Škodě Auto v pololetí klesl odbyt skoro o třetinu
20.07.2020
Automobilce Škoda Auto v letošním prvním pololetí klesl meziročně odbyt o 31,3 procenta na 426 700 vozů. Oznámil to v pátek mateřský koncern Volkswagen. Automobilový trh letos výrazně zasáhla koronavirová krize. V červnu se už ale odbyt Škody Auto meziročně snížil pouze o 16 procent na 94 600 vozů po květnovém propadu o více než 45 procent.
Celý koncern Volkswagen v pololetí dodal zákazníkům 3,893 milionu vozů. Jeho odbyt se tak meziročně snížil o 27,4 procenta. V samotném červnu koncernový odbyt meziročně klesl o 17,5 procenta na 804 100 vozů, zatímco v květnu se propadl zhruba o třetinu. Koronavirová krize měla v automobilovém sektoru negativní dopad na poptávku i na výrobní aktivity. Škoda Auto koncem dubna obnovila výrobu ve svých závodech v Mladé Boleslavi, Kvasinách a ve Vrchlabí. Odstávka kvůli pandemii způsobené koronavirem trvala téměř šest týdnů. Škoda Auto vyrábí také v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Působí na více než 100 trzích.
(Zdroj: ihned.cz)
Mimořádné kontroly inspekce práce v oblasti vysílání zaměstnanců z tzv. třetích států do ČR
03.10.2017
V rámci mimořádných kontrol se Státní úřad inspekce práce (SÚIP) tentokrát zaměřil na kontroly v oblasti vysílání zaměstnanců z tzv. třetích států do ČR. Celkem inspektoři provedli 48 kontrol a odhalili 97 lidí, kteří zde pracovali nelegálně. V 96 případech se jednalo o cizince ze zemí mimo EU vyslaných z Polska za prací do ČR.
„Tyto mimořádné kontroly budeme provádět opakovaně, jelikož stále více se setkáváme se zneužíváním zaměstnanců v oblasti zaměstnávání, kteří jsou vysílání za prací do ČR ze zemí mimo EU“, řekla ministryně práce Michaela Marksová.
Tito zaměstnanci byli předmětem kontrol u českých odběratelů služeb od partnerů z jiných států EU. V souvislosti s těmito kontrolami byly uloženy pokuty ve výši 2 408 tis. korun, a to převážně za výkon nelegální práce.
Vzhledem k tomu, že obecně neklesá počet takových případů, bude SÚIP pokračovat v intenzivních kontrolách v této oblasti, a to i ve spolupráci s ostatními státními orgány.
Kontroly budou zaměřeny především na dodržování právních předpisů v oblasti zaměstnávání a zákoníku práce. Konkrétně půjde například o kontrolu náležitostí pracovního povolení, způsobu odměňování atd.
Orgány inspekce práce nově také přistoupí ke kontrolám zaměstnavatelů, kteří vysílají své zaměstnance na území ČR v sektoru silniční nákladní dopravy. Účelem plánovaných kontrol bude ověřit, zda také v tomto sektoru zaměstnavatelé dodržují právní předpisy upravující právní postavení vyslaných zaměstnanců (tzn.,
zda je vysílaným zaměstnancům vyplácena minimální mzda, příplatky za práci přesčas a jsou dodržovány právní předpisy podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 96/71/ES o vysílání pracovníků).
Kontroly ze strany orgánů inspekce práce budou prováděny v součinnosti (společné koordinované kontroly) s Policií ČR a Centrem služeb silniční dopravy.
Zdroj:
http://www.mpsv.cz/files/clanky/31662/Mimoradne_kontroly_inspekce_prace_v_oblasti_vysilani_zamestnancu_z_tzv._tretich_statu_do_CR.pdf
Český export do Číny stoupá nejrychleji za sedm let
28.09.2017
Český export do Číny vzrostl letos do července meziročně o 29 procent na 33 miliard korun. Je to nejrychlejší tempo za posledních sedm let. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. Saldo vzájemného obchodu ale i tak zůstává výrazně ve prospěch Číny.
Kromě tradiční námořní cesty, která trvá několik týdnů, začíná více zboží putovat oběma směry po železnici. Například logistická společnost DB Schenker provozuje železniční spojení z Číny do Prahy. První přímý vlak z I-wu v čínské provincii Če-ťiang přijel do Prahy minulý víkend po 15 dnech cesty a projel Čínou, Kazachstánem, Ruskem, Běloruskem a Polskem. Cesta mu trvá polovinu obvyklého času přepravy po moři. Další možností je letecká doprava. Do ČR létá nákladní dopravce China Airlines Cargo a zboží vozí i letadla na nových linkách z Prahy do čínských měst Čcheng-tu, Pekingu, Šanghaje a od října i do středočínského města Si-an. Po Německu je Čína letos druhý největší dovozce do České republiky. Do Číny však směřuje jen 1,36 procenta českého exportu, letos zatím za 257 miliard korun. V neprospěch ČR tak hovoří saldo vzájemného obchodu 224 miliard korun. Podle předsedy Asociace exportérů Jiřího Grunda je to tím, že české podniky jsou často jen subdodavatelem hlavně německých firem. Jako vývozce do Číny pak statistiky uvádějí zahraniční firmu, přestože se na finálním produktu, často velmi významně, podílí český dodavatel. Za sedm měsíců letošního roku vzrostl meziročně český export do Číny o 29 procent. V Číně se zvyšuje zájem o spotřební zboží z Evropy. Především v průmyslových oblastech rostou v poslední době rychle mzdy a lidé jsou ochotni si za evropské zboží připlatit.
Česko je připraveno na chytrá města
25.09.2017
Aplikace, která vám najde nejbližší parkovací místo, lampa, která se rozsvítí, když zaznamená pohyb. Město, ve kterém si nemusíte brát dovolenou, když potřebujete něco zařídit na úřadě, protože vše zařídíte po internetu. S podobnými chytrými řešeními přicházejí firmy, politici i jednotlivci po celém světě.
"V Šanghaji mají opravdu vysoce vyvinutý systém řízení dopravy. Oni jsou schopni z centrály budovy řídit každý jednotlivý semafor v celém městě, takže dokážou v případě, že se stane někde nehoda nebo nastane nějaká krize a jedou hasiči, jim vytvořit průjezd z minuty na minutu," udává příklad Alexander Bellu, zastupitel a místostarosta Prahy 3, který se zabývá digitální společností a e-governmentem. V Česku ke změnám dochází také. Průkopníkem u nás je například jihočeský Písek. Tam chystají ve spolupráci s partnery systém navigace na volná parkovací místa nebo chytré zastávky autobusů městské hromadné dopravy, které poskytnou informace o časech příjezdu či zpoždění. V Praze i v Brně jsou k vidění chytré koše, které vyhozené odpadky zmačkají, a když jsou plné, pošlou upozornění svozové firmě. Jde zatím o ukázky toho, jaký přínos by novinky mohly mít pro život lidí. Pojem smart city neboli chytré město zná podle průzkumu, který si nechala zpracovat společnost E.ON, 20 procent Čechů. V České republice jde v tomto směru pokrok pomaleji než v některých zahraničních zemích, rozvoj brzdí zkostnatělá státní správa a konzervativní politici. Shodli se na tom hosté Kulatého stolu, který uspořádaly HN v půlce září.
Důchody stoupnou
21.09.2017
Půjde o největší růst penzí od roku 2008.
Výdaje na valorizaci důchodů budou v roce 2018 činit 16,6 miliardy korun, průměrný důchod se zvýší o 475 korun. Penze nově rostou o polovinu růstu průměrné mzdy, dosud to byla třetina. Na výrazný růst se mohou důchodci těšit i v dalším roce. Průměrný důchod byl na konci prvního pololetí 11 807 korun.
Zdroj: zpravy.aktualne.cz