Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho vynálezy

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Výhodně vyměním falešnou pětistovku za dvě pravé dvěstěkorunáčky. Zn..: Berte, dokud je v akci!

Jeden iniciativní blbec je horší než teroristické komando!

Mýlit se je lidské ale výsledek stojí za to.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

(Murphyho zrnká II)

S příjmy vychází snadno téměř polovina domácností, druhá polovina je na tom výrazně hůře

13.06.2023 Průzkum provedený CVVM v období od konce března do druhé poloviny května 2023 zkoumal, jak lidé vnímají současnou socioekonomickou situaci svých domácností. Respondenti byli dotázáni na obtíže spojené s jejich příjmy, zda se jejich domácnost v posledním roce dostala do finanční tísně a zda považují svou domácnost za bohatou nebo chudou. Ukázalo se, že lidé v Česku vycházeli letos na jaře s příjmy lépe než loni na podzim a situaci snadno zvládala více než polovina dotázaných. Naopak téměř polovina pak vycházela obtížně.
Z nejnovějších výsledků průzkumu vyplývá, že necelá polovina veřejnosti (46 %) uvádí, že s příjmy vychází obtížně, zatímco více než polovina (53 %) se svými příjmy vychází snadno. Skupina lidí, kteří se velmi obtížně vypořádávají s příjmy, tvoří relativně malý podíl české populace – 5 %.
Dalších 10 % lidí se vypořádává s příjmy obtížně. Zhruba třetina oslovených (31 %) uvedla, že s příjmy vychází spíše obtížně. Největší část dotázaných (37 %) pak vyjádřila, že s příjmem vychází spíše snadno. Více než desetina občanů (11 %) se svými příjmy hospodaří snadno a 5 % dokonce velmi snadno. Pouze 1 % oslovených odpovědělo, že neví.
Ve srovnání s předchozím šetřením, které proběhlo v září a říjnu 2022, došlo k poklesu (o 6 %) podílu lidí, kteří uvádějí, že mají obtíže s vycházením se svými příjmy (tj. odpovědi "velmi obtížně", "obtížně" a "spíše obtížně").
Naopak se zvýšil (také o 6 %) podíl těch, kteří se s příjmem vypořádávají snadno (tj. odpovědi "velmi snadno", "snadno" a "spíše snadno"). Aktuální situace je tedy podobná situaci před necelým rokem, konkrétně výzkumu z května a června 2022.
Při dlouhodobém srovnání lze konstatovat, že aktuální situace nejvíce odpovídá situaci v letech 2016 až 2019, kromě již zmíněného loňského výzkumu. Ve srovnání s nejlepším dosavadním obdobím v červnu 2021 je však aktuální podíl lidí, kteří mají nějaké obtíže s hospodařením se svým příjmem, o 6 procentních bodů vyšší. Přesto je současná situace stále lepší než v letech 2002 až 2015.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)

České ekonomice se daří. Zrychlila růst na 2,8 procenta

02.10.2019 Meziroční růst české ekonomiky ve 2. čtvrtletí zrychlil na 2,8 procenta, v prvním čtvrtletí činil 2,7 procenta. Mezičtvrtletně se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,7 procenta. Vyplývá to ze zpřesněných údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad. Podle prvních dvou odhadů z poloviny a konce srpna HDP meziročně rostl ve 2. čtvrtletí o 2,7 procenta, v úterý tedy statistici tento údaj vylepšili.
"Také ve druhém čtvrtletí významně rostly mzdové náklady podniků, meziročně o 7,1 procenta. S tím souvisí i meziroční růst peněžních i nepeněžních příjmů domácností o 3,5 procenta," uvedl ředitel odboru národních účtů Českého statistického úřadu Vladimír Kermiet. Podniky méně investovaly do strojů a zařízení, míra investic tak meziročně klesla o 1,5 procenta. Úhrn reálných peněžních a nepeněžních příjmů domácností na obyvatele meziročně vzrostl ve 2. čtvrtletí o 3,5 procenta a ve srovnání s prvním čtvrtletím o 1,2 procenta. Spotřeba domácností na obyvatele se proti stejnému loňskému období zvýšila o 2,9 procenta, mezičtvrtletně o 1,5 procenta. V absolutních číslech dosáhl průměrný měsíční příjem ze zaměstnání 34 995 korun. Meziročně tak byl vyšší o 3,2 procenta a ve srovnání s prvními třemi měsíci roku o 1,2 procenta. "Výsledkem rychlejšího růstu výdajů domácností než jejich příjmů proti předchozímu čtvrtletí byla nižší míra úspor, a to 10,9 procenta," uvedl úřad.
(Zdroj: ihned.cz)

Česko je 22. ekonomicky nejsvobodnější země

30.09.2019 Česká republika je 22. ekonomicky nejsvobodnější zemí ze 162 sledovaných států světa. Umístila se tak na stejné příčce jako o rok dříve. Vyplývá to z zveřejněného žebříčku "Economic Freedom of the World Index" (index ekonomické svobody) kanadského institutu Fraser. Nejsvobodnější zemí světa zůstal podle žebříčku Hongkong, naopak nejméně svobodná je stále Venezuela.
Index se zveřejňuje od roku 1996. Letos zveřejněné údaje vycházejí z dat roku 2017. Zpoždění je způsobeno tím, že je nutné počkat na údaje ze 162 zemí světa. Index se skládá z pěti ukazatelů, které se týkají velikosti státního sektoru, úrovně právního státu, mezinárodního obchodu nebo celkové regulace. Dalším faktorem je měnové prostředí dané země a inflační prostředí. "Relativně dobré umístění ČR je spíše odrazem katastrofické situace ve zbytku světa než zásadní liberální pokrokovostí české ekonomiky. K našemu umístění také přispívají relativně vysoké váhy, které index přisuzuje aspektům, jež máme dobré takřka zadarmo už z vlastní pozice ve středu Evropy," řekl hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň.
(Zdroj: ihned.cz)

Česká ekonomika hloupne

27.09.2019 Česká republika klesla v žebříčku digitální konkurenceschopnosti z loňské 33. pozice na 37. místo. Česko zaostalo kvůli problematickému regulatornímu prostředí pro podnikání a nízké úrovni elektronizace státní správy. Země je naopak úspěšná v rozšířenosti robotů, počtu výzkumných pracovníků nebo kybernetické bezpečnosti. Vyplývá to z údajů švýcarského institutu IMD, který žebříček sestavuje.
Pořadí na prvních pěti příčkách žebříčku stejné jako v loňském ročníku. Na prvním místě jsou USA, následované Singapurem, Švédskem, Dánskem a Švýcarskem. V letošním žebříčku Českou republiku předběhlo Polsko, které obsadilo 33. pozici. Maďarsko skončilo na 43. a Slovensko na 47. pozici. Letošní ročník zároveň zaznamenal výrazné posilování asijských zemí díky rozvoji technologické infrastruktury a rostoucí dravosti ekonomik v oblasti nových technologií. Hongkong a Jižní Korea se tak nově propracovaly mezi světovou první desítku. V žebříčku si z těchto důvodů polepšily i Tchaj-wan a Čína, když postoupily na 13. a 22. příčku.
(Zdroj: aktualne.cz)

Mírný pokles německého průmyslu by Česku neuškodil

26.09.2019 Podnikatelská nálada v Německu se v září mírně zlepšila. Výsledek pravidelného průzkumu mnichovského institutu Ifo mezi sedmi tisíci německými podniky v září vzrostl o tři desetiny na 94,6 bodu. Mírně tak překonal očekávání. Výhled na další měsíce se ale opět zhoršil. "Pokles si dává pauzu," uvedl prezident Ifo Clemens Fuest.
Nejhorší očekávání do budoucna měli ve výzkumu Ifo manažeři firem ve zpracovatelském průmyslu a v maloobchodu. Lépe nahlíží na své podnikání vedoucí pracovníci sektoru služeb. Lepší nálada panuje také ve stavebnictví, kde se pokles vždycky projevuje se zpožděním. Hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil v rozhovoru pro HN uvedl, že podle německých firem není nakonec tak hrozně, jak si před časem myslely, ale nadále očekávají, že se situace bude dál zhoršovat.
(Zdroj: ihned.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Alexej
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner