Předčasně splacená hypotéka nově vyjde až na statisíce
28.02.2024
První banky už reagují na snižování úrokových sazeb, se kterým na konci loňského roku začala Česká národní banka a s nímž hodlá pokračovat po celý letošní rok. Tomu, že půjde o výrazné posuny, nasvědčuje i aktuální výsledek únorového zasedání bankovní rady, která nad očekávání trhu upravila sazby rovnou o 0,5 procenta. Odborníci přitom předpovídají, že na konci letošního roku by úrokové sazby mohly dosahovat až ke čtyřem procentům. Tento trend nepochybně povede spotřebitele k tomu, aby se začali poohlížet po možnostech levnějšího refinancování. S touto úvahou se pak ale nutně pojí i další novinka, a to nová koncepce poplatku za předčasné splacení úvěru.
Na vysvětlenou, doposud byla praxe trhu taková, že poskytovatel mohl v případě předčasného splacení úvěru požadovat pouze vzniklé administrativní náklady, které se pohybovaly řádově ve stovkách korun či nízkých tisících. To se však mění s poslední novelou zákona o spotřebitelském úvěru přijatou na konci loňského roku.
I za staré právní úpravy bylo možné úvěr za určitých okolností předčasně splatit, a to zcela zdarma. Šlo například o doplacení úvěru při uplynutí fixace úrokové sazby. Tyto možnosti „beztrestného“ splacení obecně zachovává i nová právní úprava, která je dokonce určitým způsobem rozšiřuje. Pokud se však spotřebitel rozhodne úvěr splatit v době běžící fixace a nevztahují se na něj jiné případy předčasného splacení zdarma, je dle nově schválených pravidel poskytovatel oprávněn požadovat náhradu za nezbytné administrativní náklady související s předčasným splacením, ovšem v maximální výši jeden tisíc korun. To je samo o sobě pro spotřebitele příznivé, už jen předvídatelností maximální částky těchto nákladů...
B
(Zdroj: aktualně.cz)
Česká měna posiluje nejvíc na světě
04.10.2017
Drží se pod 26 korunami za euro. Jedno euro bylo možné v úterý odpoledne na mezibankovním trhu pořídit za zhruba 25,92 koruny.
Udržet se pod hranicí 26 korun za euro pomáhá české měně očekávání dalšího růstu sazeb ČNB. Ekonomové očekávají, že do konce příštího roku by se kurz mohl dostat až k 25 korunám za euro.
Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/
Od listopadu se zvýší platy ve veřejné sféře
04.10.2017
Vláda svým nařízením schválila navýšení platových tarifů zaměstnanců ve veřejných službách a správě.
Zaměstnanci ve veřejné správě, členové bezpečnostních sborů, tedy policisté, hasiči, celníci, příslušníci vězeňské služby, ale i vojáci dostanou od 1. listopadu přidáno o 10 procent. Pedagogičtí zaměstnanci v regionálním školství si polepší o 15 procent. Zvýšení se týká přibližně 628 tisíců lidí, včetně zaměstnanců v sociálních službách, kultuře a různých úrovních úřadů. Zaměstnanci ve zdravotních službách dostanou přidáno o deset procent od 1. ledna 2018, protože jsou jejich platy vázány na úhradovou vyhlášku vydávanou vždy pro celý kalendářní rok.
Průměrný plat loni činil 29 501 Kč, za poslední tři roky se zvedl zhruba o 3 500 Kč. Průměrný výdělek zahrnuje tarif i všechny odměny, náhrady a příplatky, které představují velkou část hrubého platu.
Tarif se podle profesí pohybuje od skoro poloviny do téměř tří čtvrtin vydělané částky, nejvyšší je u učitelek a učitelů. Průměrná mzda podle údajů ČSÚ činila v druhém čtvrtletí letošního roku 29 346 korun.
Platy policistů, hasičů a dalších členů bezpečnostních sborů se naposledy zvyšovaly o desetinu v červenci letošního roku. Současná vláda premiéra Bohuslava Sobotky bezpečnostním sborům již přidala 25 procent, což představuje průměrně 5000 korun hrubého na osobu. Policistů je cca 40 tisíc a hasičů necelých 10 tisíc. Průměrný plat v těchto složkách byl před zvýšením kolem 35.000 korun.
Ze systémových důvodů dochází také k 25procentnímu navýšení horní hranice rozpětí pro určení výše příplatku za práci ve ztíženém pracovním prostředí a horních hranic rozpětí u skupin prací stanovených pro účely zvláštního příplatku. Mění se rovněž okruh titulů pro poskytování zvláštního příplatku. U zaměstnanců poskytovatelů zdravotních služeb, jejichž platy jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, nebude zvýšení platových tarifů realizováno z důvodu odlišného zdroje finančních prostředků na platy od1. listopadu 2017, ale od 1. ledna 2018. Financování platů ve zdravotnictví je navázáno na úhradovou vyhlášku vydávanou vždy pro celý kalendářní rok, proto k navýšení platových tarifů těchto zaměstnanců dojde až ve vazbě na vydání
tohoto předpisu pro rok 2018. Státní rozpočet bude přidání v posledních dvou měsících roku stát 2,54 mld. Kč, v příštím roce pak 15,2 mld. Kč.
zdroj:
http://www.mpsv.cz/files/clanky/31625/TZ_-_Od_listopadu_se_zvysi_platy_ve_verejne_sfere.pdf
MPSV otevře Kontaktní centrum sociálního bydlení
03.10.2017
Ministerstvo práce a sociálních věcí otevře v říjnu v Praze Kontaktní centrum sociálního bydlení. Obracet se na něj mohou občané, obce i neziskové organizace s dotazy a žádostmi o podporu a radu, jak postupovat při budování sociálního bydlení.
V rámci projektu „Podpora sociálního bydlení“ spolupracuje MPSV se šestnácti obcemi a už více než rok jim poskytuje podporu v oblasti sociálního bydlení a sociální práce. Tyto služby prostřednictvím kontaktního centra nyní rozšiřujeme v rámci celé ČR.
„Podporujeme obce ve snaze o zapojení do systému sociálního bydlení a otevření kontaktního centra je dalším krokem ke zlepšení podmínek pro bydlení a v boji s nedostatkem nájemních bytů pro potřebné lidi. Musíme podporovat ty nejzranitelnější skupiny obyvatel, jako jsou například rodiny s dětmi, samoživitelky nebo senioři,“ řekla ministryně Michaela Marksová.
Projekt „Podpora sociálního bydlení“ je financován z e státního rozpočtu a ESF. V rámci projektu MPSV otevře Kontaktní centrum sociálního bydlení, které zájemcům poradí, jak nejlépe zavádět sociální bydlení, jakou formu zvolit, kde je možné získat finanční prostředky nebo jak efektivně hodnotit bytovou nouzi lidí, kteří žádají o sociální bydlení.
Občané se dozvědí, na koho se obrátit, pokud mají problém s bydlením a co jim nabízí stát a obce při řešení náročných životních situací, které jsou s bydlením spojené.
K dispozici budou zájemcům i metodické podklady a výsledky analýz v oblasti sociální politiky a sociálního bydlení. Tyto aktivity jsou v souladu s implementací vládou schválené Koncepce sociálního bydlení České republiky 2015 – 2025.
Díky projektu se budou moct všichni zájemci seznámit s modely sociálního bydlení a praxí šestnácti zapojených obcí, kterými jsou Brno, Chomutov, Jindřichův Hradec, Kadaň, Křižánky, Most, Ostrava, Otrokovice, Pardubice, Plzeň, Praha 7, Praha 14, Štětí, Velké Hamry, Veselíčko a Vír. Tyto obce představují 11 procent populace České republiky.
Kontaktní centrum je možné oslovit kdykoliv na e-mailové adrese socialni.bydleni@mpsv.cz nebo telefonicky na čísle +420 778 455 761, a to v rámci konzultačních hodin, které jsou vždy v pondělí od 12 do 16 hodin, ve středu a v pátek od 9 do 13 hodin (viz www.mpsv.cz/cs/26048).
Pro případné individuální konzultace je nutné sjednat si osobní schůzku předem. Kontaktní centrum se nachází v Praze na adrese Na Maninách 876/7 v Holešovicích. Pracovníci kontaktního centra jsou také připraveni dohodnout se na jednání mimo pražskou kancelář.
Zdroj: http://www.mpsv.cz/files/clanky/31664/MPSV_otevre_Kontaktni_centrum_socialniho_bydleni.pdf
Mimořádné kontroly inspekce práce v oblasti vysílání zaměstnanců z tzv. třetích států do ČR
03.10.2017
V rámci mimořádných kontrol se Státní úřad inspekce práce (SÚIP) tentokrát zaměřil na kontroly v oblasti vysílání zaměstnanců z tzv. třetích států do ČR. Celkem inspektoři provedli 48 kontrol a odhalili 97 lidí, kteří zde pracovali nelegálně. V 96 případech se jednalo o cizince ze zemí mimo EU vyslaných z Polska za prací do ČR.
„Tyto mimořádné kontroly budeme provádět opakovaně, jelikož stále více se setkáváme se zneužíváním zaměstnanců v oblasti zaměstnávání, kteří jsou vysílání za prací do ČR ze zemí mimo EU“, řekla ministryně práce Michaela Marksová.
Tito zaměstnanci byli předmětem kontrol u českých odběratelů služeb od partnerů z jiných států EU. V souvislosti s těmito kontrolami byly uloženy pokuty ve výši 2 408 tis. korun, a to převážně za výkon nelegální práce.
Vzhledem k tomu, že obecně neklesá počet takových případů, bude SÚIP pokračovat v intenzivních kontrolách v této oblasti, a to i ve spolupráci s ostatními státními orgány.
Kontroly budou zaměřeny především na dodržování právních předpisů v oblasti zaměstnávání a zákoníku práce. Konkrétně půjde například o kontrolu náležitostí pracovního povolení, způsobu odměňování atd.
Orgány inspekce práce nově také přistoupí ke kontrolám zaměstnavatelů, kteří vysílají své zaměstnance na území ČR v sektoru silniční nákladní dopravy. Účelem plánovaných kontrol bude ověřit, zda také v tomto sektoru zaměstnavatelé dodržují právní předpisy upravující právní postavení vyslaných zaměstnanců (tzn.,
zda je vysílaným zaměstnancům vyplácena minimální mzda, příplatky za práci přesčas a jsou dodržovány právní předpisy podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 96/71/ES o vysílání pracovníků).
Kontroly ze strany orgánů inspekce práce budou prováděny v součinnosti (společné koordinované kontroly) s Policií ČR a Centrem služeb silniční dopravy.
Zdroj:
http://www.mpsv.cz/files/clanky/31662/Mimoradne_kontroly_inspekce_prace_v_oblasti_vysilani_zamestnancu_z_tzv._tretich_statu_do_CR.pdf