměl překročit 60procentní hranici. V absolutní výši by ale dluh mohl podle odhadů ČNB růst. Česká národní banka v nové prognóze, kterou představila ve čtvrtek, zhoršila odhad vývoje české ekonomiky v letošním i příštím roce na 2,8 procenta. Loňský růst banka odhaduje na 2,4 procenta. V předchozí listopadové prognóze počítala ČNB v letech 2017 a 2018 s růstem 2,9 procenta a v roce 2016 s růstem 2,8 procenta.

Lidé budou moci v e-shopech dál platit kartou. Finanční ředitelství ustoupilo v pravidlech EET

03.02.2017 nternetové obchody budou muset v elektronické evidenci tržeb (EET) evidovat přijaté tržby až v okamžiku, kdy se o platbě dozvědí. On-line obchodník tak bude muset zaslat údaje nejpozději ve chvíli, kdy se dozví o tom, že mu platba byla odeslána z účtu zákazníka. V novém stanovisku tak Generální finanční ředitelství vyšlo vstříct e-shopům.
Řada e-shopů, především malých a středních, řešila technický problém, jak zaevidovat tržbu, kterou zákazník zaplatil, ale o které obchodník v praxi ještě neví. Důvodem je to, že platba obvykle není připsána provozovateli internetového obchodu ihned na jeho účet a ani není o této transakci ihned informován. Hrozilo tak, že poměrně velké množství e-shopů ustoupí od přijímání platebních karet či jiných on-line platebních metod. Další variantou byly náklady v řádu desítek až stovek tisíc korun, které by musely internetové obchody vynaložit. Datovou zprávu tedy e-shop odešle nejpozději v momentě, kdy dostane informaci o úspěšném ověření platby. V případě, že ještě před ověřením platby bylo zboží odesláno zákazníkovi, musí obchodník odeslat příslušné údaje a vystavit účtenku nejpozději v okamžiku expedice. Elektronická evidence tržeb povinně začala loni 1. prosince pro hotely a restaurace. Vláda si od ní slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Po hotelech a restauracích se budou muset v další vlně od letošního března do EET zapojit maloobchodní a velkoobchodní firmy, včetně e-shopů. Po nich přijde řada na další obory podnikání.
zdroj: hnonline.sk

E-shopy varovaly, že kvůli EET zruší on-line platby kartou.

01.02.2017 Ministerstvo financí slibuje zjednodušení on-line platby kartou po internetu. E-shopy avizovaly, že tento způsob platby kvůli EET zruší, slibovaná změna to však může odvrátit.
čkoliv se internetové obchody EET nevyhnou, zjednodušení metodiky by jim mohlo usnadnit práci a zákazníci by mohli dále využívat možnost platit kartou. "Definuje, ve kterém okamžiku se budou vydávat účtenky," říká náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. Dodala, že okamžik platby se nastaví tak, aby byl v souladu se zákonem, ale zároveň technicky proveditelný. Ministerstvo financí slibuje vydat návod na internetové platby kartou do konce týdne. EET doposud představovala komplikaci hlavně pro menší e-shopy. Kromě finančních nákladů, které s sebou přináší, to byly zejména technické problémy. Obzvlášť problematický byl okamžik vydání účtenky, kterou by měl zákazník obdržet záhy po svém nákupu. Zpracování přijaté objednávky může u mnoha e-shopů trvat i několik hodin (například v noci) a často není v jejich reálných možnostech reagovat na každou přijatou a zaplacenou objednávku okamžitě.
zdroj: ihned.cz

Češi platí za mobilní internet skoro nejvíc ze všech Evropanů

30.01.2017 Kdo chce v Česku přes mobil sledovat videa třeba na YouTube, má často smůlu. Porce mobilních dat, která zdejší operátoři nabízejí v rámci telefonních tarifů, se rychle spotřebuje. Dat je málo, a navíc patří k nejdražším v Evropě. Třeba v sousedním Polsku jsou mobilní data v průměru patnáctkrát levnější.
Jedním z hlavních problémů příliš drahých dat v Česku je, že mobilní sítě vlastní trojice největších operátorů − O2, T-Mobile a Vodafone. V zemi přitom působí i mnoho menších operátorů, kteří si ale sítě musí pronajímat od této velké trojice. Levnější data však lidem nemohou nabídnout, protože velcí operátoři tomu brání vysokými poplatky za pronájem svých sítí. Velká trojka se sice zavázala, že ceny pro menší konkurenty sníží, ale podle ČTÚ to dlouhodobě neplní. Za takové omezování konkurence může telekomunikační úřad udělit operátorům pokutu. Jenže podle současných pravidel jsou to nejvýš jednotky milionů korun − třeba O2 a Vodafone nedávno úřad pokutoval dvěma miliony. Podle Nováka se však operátoři takto nízkých pokut nebojí. Podle nových pravidel by přitom firmám hrozily sankce vyšších stovek milionů až miliardy korun. Zmíněný zákon, který nyní připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu a který by měl začít platit už v létě, má řešit i další příčinu předražených dat pro spotřebitele. Firmy či úřady si velmi výhodné tarify dokážou vyjednat, na což pak v podobě drahých dat doplácejí běžní klienti. Příkladem cenových rekordů je třeba Vojenská nemocnice Olomouc, které se loni v říjnu podařilo od O2 získat tarif s 30 GB dat za pouhých 150 korun měsíčně. Řadový klient by přitom na stejný balíček u téhož operátora dosáhl až po zaplacení 3700 korun, tedy částky, která je skoro 25krát vyšší.
zdroj: ihned.cz
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Radoslav
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner