Stavební výroba v ČR v červnu zpomalila meziroční růst
09.08.2022
Stavební výroba v Česku v červnu dál zpomalila meziroční růst, když reálně stoupla o 0,8 procenta z květnových 3,3 procenta. Produkce byla mírně vyšší díky pozemnímu stavitelství, tedy stavbám budov, které se proti loňskému červnu zvýšilo o 3,1 procenta. Naopak produkce inženýrského stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, byla meziročně nižší o 4,2 procenta. Vyplynulo to z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
V meziměsíčním srovnání bylo stavebnictví nižší o 0,7 procenta. "Stavební produkce byla v červnu meziročně mírně vyšší zásluhou pozemního stavitelství. Loňská základna byla přitom poměrně vysoko, byl dokonce zaznamenán druhý nejvyšší růst v roce 2021. Meziměsíční pokles jde za inženýrským stavitelstvím," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Hypotéky nečekaně zlevňují
16.08.2017
Červenec patří tradičně k měsícům chudším na nové hypotéky a to platilo i letos. Do bank je minulý měsíc přišlo podepsat celkem 7213 klientů, což je o 3609 méně než v červnu. Stejně tak poklesly i objemy nově sjednaných hypoték. V letošním sedmém měsíci na nich banky rozpůjčovaly 14,578 miliardy korun. V červnu to bylo 22,206 miliardy korun.
Současně ale červenec přinesl překvapení - klienti je v průměru získávali výhodněji než v předchozím měsíci a tím se zastavil trend růstu sazeb, který trval od začátku letošního roku. Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex, který data každý měsíc zveřejňuje na základě údajů od jednotlivých bank, průměrná sazba hypoték v červenci činila 2,02 procenta. V červnu byl průměrný úrok 2,04 procenta. Rekordní minimum 1,77 procenta zaznamenaly průměrné sazby v listopadu a prosinci loňského roku. "Mezi bankami pokračuje velmi silný boj o tržní podíly. Rozdíly mezi sazbami, za které banky klientům hypotéky poskytovaly v červenci, byly proto minimální, a to jen o 0,05 procentního bodu. Takové sblížení reálně poskytovaných sazeb na hypotékách zažíváme prvně. Je to unikátní situace pro klienty," říká Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum. Podle něj si všechny banky velmi hlídají, aby se svou nabídkou byly konkurenceschopné. "Nabídkové sazby v bankách se můžou trochu lišit, běžně však banky klientům srovnávají sazby s lepší nabídkou konkurence a klienti kvůli výhodnější hypotéce nemusí obíhat více peněžních domů," tvrdí Rajdl. Banky v červenci poskytly i méně hypoték v meziročním srovnání. Podle Rajdla ale nejde o důsledek doporučení ČNB, která je před dvěma měsíci ještě přitvrdila. ČNB požaduje, aby banky přísněji posuzovaly příjem každého, kdo bude chtít půjčit na byt, a zároveň zamezily tomu, že si na chybějící vlastní prostředky žadatel o hypotéku půjčí jinde.
zdroj: ihned.cz
HDP stoupl oproti předchozímu čtvrtletí nejrychleji v historii
16.08.2017
Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí překvapila silným růstem. Zatímco analytici očekávali meziroční růst HDP o 2,9 procenta, hospodářský růst dosáhl podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) 4,5 procenta (v prvním čtvrtletí se HDP zvýšil o 3,0 procenta). Česko tak patří k nejrychleji rostoucím ekonomikám v rámci EU.
V porovnání s prvními třemi měsíci letošního roku ekonomika vzrostla o 2,3 procenta. I zde analytici předpovídali nižší údaj, pouze 0,7 procenta. "Mezikvartální růst dosáhl v novodobé éře české ekonomiky zřejmě vůbec nejsilnější hodnoty, meziroční srovnání bylo největší od konce roku 2015, uvedl ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský. K neočekávaně příznivému výsledku ekonomiky podle statistiků přispěla především domácí poptávka tažená rostoucí spotřebou domácností a investiční aktivitou firem. "Rostla výkonnost většiny odvětví národního hospodářství, tedy nejen zpracovatelského průmyslu, ale také většiny odvětví služeb," uvedl ČSÚ. Podrobnější data o skladbě HDP, která napovědí více o tom, co přesně tak rychlý růst ekonomiky ve druhém čtvrtletí přineslo, zveřejní statistici 1. září. "Celoroční růst evidentně přesáhne tři procenta, v roli tahouna zůstane spotřeba domácností opřená o silný trh práce," okomentovala data hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová. Ekonom Komerční banky David Kocourek uvedl, že s ohledem na zveřejněná čísla zřejmě dojde k přehodnocení odhadů růstu pro celý letošní rok směrem nahoru. "Náš výhled pravděpodobně zrevidujeme z aktuálních 3,7 procenta na více než čtyři procenta," uvedl. Podobně se vyjádřil i hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. "Růst HDP, indikovaný pro letošní druhé čtvrtletí, vybízí k dalšímu přepsání výhledu celoročního růstu české ekonomiky směrem k silnějšímu výsledku."
zdroj: ihned.cz
Díky posilující koruně by mohla zlevnit elektronika
14.08.2017
Ceny elektroniky neklesají. A to i přes to, že koruna vůči dolaru, v němž zpravidla e-shopy a kamenné prodejny zboží nakupují, letos posílila o více než deset procent.
Podle obchodního ředitele e-shopu s elektronikou CZC.cz Tomáše Pilského jsou koncové ceny přímo závislé na nákupních cenách od distributorů, kteří však nakupují velké objemy zboží zpravidla na kvartální bázi. "Elektronika v nabídkách obchodů tak prozatím výrazněji neklesla, protože byla jednoduše vyrobena a nakoupena za staré ceny," říká Pilský. Podobně argumentují i další prodejci. "Vliv ukončení devizových intervencí, a tedy posílení koruny se do koncových cen pro zákazníky promítne s určitým zpožděním. Nicméně v některých kategoriích, jako jsou externí disky či paměti, už ke zlevnění došlo," upozorňuje mluvčí Alzy Patricie Šedivá. Podle ředitele nákupu v Datartu Tomáše Balíka pak mohou být pomalejší úpravy cen u distributorů způsobeny také tím, že distributoři mají dlouhodobě zafixovaný kurz, kterým se pojišťují proti jeho výkyvům. "O Vánocích by mohlo být levněji v průměru v řádu stokorun," soudí Balík.
zdroj: ihned.cz
Navrhované změny v zákoně o platebním styku
27.07.2017
Poslanci mají v září schvalovat nový zákon o platebním styku. Největší změnou bude větší ochrana klientů bank při ztrátě či ukradení platební karty nebo zneužití identity.
Menší ztráta při zneužití platební karty, konec poplatku za platbu kartou a také povinnost informovat zákazníka o přesné částce, kterou si chce obchodník na jeho účtu blokovat. To jsou některé novinky, které brzy čekají klienty tuzemských bank. Největší změnou je větší ochrana klientů bank při ztrátě, ukradení platební karty či zneužití identity při platbě kartou. Nově bude majitel karty riskovat finanční škodu maximálně v hodnotě 50 eur, tedy zhruba 1300 korun. Doposud je to 150 eur, tedy asi 3900 korun.