Hrad ušetří 57 milionů
Kancelář prezidenta republiky by měla mít v rozpočtu na příští rok 446,5 milionu korun. Je to zhruba o 57 milionů korun méně, než jí přidělil letošní schválený...
Počet nehod na elektrokolech přibývá
Počet dopravních nehod, při kterých byli cyklisté na elektrokolech, loni tvořil téměř 15 procent ze všech nehod na kolech. Policisté jich evidovali 641...
Teplomilné plodiny "migrují" na sever
Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků se zemědělství...
Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...

Murphy radí

Věci se kazí

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Dvě za sebou jdoucí rány osudu jsou vždy jen předzvěstí začátku.

Výhodně vyměním falešnou pětistovku za dvě pravé dvěstěkorunáčky. Zn..: Berte, dokud je v akci!

Jeden iniciativní blbec je horší než teroristické komando!

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

(Murphyho zrnká II)

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 105 miliard korun

03.04.2024 Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 105 miliard korun, proti únoru se prohloubil o 2,5 miliardy korun. Je to třetí nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni byl ve stejném období 166,2 miliardy korun. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) se na výsledku rozpočtu projevuje ukončení mimořádné pomoci lidem a firmám s cenami energií a oživení spotřeby domácností.
Rozpočtové příjmy za první čtvrtletí dosáhly 449 miliard korun, proti roku 2023 se zvýšily o 11,6 procenta. Pozitivně se projevila první letošní záloha daně z neočekávaných zisků (tzv. windfall tax), která byla 13 miliard korun. Výdaje meziročně klesly o 2,6 procenta na 554 miliard korun. "Ve výsledcích se projevuje návrat k normálu, kdy do rozpočtu už nezasahují mimořádné výdaje, jako byla loni pomoc domácnostem a firmám v situaci vysokých cen energií. Na příjmové straně je už nyní vidět oživení spotřeby domácností. Během dalších měsíců se na obou stranách rozpočtu postupně více projeví změny, které přinesl ozdravný balíček a které letos sníží celoroční deficit o 43 miliard korun," uvedl Stanjura.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Česko patří k nejvíc rovnostářským zemím

11.10.2016 Příjmová nerovnost je v Česku jedna z nejnižších mezi vyspělými státy světa a také ohrožení příjmovou chudobou patří k nejmenším na světě. Potvrzují to nově zveřejněné statistiky Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), které vycházejí většinou z údajů za rok 2014.
Desetina lidí s nejvyšším příjmem v České republice vydělává v průměru "jen" 5,6krát více než desetina nejchudších. To řadí Česko na čtvrté místo mezi 35 členskými státy OECD. Nejvíce jsou si v příjmech rovni Islanďané, kde deset procent nejbohatších vydělává jen pětkrát více než ti nejchudší. Následují Dánsko a Finsko (shodně 5,3krát). Naopak největší příjmová nerovnost – zůstaneme-li u vyspělých ekonomik členů OECD – panuje v Mexiku a Chile, kde desetina lidí s nejvyššími příjmy vydělává téměř 21krát více než desetina nejchudších. Ze statistik za celou OECD dále vyplývá, že příjmové rozdíly se zvyšují. Nejbohatší si nyní vydělají v průměru 9,4krát více, zatímco v osmdesátých letech to bylo jen sedmkrát více.
zdroj: ihned.cz

Průmysl po červencovém poklesu opět stoupl

07.10.2016 Průmyslová produkce se v srpnu vrátila k růstu. Meziročně posílila o 13,1 procenta, zatímco v červenci o 14,1 procenta klesla. Údaje z obou letních měsíců ovlivnil rozdílný počet pracovních dnů. Oznámil to v pátek Český statistický úřad (ČSÚ).
Letošní srpen měl ve srovnání se stejným měsícem loňského roku o dva pracovní dny více. Po očištění o kalendářní vlivy vzrostla průmyslová produkce v srpnu meziročně o 7,7 procenta a ve srovnání s letošním červencem byla vyšší o 12,1 procenta. Hodnota nových zakázek vzrostla proti srpnu 2015 o 18,7 procenta, uvedl ČSÚ. K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, která vzrostla o 53,1 procenta. O více než 17 procent posílila produkce pryžových a plastových výrobků. Zhruba o desetinu vyšší byla výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků. Naopak pokles v srpnu postihl zejména produkci základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků. Ta se meziročně propadla skoro o 16 procent. Do minusu zamířil také sektor výroby a rozvodu elektřiny, plynu i tepla (pokles o 7,2 procenta). Tržby z průmyslové činnosti v srpnu meziročně vzrostly o 14,9 procenta. Tržby z přímého vývozu se zvýšily skoro o pětinu, zatímco domácí tržby byly vyšší o 9,1 procenta.
zdroj: ihned.cz

Export do Ruska dál klesá

04.10.2016 Export do Ruska výrazně klesl, jen během loňského roku to bylo o 40 procent. A projevuje se to i na množství a velikosti obchodů, které do této země pojistila státní exportní pojišťovna EGAP. Zatímco loni šéf EGAP Jan Procházka na Mezinárodním strojírenském veletrhu oznamoval pojištěné případy za pět miliard, letos to jsou jen 2,7 miliardy. Pojištění na vývoz za dalších pět miliard má ale EGAP prý rozjednáno. Detaily jednotlivých případů nechce EGAP komentovat.
Právě EGAP měl před dvěma lety z ruské ekonomické krize největší obavy. Na Rusko dopadly nejen mezinárodní sankce, ale hlavně dramatický propad cen plynu a ropy a na to navázaný pokles rublu. Mnoho podniků, pro které české firmy dodávaly a kterým poskytly EGAP a Česká exportní banka (ČEB) financování, tak měly problémy splácet. Dnes má EGAP v Rusku stále pojištěnou zhruba stovku případů za 47 miliard korun. Z toho tři velké jsou stále problémové. Jedná se o developerský projekt Megapolis v Kazani, elektrárnu Krasavino a sibiřský plynový zdroj Poljarnaja. Jen kvůli tomuto projektu si ČEB s EGAP rozdělí ztrátu okolo šesti miliard korun. Turbulence na ruském trhu zasahují i do současných obchodů České exportní banky. "Bilance naší banky se snižuje. A nebudu zastírat, ze to je kvůli tomu, ze nám klesá byznys v Rusku," říká generální ředitel ČEB Karel Bures. Ruské případy tvořily v minulosti více než polovinu bilance banky, dnes je to asi z aktuálně 90 miliardové bilance jen třetina.
zdroj: ihned.cz

Za nízké sazby si Češi půjčili rekordní objem peněz

30.09.2016 Ještě nikdy Češi neměli tolik dluhů jako nyní. Banky v srpnu lidem půjčily skoro 11 miliard a zadlužení domácností na bydlení a spotřebu tak přesáhlo 1,387 bilionu korun. To je od 87 miliard víc než před rokem.
Dluhy domácností rostou hlavně kvůli novému bydlení. Ty tvoří 74 procent z celkového objemu úvěrů, které lidem banky půjčily. Zájem ale roste i o spotřebitelské úvěry - ke konci srpna na nich lidé bankám dlužili 216 miliard korun. Meziročně tyto nové úvěry tak zaznamenávají dvouciferný růst stejně jako hypotéky. Dále se také zvyšuje i zadluženost podniků. V srpnu téměř o tři miliardy korun na 986 miliard korun. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnila Česká národní banka. Rekordní objem půjčených peněz je důsledkem snižování sazeb především na hypotékách, ale i spotřebitelských úvěrech. Průměrná roční úroková sazba RPSN úvěrů na bydlení (tedy včetně všech souvisejících poplatků) v srpnu klesla na 2,38 procenta, u spotřebitelských úvěrů na 11,1 procent. Průměrný úrok firemních úvěrů klesl na 1,58 procenta.
zdroj: ihned.cz
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Zbyšek
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner