Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho vynálezy

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Jeden iniciativní blbec je horší než teroristické komando!

Nic netrvá věčně. Ale to neznamená, že se to nemůže opakovat. Proto nevyskakujte a nejásejte od radosti, že se něco skončilo. Mohla by vám chybět pára právě když to vypukne nanovo.

Mýlit se je lidské ale výsledek stojí za to.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)

Predikce vývoje elektřiny a zemního plynu: Máme naději na snižování cen?

27.09.2023 Cena jedné „megawatt hodiny“ elektřiny na komoditní burze Power Exchange Central Europe, v Praze dle jejích vlastních burzovních dat během jednoho roku doslova „slétla“ o 75 %. A zatímco burzovní vývoj ceny elektřiny ukázal, že v roce 2022 byl její nárůst výrazně plusový a „cenová křivka“, přes celý rok prokazatelně jen stoupala, a zvláště ke konci dvanáctiměsíční éry skočila výrazně výš, letos je trend zcela opačný. A i vývoj ceny zemního plynu má podobnou charakteristiku. I když je fakt, že křivka u této energetické komodity vykazuje, právě v posledním roce, větší obousměrné výkyvy. Znamená to, že budou už ceny energií klidnější a že míří natrvalo zpět k předválečným hodnotám?
Faktem je, že názorů na to, že nejen cena elektřiny, ale i cena zemního plynu pro konečné spotřebitele opravdu nezadržitelně míří pod předválečnou úroveň (rozuměj před únor 2022, kdy Rusko začalo válku na Ukrajině) je už nyní hodně. Na druhou stranu jsou tu ale pořád opačné názory, které tvrdí, že tak jednoduché to opravdu nebude. Z veřejně dostupných informací lze totiž vyčíst, že i přesto, co vloni v létě dosáhly ceny energií v Evropě bezprecedentních maxim a nyní se pohybují u některých komodit na předválečné úrovni, rozhodně to neznamená, že je takový propad dlouhodobý a dlouhodobě se udrží.
Letos se v Evropě, hlavně díky počasí, podařilo v některých státech EU vyrobit z větrných a solárních zařízení tolik elektřiny, že tamní vlády musely řešit velký nadbytek elektřiny nejen pobídkami pro spotřebitele, ale i omezovat samotnou produkci této komodity. A při zápočtu dalších kroků byl výsledek jasný: Výrazný pokles poptávky po elektřině, produkované z fosilních zdrojů. Není snad nutné dodávat, jaký to mělo vliv právě na cenu pro konečné zákazníky. Dále pak cenu energií ovlivňuje nyní i to, že obavy ze zimního nedostatku ustoupily, když Evropa začala diverzifikovat dodávky plynu a prosadila nouzová opatření, jako je cíl 90 % skladování plynu před zimní topnou sezónou a cíl snížení poptávky po elektřině o 5 % ve špičce.
Možná ale, že tím se příznivé zprávy vyčerpaly. Dá se totiž téměř s jistotou říct, že s výkyvy cen energií musí Evropa počítat i nadále a že tyto ekonomické jevy hned tak neustanou. Spíše naopak, podle některých názorů se totiž sezónní cenové výkyvy můžou stát normou. A tak zatímco v mediálním prostoru se objevují analýzy o tom, jak se cenové stropy na energie v různých zemích Evropské unie projeví na poklesu cen těchto komodit u konečných zákazníků, zajímavější prognózy jsou ty o cenách na rok 2024…
B
(Zdroj: eurozpravy.cz)

V Česku je nouze o brigádníky

04.06.2018 Letní brigády začaly firmy podle informací personalistů letos nabízet o něco dřív než v minulých letech. Nejčastěji už v dubnu. Některé pozice se ale ani tak nedaří plně pokrýt. Podle údajů personální agentury Grafton vzrostly hodinové odměny napříč obory i regiony po celém Česku meziročně o 10 procent. V Praze se běžná odměna za nekvalifikovanou práci pohybuje kolem 150 korun za hodinu. Jinde je nižší. Například v Brně si podle srovnání Graftonu brigádník ve výrobě vydělá v průměru 127 korun za hodinu. Na Liberecku 120, na Zlínsku je to kolem 110 korun.
Nejvíce brigádnických pozic, jež se nedaří naplnit, je ve výrobních firmách, obchodech, logistických a zákaznických centrech. "Dříve často na brigády nastupovali lidé, kterým se nedařilo najít práci na hlavní pracovní poměr. K tomu celkově klesá i zájem ze strany důchodců a studentů," říká manažerka Graftonu Jitka Součková. Zaměstnavatelé se proto v některých případech snaží dokonce i lidi na brigádnických postech stále častěji motivovat například zvýhodněnými stravenkami a dalšími benefity, podobně jako v případě standardního zaměstnání. Server Jobs.cz obsadí ročně kolem 60 tisíc brigádnických pozic. Poslední dva roky jde vždy meziročně o zhruba desetiprocentní nárůst počtu nabídek. Zájem ze strany studentů je podle vedoucího oddělení analýz, komunikace a vztahů společnosti LMC, kam Jobs.cz patří, Tomáše Ervína Dombrovského oproti dřívějšku limitován několika faktory. Třeba i tím, že řada studentů chodí na dlouhodobější stáže v průběhu roku, často pracují na částečný úvazek a prázdniny proto pro ně nejsou z tohoto pohledu vrcholem. Podle Dombrovského je pak také naopak viditelná čím dál větší touha mladých vyrazit za letní brigádou do zahraničí. A co se zahraničních studentů mimo EU týče, ti mohou mít problém se získáním potřebných povolení.
(Zdroj: ihned.cz)

Češi letos volí dražší dovolenou

31.05.2018 Na dovolené se bojí více zdravotních rizik než terorizmu.
Průměrná cena zahraniční dovolené včetně dopravy se pohybuje mezi 10 až 15 tisíci korunami za osobu. Rodin, které na své volno v cizině vynaloží méně než 10 tisíc korun na osobu, letos razantně ubylo. Zatímco ještě loni podle exkluzivního průzkumu ČSOB pro MF DNES dosahoval jejich podíl 37 procent, nyní klesl na 30 procent.
(Zdroj: ekonomika.idnes.cz)

Růst cen PHM brzy skončí

29.05.2018 Od konce března se průměrná cena paliv zvýšila o více než dvě koruny za litr. Hlavním důvodem růstu cen je zvyšující se cena ropy.
Růst cen pohonných hmot na tuzemských čerpacích stanicích by měl brzy skončit. Na začátku léta by měly stagnovat, možný je i mírný pokles. Shodli se na tom analytici, které dnes oslovila agentura ČTK.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Souběh záloh na daň ze mzdy a záloh placených poplatníky

28.05.2018 Z většiny příjmů ze závislé činnosti – alias ze zaměstnání, z mezd – již průběžně sráží měsíční zálohy na daň zaměstnavatel (plátce daně), takže je není potřeba zálohovat ještě podruhé čtvrtletními či pololetními zálohami placenými samotným poplatníkem (zaměstnancem).
S tím souvisejí dvě výjimky z placení záloh poplatníky uvedené v § 38a ZDP. Zaprvé, že tato zálohová povinnost se nevztahuje na příjmy ze závislé činnosti podle § 6 ZDP, pokud ovšem nejde o příjmy ze závislé činnosti plynoucí ze zahraničí, nemá-li poplatník současně ještě také jiné příjmy podrobené dani. Je to proto, že tyto příjmy „ze zaměstnání“ v Česku již podléhají prvně zmíněné „záloze na daň ze mzdy“ srážené a odváděné zaměstnavatelem (plátcem daně) podle § 38h ZDP. Na což navazuje druhé specifikum. Aby totiž nebyly placeny zálohy na daň z příjmů ze závislé činnosti duplicitně – poprvé měsíčně plátcem daně (zaměstnavatelem) ve formě „záloh na daň ze mzdy“ a podruhé coby zálohy placené poplatníkem – je stanoven speciální režim snižující v těchto případech výši zálohy na daň.
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Pankrác
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner