Předčasné splacení hypotéky podraží
27.06.2023
Možnost přejít k jiné bance před skončením fixace hypotéky se do budoucna zřejmě omezí. Ministerstvo financí upozornilo, že součástí návrhu zákona, který mění pravidla podpory penzijního spoření, je i úprava předčasného splacení hypoték. Zákon umožní bankám žádat po klientovi v případě, že hypotéku splácí za jiných než zákonem vymezených podmínek, poplatek do dvou procent nesplacené jistiny.
Zákon, jehož návrh vláda schválila minulý týden a nyní ho bude projednávat Parlament, rozšiřuje možnosti předčasného splacení hypotéky. Nově dává možnost splatit předčasně hypotéku bez poplatků při vypořádání společného jmění manželů po rozvodu a při prodeji nemovitosti po nejméně dvou letech od koupě.
Zároveň však zákon vystupuje proti takzvané úvěrové turistice, kdy chce klient splatit hypotéku před uplynutím doby fixace a přejít k jiné bance s výhodnější cenovou nabídkou. V takových případech bude peněžní ústav žádat poplatek ve výši maximálně dvě procenta z nesplacené části jistiny, píše ministerstvo financí v tiskové zprávě. Zůstane ale dosavadní právo každý rok splatit 25 procent původní jistiny úvěru zdarma za jakýchkoliv podmínek. Poplatky bank za předčasné splacení hypotéky skončily s úpravou spotřebitelského zákona v roce 2016. Dosavadní zákon stanovuje, že banka poskytující hypotéku má nárok "pouze" na náhradu "účelně vynaložených nákladů", které jí v souvislosti s předčasným splacením vzniknou - tedy na maximálně tisíc korun.
Právě tato formulace však způsobuje rozdíly v tom, jak si jednotlivé banky a stavební spořitelny v Česku zákon o spotřebitelském úvěru vykládají. Výsledkem je, že si k administrativnímu poplatku přidávaly další peníze. Některým za to udělila Česká národní banka (ČNB) i pokutu.
Nový zákon má zpřehlednit pravidla pro banky i klienty. Na jednu stranu rozšiřují případy, kdy je možné hypotéku předčasně splatit bez poplatků bance, případně za co si může banka poplatky účtovat, na druhou stranu zavádějí strop, aby klienti neplatili nesmyslné částky.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Růst spotřebitelských cen zpomalil na dvě procenta
11.12.2018
Meziroční růst spotřebitelských cen v listopadu zpomalil na dvě procenta z říjnových 2,2 procenta. Ceny tak rostly nejpomalejším tempem od letošního dubna. Zlevňovaly se především potraviny. Nadále naopak podražovalo bydlení a také pohonné hmoty. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně spotřebitelské ceny klesly o 0,1 procenta.
"Vývoj byl ovlivněn opět zejména cenami v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá. V listopadu výrazně zlevnila v meziročním srovnání například vejce, a to o více než 26 procent. Cena cukru klesla o třetinu. Méně se platilo i za pečivo, vepřové maso, oleje a tuky nebo ovoce. Pokles cen u těchto potravin proti říjnu zrychlil. Nájemné proti loňskému listopadu podražilo o 3,3 procenta, elektřina o 5,6 procenta, teplo a teplá voda o procento. Vyšší byly i ceny vodného a stočného. O půl procenta naopak zlevnil zemní plyn. Opět vzrostly ceny lihovin, a to o 3,4 procenta. Pivo bylo dražší o 4,5 procenta, tabákové výrobky o 3,9 procenta. Lidé platili více rovněž za výrobky a služby osobní péče, pojištění nebo finanční, stravovací a ubytovací služby. "Vliv na zvýšení cenové hladiny měly též ceny v oddíle doprava, kde ceny pohonných hmot a olejů meziročně vzrostly o 10,1 procenta," uvedli statistici. O 2,5 procenta zlevnily oděvy. Meziměsíční vývoj spotřebitelských cen ovlivnilo především zlevnění ovoce o 6,3 procenta a zeleniny o 4,2 procenta. "Z ostatních potravin zlevnilo například vepřové maso o 2,9 procenta a cukr o 8,8 procenta," dodala Šedivá.
Ceny PHM už čtvrtý týden klesají
10.12.2018
Pohonné hmoty v Česku čtvrtý týden za sebou zlevnily. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla od minulé středy o 37 haléřů na 32,80 koruny za litr a nafty o 29 haléřů na 33,22 koruny.
Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje. Nafta je dražší než benzin od počátku listopadu, předtím tomu tak bylo naposledy v březnu 2015. Aktuálně jsou ceny nafty vyšší než ceny benzinu ve všech regionech s výjimkou Olomouckého kraje, kde jsou na stejné úrovni.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Přebytek zahraničního obchodu ČR klesl
10.12.2018
Přebytek zahraničního obchodu ČR v říjnu meziročně klesl o 3,4 miliardy korun na 5,7 miliardy Kč. Bilanci negativně ovlivnil obchod s ropou a zemním plynem a s chemickými prostředky.
Horší výsledek vykázal i obchod s ostatními dopravními prostředky, jako jsou lodě, lokomotivy, letadla nebo jízdní kola. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Vývoz a dovoz meziročně výrazně vzrostly. Proti loňskému říjnu export stoupl o devět procent na 344,4 miliardy korun a import o 10,3 procenta na 338,7 miliardy Kč. K výraznějšímu růstu dovozu a vývozu přispělo mimo jiné to, že letošní říjen měl o jeden pracovní den více než loňský, uvedl ředitel odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Karel Král a doplnil, že říjnové bilance zahraničního obchodu jsou kladné od roku 2013.
Růst cen stavebních prací zdraží kanceláře
06.12.2018
Od roku 2012, kdy se česká ekonomika ocitla v recesi, se ceny pražských pronájmů pro firmy téměř nezměnily. Dražší jsou jen ty úplně špičkové prostory v samotném centru metropole, a to až od letošního roku. To kontrastuje s vývojem na trhu s bydlením, který v posledních letech roste dvouciferným tempem. Teď už se na výraznější růst cen budou muset připravit i firmy a podnikatelé. V hlavním městě je rekordně nízká neobsazenost kanceláří − kolem šesti procent − a do toho rostou ceny stavebních prací a materiálů.
"Zvyšování nájemného je nutnost," říká Eduard Forejt, ředitel rozvoje obchodu u developera Passerinvest Group. "Nelze očekávat, že klesnou stavební náklady. Proto jsem přesvědčen, že developeři to budou muset promítnout do nájemného." Forejt odhaduje, že v následujících dvou letech vzroste základní nájemné o dvě eura v širším centru, kde dnes pronajímatelé požadují 14,5−15 eur za metr čtvereční a měsíc. V případě standardní kancelářské plochy 10 metrů čtverečních na pracovníka činí nárůst 7600 korun na hlavu a rok. Na dnešním trhu práce je to podle Forejta pro korporace drobný výdaj, mnohem důležitější je schopnost si zaměstnance udržet nebo získat nové.