Hrad ušetří 57 milionů
Kancelář prezidenta republiky by měla mít v rozpočtu na příští rok 446,5 milionu korun. Je to zhruba o 57 milionů korun méně, než jí přidělil letošní schválený...
Počet nehod na elektrokolech přibývá
Počet dopravních nehod, při kterých byli cyklisté na elektrokolech, loni tvořil téměř 15 procent ze všech nehod na kolech. Policisté jich evidovali 641...
Teplomilné plodiny "migrují" na sever
Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků se zemědělství...
Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...

Murphy radí

Murphyho vynálezy

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Zítra bude ještě horší než je dnes!

Vyměním vysavač za demižón vína. Zn..: Z titulu rozvodu jsem přestal vysávat a začal nasávat.

Mýlit se je lidské ale výsledek stojí za to.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)

Predikce vývoje elektřiny a zemního plynu: Máme naději na snižování cen?

27.09.2023 Cena jedné „megawatt hodiny“ elektřiny na komoditní burze Power Exchange Central Europe, v Praze dle jejích vlastních burzovních dat během jednoho roku doslova „slétla“ o 75 %. A zatímco burzovní vývoj ceny elektřiny ukázal, že v roce 2022 byl její nárůst výrazně plusový a „cenová křivka“, přes celý rok prokazatelně jen stoupala, a zvláště ke konci dvanáctiměsíční éry skočila výrazně výš, letos je trend zcela opačný. A i vývoj ceny zemního plynu má podobnou charakteristiku. I když je fakt, že křivka u této energetické komodity vykazuje, právě v posledním roce, větší obousměrné výkyvy. Znamená to, že budou už ceny energií klidnější a že míří natrvalo zpět k předválečným hodnotám?
Faktem je, že názorů na to, že nejen cena elektřiny, ale i cena zemního plynu pro konečné spotřebitele opravdu nezadržitelně míří pod předválečnou úroveň (rozuměj před únor 2022, kdy Rusko začalo válku na Ukrajině) je už nyní hodně. Na druhou stranu jsou tu ale pořád opačné názory, které tvrdí, že tak jednoduché to opravdu nebude. Z veřejně dostupných informací lze totiž vyčíst, že i přesto, co vloni v létě dosáhly ceny energií v Evropě bezprecedentních maxim a nyní se pohybují u některých komodit na předválečné úrovni, rozhodně to neznamená, že je takový propad dlouhodobý a dlouhodobě se udrží.
Letos se v Evropě, hlavně díky počasí, podařilo v některých státech EU vyrobit z větrných a solárních zařízení tolik elektřiny, že tamní vlády musely řešit velký nadbytek elektřiny nejen pobídkami pro spotřebitele, ale i omezovat samotnou produkci této komodity. A při zápočtu dalších kroků byl výsledek jasný: Výrazný pokles poptávky po elektřině, produkované z fosilních zdrojů. Není snad nutné dodávat, jaký to mělo vliv právě na cenu pro konečné zákazníky. Dále pak cenu energií ovlivňuje nyní i to, že obavy ze zimního nedostatku ustoupily, když Evropa začala diverzifikovat dodávky plynu a prosadila nouzová opatření, jako je cíl 90 % skladování plynu před zimní topnou sezónou a cíl snížení poptávky po elektřině o 5 % ve špičce.
Možná ale, že tím se příznivé zprávy vyčerpaly. Dá se totiž téměř s jistotou říct, že s výkyvy cen energií musí Evropa počítat i nadále a že tyto ekonomické jevy hned tak neustanou. Spíše naopak, podle některých názorů se totiž sezónní cenové výkyvy můžou stát normou. A tak zatímco v mediálním prostoru se objevují analýzy o tom, jak se cenové stropy na energie v různých zemích Evropské unie projeví na poklesu cen těchto komodit u konečných zákazníků, zajímavější prognózy jsou ty o cenách na rok 2024…
B
(Zdroj: eurozpravy.cz)

Nejobchodovanějším titulem na pražské burze byla společnost O2.

01.12.2015 Tak velké obchody pražská burza nezažila už více než pět let. Během pondělí majitele změnily akcie za více než tři miliardy korun. Hitem byly akcie O2, které s přehledem překonaly dlouhodobé šampiony, jako je Erste, ČEZ či Komerční banka.
Navíc během dne dosáhl kurs akcií O2, v němž vlastní 85 procent finanční skupina PPF, historického maxima 265 korun. I když na konci obchodování a v závěrečné aukci akcie o 7,50 korun přišla, stále jde o suverénně nejrychleji rostoucí titul v Praze i širokém okolí. Od června, kdy se od O2 oddělil vlastník infrastruktury CETIN, akcie zvýšila hodnotu a víc než 500 procent. Zájem pohánějí sliby majoritního akcionáře i doporučení analytiků, kteří oproti jaru, kdy vesměs doporučovali nejistou akcii i za nevýhodných podmínek prodat, zcela otočili.
zdroj: ihned.cz

Kontrolní hlášení - vykazování pořízení zboží a přijatých služeb

01.12.2015 Toto nové opatření se bude prakticky vztahovat na každého plátce, který uskuteční zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku, nebo který přijme úplatu přede dnem uskutečnění tohoto plnění, nebo který přijme zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku, nebo poskytne úplatu přede dnem uskutečnění tohoto plnění, nebo který uskuteční nebo přijme plnění ve zvláštním režimu pro investiční zlato podle § 92 zákona o DPH.
V kontrolním hlášení budou plátci vykazovat také údaje o pořízení zboží z jiného členského státu a o přijetí služeb a dalších vymezených plnění od osob neusazených v tuzemsku. Povinnost podávat kontrolní hlášení nebudou mít identifikované osoby. Kontrolní hlášení budou plátci poprvé předkládat za leden 2015 či I. čtvrtletí. V zákoně o DPH jsou pravidla pro předkládání kontrolních hlášení upravena poměrně obecně, a proto podrobnější úprava vyplývá z metodiky Generálního finančního ředitelství (GFŘ), která byla zveřejněna v květnu 2015 a aktualizována v červenci 2015. V následujícím článku jsou v návaznosti na příslušná ustanovení zákona o DPH a uvedenou metodiku GFŘ vysvětlena pravidla pro přiznávání daně plátcem při pořízení zboží z jiného členského státu v přiznání k DPH a návazně jeho vykazování v kontrolním hlášení.

Růst hrubého domácího produktu o 4,5 procenta překonal odhady analytiků.

27.11.2015 Česká ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí ještě rychleji, než statistici odhadovali. Meziročně se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 4,5 procenta. Oproti letošnímu druhému čtvrtletí vzrostl o 0,5 procenta. Údaje v pátek zveřejnil Český statistický úřad.
Statistici tak zpřesnili svůj odhad z poloviny listopadu, v němž počítali s meziročním růstem o 4,3 procenta. Kromě pokračujícího růstu spotřeby domácností i investic podniků táhly tuzemskou ekonomiku i rostoucí výdaje vládních institucí a vyšší zahraniční poptávka. Stejně jako ve druhém čtvrtletí se dařilo průmyslové výrobě, která se meziročně zvýšila o 7,9 procenta. Oproti předchozím čtvrtletím přispělo k růstu i stavebnictví. Hlavně díky zvýšeným výdajům vládních institucí se meziročně zvýšilo o 5,5 procenta.
zdroj: ihned.cz

Tři čtvrtiny českých firem stále nezveřejnily finanční výkazy

23.11.2015 Tři čtvrtiny tuzemských společností zatím nesplnily informační povinnosti za loňský rok. Základní termín pro vložení finančních výkazů do sbírky listin přitom vypršel na konci července, nejzazší termín pak je do konce roku. Nejméně disciplinované jsou firmy z finančního zprostředkování a maloobchodu. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Bisnode.
Nejhorší přístup mají firmy, které podle Českého statistického úřadu nevykazují tržby. V této kategorii informační povinnost dlouhodobě neplní přes 82 procent společností. Nejlepší přístup ke zveřejňování finančních výkazů mají naopak společnosti s ročními tržbami přesahujícími jednu miliardu korun.
ztdoj: ihned.cz
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Přemysl
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner