Predikce vývoje elektřiny a zemního plynu: Máme naději na snižování cen?
27.09.2023
Cena jedné „megawatt hodiny“ elektřiny na komoditní burze Power Exchange Central Europe, v Praze dle jejích vlastních burzovních dat během jednoho roku doslova „slétla“ o 75 %. A zatímco burzovní vývoj ceny elektřiny ukázal, že v roce 2022 byl její nárůst výrazně plusový a „cenová křivka“, přes celý rok prokazatelně jen stoupala, a zvláště ke konci dvanáctiměsíční éry skočila výrazně výš, letos je trend zcela opačný. A i vývoj ceny zemního plynu má podobnou charakteristiku. I když je fakt, že křivka u této energetické komodity vykazuje, právě v posledním roce, větší obousměrné výkyvy. Znamená to, že budou už ceny energií klidnější a že míří natrvalo zpět k předválečným hodnotám?
Faktem je, že názorů na to, že nejen cena elektřiny, ale i cena zemního plynu pro konečné spotřebitele opravdu nezadržitelně míří pod předválečnou úroveň (rozuměj před únor 2022, kdy Rusko začalo válku na Ukrajině) je už nyní hodně. Na druhou stranu jsou tu ale pořád opačné názory, které tvrdí, že tak jednoduché to opravdu nebude. Z veřejně dostupných informací lze totiž vyčíst, že i přesto, co vloni v létě dosáhly ceny energií v Evropě bezprecedentních maxim a nyní se pohybují u některých komodit na předválečné úrovni, rozhodně to neznamená, že je takový propad dlouhodobý a dlouhodobě se udrží.
Letos se v Evropě, hlavně díky počasí, podařilo v některých státech EU vyrobit z větrných a solárních zařízení tolik elektřiny, že tamní vlády musely řešit velký nadbytek elektřiny nejen pobídkami pro spotřebitele, ale i omezovat samotnou produkci této komodity. A při zápočtu dalších kroků byl výsledek jasný: Výrazný pokles poptávky po elektřině, produkované z fosilních zdrojů. Není snad nutné dodávat, jaký to mělo vliv právě na cenu pro konečné zákazníky. Dále pak cenu energií ovlivňuje nyní i to, že obavy ze zimního nedostatku ustoupily, když Evropa začala diverzifikovat dodávky plynu a prosadila nouzová opatření, jako je cíl 90 % skladování plynu před zimní topnou sezónou a cíl snížení poptávky po elektřině o 5 % ve špičce.
Možná ale, že tím se příznivé zprávy vyčerpaly. Dá se totiž téměř s jistotou říct, že s výkyvy cen energií musí Evropa počítat i nadále a že tyto ekonomické jevy hned tak neustanou. Spíše naopak, podle některých názorů se totiž sezónní cenové výkyvy můžou stát normou. A tak zatímco v mediálním prostoru se objevují analýzy o tom, jak se cenové stropy na energie v různých zemích Evropské unie projeví na poklesu cen těchto komodit u konečných zákazníků, zajímavější prognózy jsou ty o cenách na rok 2024…
B
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Pokles pořádání předváděcích akcí
20.02.2018
"Šmejdi" se přesouvají na internet. Předváděcích akcí v ČR loni ubylo, jejich provozovatelé je přesouvají na internet nebo do nabídek po telefonu.
"Šmejdům" loni uložila Česká obchodní inspekce (ČOI) 72 pokut v celkové hodnotě 22,2 milionu korun, což je o 7,5 milionu meziročně méně. Inspekce v loňském roce zjistila porušení zákona u 29 procent všech kontrolovaných předváděcích akcí, v roce 2016 to bylo 76 procent. ČOI to uvedla v tiskové zprávě. Česká obchodní inspekce uskutečnila v roce 2017 celkem 107 kontrol. "Dobrou zprávou pro spotřebitele je, že ČOI zaznamenala v minulém roce pokles pořádání klasických předváděcích akcí.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Ekonomický růst Česka je na svém vrcholu
16.02.2018
Česká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostla meziročně o 5,1 procenta. Za celý loňský rok vzrostl HDP o 4,5 procenta. Ukázal to předběžný odhad Českého statistického úřadu. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím sice ekonomika zrychlila, analytici i centrální banka ale očekávali vyšší růst. Přesto Česko nyní patří k premiantům Evropské unie. Z 19 zemí osmadvacítky, které dosud z
"Česká ekonomika si i v závěru loňského roku udržela velmi slušné tempo. Na první pohled sice menší, než předpokládal trh nebo ČNB, avšak i tak ho lze považovat za výborné," uvedl ekonom ČSOB Petr Dufek. "Rok 2017 byl pro českou ekonomiku příznivější, než se před dvanácti, nebo dokonce i před šesti měsíci, obecně předpokládalo," poznamenal ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Ekonomové sice shodně označují loňský růst HDP za silný, zároveň se ale shodují na tom, že letos už Česko podobný výsledek nezopakuje. "Česká ekonomika je na vrcholu růstu, v roce 2018 svoje tempo zpomalí" uvedl analytik Raiffeisenbank František Táborský. Také hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč si myslí, že česká ekonomika už operuje na hranici svých možností. "Těžko nachází nové produkční kapacity, jež by umožnily další zrychlení růstu HDP. Patrné je to zejména na trhu práce, kde zaměstnavatelé mají již delší dobu problém najít vhodnou pracovní sílu v potřebném množství," řekl Jáč.
Škoda Auto odstartovala rok nejlépe v historii
14.02.2018
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto hlásí nejlepší leden v celé historii firmy. Celosvětově dodala 103 800 vozů, meziročně o 10,7 procenta více. Meziroční propad dodávek ale zaznamenaly modely Octavia, Rapid, Superb a Yeti, který ale již není v prodeji. Nahradil ho nový model Karoq, jehož firma v lednu dodala 3900 kusů. Škoda Auto to ve středu uvedla v tiskové zprávě.
I přes propad zůstává nejprodávanějším modelem Octavia. V lednu jich automobilka dodala zákazníkům 35 700, meziročně to je o 4,5 procenta méně. Druhým nejúspěšnějším modelem je Fabia, která zaznamenala ve srovnání s loňským lednem nárůst o 7,2 procenta. Pokles dodávek hlásí i model Superb, meziročně o 8,3 procenta, v lednu jich firma dodala 12 400. V lednu pak Škoda dodala také 13 600 kusů nového SUV Kodiaq, který se začal oficiálně prodávat v loňském roce. V západní Evropě vzrostly dodávky vozů zákazníkům oproti stejnému měsíci minulého roku o 13 procent na 38 600 vozů. V Německu, na nejsilnějším evropském trhu, vzrostly dodávky zákazníkům na 12 800 vozů, což je meziroční nárůst o 14,4 procenta. Výrazný růst zaznamenala automobilka v Nizozemsku, kde meziročně dodala o 93,4 procenta více. Dvouciferného růstu dosáhla firma v Rakousku, Itálii, Francii, Belgii, Švédsku, Dánsku a Norsku. Ve střední Evropě zaznamenala firma meziroční nárůst dodávek o 12,3 procenta. Na domácím českém trhu byl prodej 8600 vozů o 12,1 procenta vyšší než loni. Dvouciferného růstu dosáhla značka na Slovensku, v Maďarsku a ve Slovinsku. Růst o 101,2 procenta hlásí Škoda v Chorvatsku. Ve východní Evropě bez Ruska vzrostly dodávky zákazníkům o 15 procent na 2800 vozů. V Rusku vzrostly o 26 procent na 4500 vozů.
Návštěvnost turistů v Česku byla loni rekordní
13.02.2018
V Česku se ubytovalo 20 milionů turistů, polovina přijela ze zahraničí. Zahraničních návštěvníků bylo o 9,2 procenta více a domácích o devět procent. Nejvíce se počet turistů zvýšil v Jihomoravském kraji.
V českých hotelech, penzionech či kempech se loni ubytovalo rekordních 20 milionů turistů, což bylo o 9,1 procenta více než předloni. Zahraničních návštěvníků bylo o 9,2 procenta více a domácích o devět procent. Nejvíce se počet turistů zvýšil v Jihomoravském kraji. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Návštěvníků ze zahraničí bylo 10,2 milionu, domácích turistů přijelo 9,9 milionu. Nejvíc cizinců přijelo tradičně z Německa.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)