S příjmy vychází snadno téměř polovina domácností, druhá polovina je na tom výrazně hůře
13.06.2023
Průzkum provedený CVVM v období od konce března do druhé poloviny května 2023 zkoumal, jak lidé vnímají současnou socioekonomickou situaci svých domácností. Respondenti byli dotázáni na obtíže spojené s jejich příjmy, zda se jejich domácnost v posledním roce dostala do finanční tísně a zda považují svou domácnost za bohatou nebo chudou. Ukázalo se, že lidé v Česku vycházeli letos na jaře s příjmy lépe než loni na podzim a situaci snadno zvládala více než polovina dotázaných. Naopak téměř polovina pak vycházela obtížně.
Z nejnovějších výsledků průzkumu vyplývá, že necelá polovina veřejnosti (46 %) uvádí, že s příjmy vychází obtížně, zatímco více než polovina (53 %) se svými příjmy vychází snadno. Skupina lidí, kteří se velmi obtížně vypořádávají s příjmy, tvoří relativně malý podíl české populace – 5 %.
Dalších 10 % lidí se vypořádává s příjmy obtížně. Zhruba třetina oslovených (31 %) uvedla, že s příjmy vychází spíše obtížně. Největší část dotázaných (37 %) pak vyjádřila, že s příjmem vychází spíše snadno. Více než desetina občanů (11 %) se svými příjmy hospodaří snadno a 5 % dokonce velmi snadno. Pouze 1 % oslovených odpovědělo, že neví.
Ve srovnání s předchozím šetřením, které proběhlo v září a říjnu 2022, došlo k poklesu (o 6 %) podílu lidí, kteří uvádějí, že mají obtíže s vycházením se svými příjmy (tj. odpovědi "velmi obtížně", "obtížně" a "spíše obtížně").
Naopak se zvýšil (také o 6 %) podíl těch, kteří se s příjmem vypořádávají snadno (tj. odpovědi "velmi snadno", "snadno" a "spíše snadno"). Aktuální situace je tedy podobná situaci před necelým rokem, konkrétně výzkumu z května a června 2022.
Při dlouhodobém srovnání lze konstatovat, že aktuální situace nejvíce odpovídá situaci v letech 2016 až 2019, kromě již zmíněného loňského výzkumu. Ve srovnání s nejlepším dosavadním obdobím v červnu 2021 je však aktuální podíl lidí, kteří mají nějaké obtíže s hospodařením se svým příjmem, o 6 procentních bodů vyšší. Přesto je současná situace stále lepší než v letech 2002 až 2015.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Ministerstvo vyplatilo jednorázové příspěvky za miliardy. Žádosti o 5000 korun brzy skončí
13.06.2023
V srpnu minulého roku byl spuštěn jednorázový příspěvek ve výši 5 tisíc korun na podporu rodin s dětmi v období inflace a zvyšujících se cen energií a životních nákladů. Dosud bylo vyplaceno přibližně 6,9 miliardy korun. Podle průzkumu společnosti PAQ Research pro Ministerstvo práce a sociálních věcí byl příspěvek ve většině případů využit na nákup školních pomůcek pro děti nebo na financování jejich volnočasových aktivit. Rodiče, jejichž děti se narodily do konce minulého roku, mohou požádat o tento příspěvek nejpozději do 1. července 2023.
Možnost žádosti o jednorázový příspěvek je k dispozici online prostřednictvím klientské zóny JENDA, kde se lze přihlásit pomocí některé z identifikačních forem občana. Tuto možnost využilo převážná většina žadatelů, tedy více než 578 tisíc lidí. Druhou možností je podání žádosti osobně na vybraném pracovišti Czech POINT. Tuto možnost zvolilo přibližně 241 tisíc lidí. Přes 240 tisíc příjemců přídavku na děti pak automaticky obdrželo příspěvek.
"Jednorázový příspěvek pomohl již více než 1,4 milionu dětí. Rodinám s nižšími
a středními příjmy jsme tak mohli poskytnout rychlou finanční injekci. Podle průzkumu,
který jsme si loni nechali zpracovat, příspěvek posloužil ke svému účelu. Kromě nákupu
školních potřeb či zaplacení kroužků využily některé rodiny příspěvek také na zaplacení
nutných výdajů. To také bylo naším záměrem, chtěli jsme hlavně podpořit rodiny v krizi,"
uvedl na webu MPSV ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Při podání žádosti není potřeba předkládat žádné zvláštní doklady. Příjmy žadatelů jsou automaticky ověřovány u Finančního úřadu a ČSSZ. Nárok na příspěvek mají všichni, bez ohledu na to, zda jsou zaměstnáni, podnikají, pobírají mateřskou nebo rodičovskou dovolenou, nebo jsou nezaměstnaní. Je však nutné splnit podmínku hrubého příjmu nepřesahujícího 1 milion korun v roce 2021 a mít dítě ve věku do 18 let. Pokud rodiče dítěte žijí odděleně, může nárok na příspěvek uplatnit pouze jeden z rodičů. V takovém případě je nezbytná dohoda mezi rodiči.
Příspěvek na dítě je poskytován pouze jednou a nelze o něj požádat opakovaně. Pokud žadatel, již příspěvek obdržel, není možné ho získat znovu. Nicméně systém sociální pomoci nabízí další formy podpory, na které si rodiny mohou zažádat. Patří sem například přídavek na dítě, příspěvek nebo doplatek na bydlení a podobné formy podpory.
S
Nezaměstnanost v Česku v květnu klesla na 3,5 procenta
12.06.2023
Nezaměstnanost v Česku dál klesla, v květnu se snížila o desetinu procentního bodu na 3,5 procenta. Na konci minulého měsíce bylo bez práce téměř 254.000 lidí, o 7790 méně než v dubnu. Počet volných pracovních míst se naopak zvýšil o zhruba 1200 na 285.700. Pracovní trh ovlivňují s příchodem letního počasí sezonní práce. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Úřad práce ČR. V meziročním srovnání nezaměstnanost v Česku o 0,3 procentního bodu stoupla - loni v květnu dosáhla 3,2 procenta a uchazečů o práci bylo tehdy o 18.400 méně než ve stejném období letos.
V mezinárodním srovnání mělo Česko podle posledních dostupných dat evropského statistického úřadu Eurostat za duben druhou nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropské unii - podle této metodiky dosáhla 2,7 procenta, přičemž průměr EU činil šest procent. V předchozích měsících vykazovalo Česko nejnižší míru nezaměstnanosti ze všech unijních zemí.
Nezaměstnanost v Česku naposledy stoupla letos v lednu, a to na 3,9 procenta, v únoru stagnovala, od té doby se snižuje. Sezonní práce budou pokračovat i v dalších měsících, nezaměstnanost by tak mohla ještě dál klesat. "Přesto lze očekávat, že i přes aktuální stabilizaci mohou trh práce nadále ovlivňovat ekonomické a sociální změny, a také vývoj válečného konfliktu na Ukrajině," upozornil Úřad práce ČR.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Česko neláká jen levnou pracovní sílu. Přicházejí i kvalifikovaní cizinci za vyššími mzdami
12.06.2023
Česko se v nákladech práce řadí mezi chudší polovinu států Evropské unie. Mzdy u nás ale rostou rychleji než v západních zemích a stát dokáže přilákat i lépe placené manažery a specialisty z Východu. Vyplývá to ze zjištěné Českého statistického úřadu.
Česko podle statistiků stále patří mezi nízkonákladové ekonomiky, kde jsou náklady zaměstnavatelů na hodinu práce pod hranicí 500 korun. Rozdíly se ale snižují. "Česko v roce 2022 předstihlo v úrovni nákladů práce Portugalsko, kde došlo v tomto ohledu ke stagnaci, zatímco u nás se náklady zvýšily meziročně o 5 %," uvedl v tiskové zprávě Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.
Podle úřadu se od roku 2012 nominálně snížily náklady práce jen v Řecku a v Norsku, najeíve naopak vzrostly ve státech s dosud nejnižšími úrovněmi, jako je Bulharsko a Rumunsku. O něco méně pak stouply i v Česku.
V rámci krajů České republiky zaujímá na trhu práce specifické postavení Praha. "Výrazně vyšší mzdy vydělávají v Praze jen ti, kteří pracují ve vysoce kvalifikovaných nemanuálních profesích, nejlépe manažerských," řekl Dalibor Holý, ředitel odboru statistik trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ. "Podíl velmi nízkých mezd do 22 tisíc hrubého je tu navíc takřka stejně velký jako v ostatních krajích, tedy desetinový," dodal.
Česká republika nabízí cizincům konkurenceschopné platové podmínky a výhodné pracovní smlouvy. Zvláště ve srovnání s některými východoevropskými zeměmi či zeměmi mimo Evropskou unii jsou mzdy v Česku atraktivním lákadlem pro cizince, kteří hledají lepší finanční perspektivu.
Kromě toho je ale známa svou relativně vysokou životní úrovní ve srovnání s mnoha dalšími zeměmi. Přístup ke kvalitnímu zdravotnictví, vzdělání a dalším sociálním službám je zde zajištěn. Cizinci, kteří hledají lepší životní podmínky pro sebe a své rodiny, nalézají v Česku příležitost k lepšímu životu a kariérnímu růstu.
Česko je také zemí s otevřenou a multikulturní společností, která přitahuje cizince z různých koutů světa. Díky tomu se cizinci mohou cítit v Česku jako součást dynamického a kosmopolitního prostředí, kde mají možnost setkat se s lidmi z různých kultur a rozvíjet své mezikulturní komunikační dovednosti.
Nabízí také cizincům širokou škálu pracovních příležitostí v různých odvětvích. Vysoká kvalifikace a odbornost českých pracovníků je mezinárodně uznávána. Cizinci, kteří mají potřebné dovednosti a znalosti, mohou využít příležitostí k profesnímu růstu a rozvoji své kariéry.
B
(Zdroj: https://eurozpravy.cz/ekonomika/)
Změna bodového systému má podle Kupky podporu napříč Sněmovnou
19.05.2023
Základní principy změny zákona, který by měl zjednodušit bodový systém pro řidiče, mají podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) podporu mezi poslanci. Chce, aby novela prošla Poslaneckou sněmovnou do poloviny roku.
"Novela přináší zjednodušení silničních pravidel. Důležité je, že základní principy, zdá se, mají podporu napříč Poslaneckou sněmovnou. Doufám, že do poloviny roku zákon projde Sněmovnou a poté Senátem. Abychom měli půl roku na to seznámit veřejnost se změnami v pravidlech," řekl Kupka.
Změna zákona, která má zjednodušit bodový systém pro řidiče, je po dnešku ve Sněmovně před závěrečným schvalováním. Poslanci k ní vznesli v dnešním druhém čtení tři desítky pozměňovacích návrhů. Ze zákona by tak například mohla zmizet povinnost dodržovat minimální odstup při předjíždění cyklistů. Poslanci by z vládní předlohy mohli na návrh hospodářského výboru také vypustit navrhovanou povinnost řidičů volat policii v případě, že jejich vozilo tvoří překážku na dálnici.
Na návrh vlády zavádí také možnost řídit auto už od 17 let, ale jen pod dohledem mentora. "Mentor musí být zkušený řidič, musí mít řidičské oprávnění přes deset let, čisté bodové konto a posledních pět let musí mít řidičský průkaz nepřetržitě," uvedl Kupka.
Ministerstvu dopravy dává novela právo stanovit výjimku ze zákazu jízdy kamionů ve stanovenou dobu; týká se to hlavně víkendů. Novela zjednodušuje systém trestných bodů z pěti sazeb na tři, tedy nově bude možné přidělit dva, čtyři nebo šest bodů. Za nasbíraných 12 trestných bodů řidič přijde o řidičský průkaz, stejně jako dosud. U nejzávažnějších přestupků bude moct sbírat body do odebrání řidičského průkazu nejvýš dvakrát, u středně závažných přestupků pak třikrát.
B