Růst spotřebitelských cen zrychlil na 9,9 procenta
14.02.2022
Inflace v Česku v lednu meziročně zrychlila na 9,9 procenta z prosincových 6,6 procenta. Meziroční růst spotřebitelských cen byl nejvyšší od července 1998, kdy činil 10,4 procenta. Vývoj ovlivnily zejména ceny bydlení, pohonných hmot a paliv. Vyplývá to údajů v pondělí zveřejněných údajů na webu Českého statistického úřadu (ČSÚ). Analytici v průměru očekávali obdobnou inflaci.
V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny stouply v letošním prvním měsíci podle ČSÚ nejvíce od ledna 1993, a to o 4,4 procenta. I v tomto případě se na nárůstu cen podepsalo zdražení bydlení, kde elektřina proti prosinci zdražila o téměř 39 procent a zemní plyn o 31 procent. Částečně to bylo ovlivněno návratem DPH u cen elektřiny a zemního plynu, uvedli statistici.
V
(Zdroj: ihned.cz)
MPSV poskytne na transformaci ústavů 60 milionů korun
06.09.2018
Ministerstvo práce a sociálních věcí vyčlenilo v Operačním programu Zaměstnanost na podporu transformace pobytových sociálních služeb pro osoby se zdravotním postižením dalších 60 milionů korun.
„Peníze jsou určeny zejména na přeměnu velkokapacitních ústavů na služby poskytované v běžném prostředí. Stále totiž přetrvává stav, kdy řada klientů je zařazena do institucionalizované pobytové služby, ačkoliv by byli schopni žít běžný život, za určité asistence, v domácím prostředí,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
Jde už o třetí takto zaměřenou výzvu pro předkládání projektových žádostí v programovém období 2014-2020. Díky předchozím výzvám (č. 037 a 066) bylo podpořeno zhruba 20 zařízení, které si mezi sebou rozdělily téměř 100 milionů korun. Jde například o Domov na hradě Rychmburk, Domov pod hradem Žampach, Zámeček Střelice nebo Ústav sociální péče pro mládež Kvasiny.
Výzva č. 089 Podpora procesu transformace pobytových služeb a podpora služeb komunitního typu vzniklých po transformaci umožňuje získat finance jak na přípravu změn současné podoby pobytové služby, tak na samotnou transformaci či na podporu nově registrované služby, která díky tomuto procesu vznikla.
O dotaci se mohou ucházet obce a jimi zřizované organizace a poskytovatelé sociálních služeb, kteří jsou zapsaní v registru podle zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách – tedy domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy se zvláštním režimem, provozovatelé chráněného bydlení, stacionářů či terapeutických dílen a také neziskové organizace. Maximální výše podpory na jeden projekt činí 10 milionů korun. Žádosti o podporu je možné podávat do 31. ledna 2019.
Přebytek rozpočtu v srpnu klesl na 14,8 miliardy
05.09.2018
Přebytek státního rozpočtu ke konci srpna klesl na 14,8 miliardy korun z červencových 16,6 miliardy korun. Loni v srpnu vykázal státní rozpočet přebytek 15,6 miliardy korun. Informovalo o tom v pondělí ministerstvo financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 50 miliard korun.
Na meziročně horší výsledek hospodaření mají od dubna podle MF významný vliv dva faktory. Prvním z nich je částka 5,8 miliardy Kč, která byla loni v dubnu převedena z tzv. privatizačního účtu do příjmů rozpočtu na krytí deficitu systému důchodového pojištění. A dále je hospodaření státního rozpočtu výrazně ovlivněno dubnovým transferem 4,3 miliardy Kč na doplnění pojistných fondů EGAP. Bez těchto vlivů by výsledek rozpočtu byl podle MF lepší než loni ke konci srpna. Po očištění o peníze z EU by rozpočet ke konci srpna skončil se schodkem 5,7 miliardy Kč, ve stejném období loni by byl schodek 3,1 miliardy korun. "Hospodaření státního rozpočtu v srpnu odpovídalo situaci v loňském roce. Daří se velmi dobře vybírat daně, což primárně plyne z pokračujícího růstu české ekonomiky, a také se projevují opatření zavedená právě za účelem zlepšení vlastního výběru daní, jako je EET nebo kontrolní hlášení. Problematičtější je ovšem struktura výdajů, která stále klade důraz na běžné, neinvestiční výdaje, zatímco ty investiční jsou upozaděny," uvedl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.
Temelín se po dvou měsících vrátil na plný výkon
04.09.2018
Druhý blok jaderné elektrárny Temelín se po dvouměsíční odstávce spojené s výměnou třetiny jaderného paliva dostal dnes odpoledne znovu na plný výkon. Dodávky elektřiny z tohoto bloku byly obnoveny v noci na čtvrtek, následovaly kontroly paliva při osmdesátiprocentním výkonu reaktoru.
V provozu je i první temelínský blok. Jihočeská elektrárna tak pracuje naplno a kryje pětinu české spotřeby, sdělil mluvčí Marek Sviták. U druhého bloku ještě neskončila závěrečná část kontrol. "Jsou zaměřeny na palivo a kalibraci měřicích systémů. Vedle toho se sleduje chování dalšího zařízení v jaderné a nejaderné části, včetně turbíny," uvedl mluvčí.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Od září se zintenzivní kontroly nelegálního zaměstnávání
04.09.2018
Na konci měsíce srpna se na tom při společném jednání dohodli zástupci ministerstva práce a sociálních věcí, Státního úřadu inspekce práce (SÚIP) a Policie České republiky.
Vedle plánované kontrolní činnosti proběhnou mimořádné celostátní kontrolní akce nepravidelně na celém území ČR od září do prosince 2018. Zaměřeny budou na odhalování a eliminaci porušování právních předpisů v oblasti nelegálního zaměstnání občanů ČR, cizinců z nečlenských zemí EU a občanů EU. Kontroly budou plnit i svou preventivní úlohu. Mimořádné celostátní kontrolní akce se zaměří na pracoviště, jakými jsou například – stavby, průmyslové a montážní výroby, logistická centra a další.
Inspektoři Státního úřadu inspekce práce budou kontroly provádět za součinnosti Policie ČR (Služba cizinecké policie).
„Odhalování a potírání nelegálního zaměstnávání patří dlouhodobě mezi jednu z hlavních kontrolních priorit Státního úřadu inspekce práce. Nejen samotný výkon nelegální práce, ale především umožnění výkonu nelegální práce jsou společensky nebezpečné a patologické jevy s dopadem nejen do oblasti pracovněprávní, ale také do oblasti veřejných rozpočtů a financí,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
Důvodem dalších mimořádných kontrol zaměřených na nelegální zaměstnávání je zvyšující se počet nelegálních pracovníků a to zejména ze zemí mimo EU. Za nelegální zaměstnávání bylo v roce 2017 zaměstnavatelům uloženo celkem 440 pokut v celkové výši 85 655 000 Kč. V letošním roce (do 31. 7. 2018) bylo již uloženo
273 pokut v celkové výši 76 625 500 K. Za 7 měsíců roku 2018 bylo oblastními inspektoráty práce zjištěno celkem 2 465 osob vykonávajících nelegální práci.
Z tohoto celkového počtu se ve 453 případech jednalo o občany ČR, ve 151 případech o občany jiných členských států EU a ve 1 861 případech o cizince ze zemí mimo EU.
Jednou z příčin zvýšení počtu zjištěných nelegálně pracujících cizinců je zejména současný vývoj na trhu práce a poptávka po pracovní síle, kterou do jisté míry již není možné uspokojit nabídkou pracovní síly z ČR a dalších zemí EU.
V případě zjištění nelegálně pracujících občanů ČR je mezi těmito i podíl osob vedených v evidenci Úřadu práce. V těchto případech je hlavním motivem nelegálního zaměstnávání účast v systému dávek státní sociální podpory, čímž dochází k jejich zneužívání.
„Nejčastěji zjištěnými cizinci byli v roce 2017 občané Ukrajiny, Moldavska a Vietnamu, obdobně jako tomu bylo v roce 2016. Stejný trend je možné, na základě průběžných výsledků kontrolní činnosti, pozorovat také v roce 2018,“ doplnila ministryně Maláčová