Sazby hypoték v listopadu stouply k šesti procentům, patří k nejvyšším za 20 let
16.12.2022
Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v Česku v listopadu mírně vzrostla na 5,96 procenta z říjnových 5,86 procenta. Průměrná sazba patří k nejvyšším za 20 let. Banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry za 7,3 miliardy korun, meziměsíčně mírně více. Meziroční propad se prohloubil na 84 procent. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
Aktivita na hypotečním trhu zůstává citelně utlumená. Za celý letošní rok, tedy od ledna do listopadu, se propadla o 62 procent. "Hypoteční trh se zastavil, nic na tom nemění ani lehce zvýšená aktivita v listopadu, který býval vždy silným měsícem. Na malá prodejní čísla si budeme muset na nějaký čas zvyknout. Podobná situace jako nyní bude trvat minimálně celý příští rok," uvedl manažer hypotečních úvěrů Raiffeisenbank Milan Voldřich.
Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v listopadu dosáhl 6,3 miliardy korun po říjnových 6,07 miliardy korun. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) činil 1,03 miliardy korun. Objem i počet poskytnutých hypoték meziměsíčně mírně vzrostl o čtyři procenta. Zatímco v říjnu se poskytlo 2100 nových hypoték, v listopadu to bylo o 80 více. Průměrný měsíční počet poskytnutých hypoték v první polovině roku 2022 byl 6000 a loni 9500.
Průměrná hypotéka v listopadu zůstala mírně pod 2,9 milionu korun, kde byla naposledy v závěru roku 2020. S přísnějšími pravidly ze strany České národní banky a vysokými úrokovými sazbami zvyšujícími měsíční splátky totiž musely některé domácnosti zamýšlenou hypotéku snížit. Nejvyšší průměrná hypotéka byla v listopadu minulého roku, kdy činila 3,46 milionu korun. Od té doby postupně mírně klesá.
V
(Zdroj: aktualne.cz)
Stát musí zaplatit 31 milionů za ukradené akcie ČEZ
16.02.2017
Na ten okamžik čekal Ivan Gregorovič dvanáct let: Dostane 31 milionů odškodného za to, že mu makléřská firma Sati ukradla akcie, které měl na účtu u Střediska cenných papírů. Plátcem však nebude zkrachovalá makléřská firma, ale stát.
Tím, kdo uvedenou krádež umožnil, bylo tehdejší Středisko cenných papírů, které se mezitím přeměnilo na Centrální depozitář. To totiž vydalo 140 000 akcií ČEZu makléřům, aniž si ověřilo, že měli od Gregoroviče plnou moc s nimi nakládat. Uvedených 31 milionů korun už Gregorovičovi přiznal loni v červenci Městský soud v Praze. Jenže ministerstvo financí, které je právním nástupcem střediska, podalo odvolání. To ale Vrchní soud v Praze po krátkém jednání toto úterý zamítl. Kromě uvedených 31 milionů korun musí ministerstvo zaplatit skoro milion Gregorovičovým právníkům. Na to, že mu akcie zmizely, přišel Gregorovič počátkem roku 2005. A soud již pravomocně poslal do vězení dva ze tří makléřů, kteří se na krádeži podíleli. Třetí jen pár dní před začátkem procesu spáchal sebevraždu. Soudy ale konstatovaly, že by se k akciím nedostali, kdyby Středisko cenných papírů očividně neporušilo své povinnosti. Vůbec si totiž od makléřů nevyžádalo potvrzení, že mohou s akciemi Gregoroviče nakládat. Uvedených 31 milionů ale není jedinou částkou, kterou bude muset stát hradit. Je to totiž pouze cena akcií v době, kdy je Středisko cenných papírů makléřům neoprávněně vydalo - dokonce postupně v rozmezí několika měsíců. Gregorovič vede souběžně další spor, v němž požaduje i náhradu ušlého zisku ve výši 200 milionů korun. Kdyby mu akcie zůstaly, jen na dividendách by za uvedených dvanáct let získal 59,8 milionu korun.
zdroj: ihned.cz
V lednu výroba aut v českých automobilkách výrazně rostla
16.02.2017
Začátek roku se tuzemským výrobcům aut mimořádně vydařil. Z českých závodu vyjelo 130 tisíc nových osobních vozů, v lednu loňského roku to bylo necelých 112 tisíc. Kopřivnické Tatře se dokonce podařilo vyrobit více než dvojnásobek nákladních vozů. Firmy Iveco a SOR pak zvýšili produkci bezmála o desetinu.
Na nových číslech, které zveřejnilo Sdružení automobilového průmyslu, je vidět tempo, které výrobci ze začátku roku nasadili. Nošovický Hyundai dál zvyšuje kapacitu svého závodu a Škoda Auto naplno rozjíždí rozšířenou výrobu v Kvasinách. Český autoprůmysl ale varuje, že jeho současný úspěch může poměrně rychle skončit. Už za pár let se očekává nástup elektromobility a autonomního řízení, auta mají také mnohem víc komunikovat mezi sebou i se silnicí a majitelem. Výrobci aut a dílů se obávají, že pokud nebude připraveno potřebné zázemí, může nastoupit nová konkurence. Chtějí řadu změn v zákonech, přípravu školství, možnost nové technologie testovat a samozřejmě i vybudování dobíjecích stanic pro elektromobily. Auta bez řidičů se pak neobejdou bez kvalitního pokrytí Česka mobilním signálem s možností rychlého přenosu dat, potřebují také úpravy zákonu i značení u silnic. Právě proto se ve čtvrtek v Mladé Boleslavi schází vrcholoví manažeři automobilového průmyslu i například energetických koncernů se zástupci české vlády. Několik hodin budou jednat o tom, co pro ně vláda může udělat.
zdroj: ihned.cz
Česká ekonomika zpomalila
14.02.2017
Za celý loňský rok ekonomika vzrostla v porovnání s předchozím rokem o 2,3 procenta. Tempo růstu bylo poloviční oproti roku 2015. Zpomalil i růst ve čtvrtém čtvrtletí. Ekonomové se ale shodují, že začátkem letošního roku české hospodářství opět zrychlí. Ve čtvrtém čtvrtletí došlo k meziročnímu nárůstu o 1,7 procenta. Číslo bylo pod očekáváním ekonomů i České národní banky. Ta predikovala růst o 2,1 procenta.
"Z rostoucí domácí a zahraniční poptávky těžila většina odvětví národního hospodářství, zejména zpracovatelský průmysl. Výjimkou bylo stavebnictví, jehož výkonnost byla výrazně nižší než v roce 2015," uvedl k vývoji v roce 2016 statistický úřad. Předběžný odhad nespecifikuje detaily vývoje HDP, na více informací bude potřeba počkat na začátek března, kdy ČSÚ zveřejní bližší strukturu HDP. V samotném čtvrtém čtvrtletí byl růst hospodářství podpořen zejména zpracovatelským průmyslem. Na výdajové straně pokračoval trend předchozích čtvrtletí, kdy ve prospěch růstu HDP působily jak stabilně rostoucí spotřeba domácností, tak zahraniční poptávka.
zdroj: ihned.cz
Inflace poprvé přestřelila cíl ČNB, vzrostla na 2,2 procenta
10.02.2017
Inflace v České republice nadále roste. Zatímco v prosinci se spotřebitelské ceny meziročně zvýšily o dvě procenta, v lednu už to bylo 2,2 procenta. Inflace se pohybuje nad dvouprocentním cílem, který si stanovila Česká národní banka.
Podle statistického úřadu se na meziročním zvyšování cenové hladiny nejvíce podílely ceny potravin a nealkoholických nápojů. Vliv na zvýšení cenové úrovně měly též ceny v oddíle stravování a ubytování, kde vzrostly ceny stravovacích služeb. "Za růstem stojí jak nízká statistická základna cen pohonných hmot a potravin z loňského roku, tak i slušný růst jádrových cen," okomentoval podrobněji vývoj spotřebitelských cen ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. Dosažení, případně překročení cíle si ČNB dala jako podmínku ukončení intervencí. Umělé oslabování koruny však skončí nejdřív na začátku dubna, alespoň tak zní pevný závazek centrální banky. Podle Viktora Zeisela by se však kurzový závazek ČNB mohl díky vyšší než předpokládané inflaci dostat pod tlak. "ČNB ve své únorové prognóze očekávala meziroční cenový růst v lednu pouze o 1,9 procenta. Vyšší inflace potvrzuje náš předpoklad, že ČNB zruší kurzový závazek již ve druhém čtvrtletí letošního roku. Vyšší inflace může přilákat příliv spekulativního kapitálu, a donutit tak centrální banku k dalším intervencím," uvedl.
zdroj: ihned.cz