Úroda jablek má být letos podprůměrná
18.09.2020
Letošní sklizeň jablek v ČR bude letos podprůměrná na úrovni 111 605 tun. V porovnání s loňskou velmi nízkou sklizní by měla sice vzrůst o 8,5 procenta, ale proti průměru sklizní posledních pěti let bude propad činit 12 procent.
Sklizeň hrušek by měla meziročně klesnout o sedm procent a proti pětiletému průměru o 14 procent. Vyplývá to z posledního odhadu sklizně jablek a hrušek provedeného k 1. září Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským (ÚKZÚZ). Ovocnářům nyní kvůli omezenému cestování kvůli koronaviru chybějí česáči z ciziny.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Akciové obchody na pražské burze klesly na 140 miliard
02.01.2018
Objemy obchodů na akciovém trhu pražské burzy loni meziročně klesly o necelých 30 miliard na 138,8 miliardy korun, když v roce 2016 činily 168 miliard korun. Burza cenných papírů to v úterý sdělila v tiskové zprávě. Ještě v roce 2007 obchody překročily bilion korun.
Rok 2017 byl na pražské burze ve znamení růstu obou hlavních indexů a masivního růstu většiny hlavních titulů. S tím souvisí i meziroční nárůst tržní kapitalizace akciového trhu. Rostly i objemy obchodů s dluhopisy a strukturovanými produkty, zatímco objem akciových obchodů vykázal pokles. Hodnota indexu PX vzrostla v roce 2017 o 16,99 procenta a indexu PX-TR, do jehož výkonnosti je započítán i dividendový výnos, o 23,58 procenta. Tržní kapitalizace akciového trhu, tedy součin počtu vydaných akcií a jejich aktuální ceny, na konci roku 2017 činila 1,25 bilionu korun. Na konci roku 2016 byla 1,04 bilionu korun. Největší nárůst zaznamenaly emise akcií Fortuny (107 procent), Unipetrolu (105 procent) a CME (51 procent). Objemy obchodů rostly zejména na trhu dluhopisů (6,212 miliardy korun) a strukturovaných produktů (315 milionů korun). Dluhopisový trh se navíc v roce 2017 rozrostl o 23 nových titulů.
České akcie letos vzrostly téměř o pětinu
29.12.2017
České akcie letos stouply podle indexu PX o 17 procent, index končí rok na 1077 bodech. Pražská burza se během roku dostala na šestiletá maxima. Vyplývá to z pátečních výsledků burzy. Mezi nejziskovější patřily akcie Fortuny a Unipetrolu, které zdvojnásobily svou hodnotu. Pokles nezaznamenala žádná akcie. Loni klesly akcie o čtyři procenta, předloni ztratily podle PX jedno procento.
"Index PX se letos dostal na nejsilnější hodnotu od srpna 2011, během roku se zhodnotil o 17 procent," řekl analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Vedle specifických růstových důvodů jednotlivých titulů k posílení českých akcií přispěl silný růst tuzemské ekonomiky, posílení robustního růstu hospodářství Německa a eurozóny, pokračování solidního růstu USA a růst světových akciových trhů. V rámci indexu PX letos nejvíc zhodnotily akcie Fortuny (109 procent) a Unipetrolu (105 procent). Propadákem nebyl vývoj žádné akcie, relativně nejméně se dařilo akciím Komerční banky (zhodnocení 3,6 procenta). "Pro pražskou burzu letos platí to samé, co platí pro světové akcie. Má za sebou nad očekávání dobrý rok," shrnul vývoj Kovanda. Parket v české metropoli si letos polepšil nejvýrazněji od roku 2009, který byl ovšem výjimečný korekcí po historickém pádu roku 2008. Pražská burza od začátku ledna vzrostla výrazněji než třeba německý index DAX. I tak je však PX stále hluboko pod předkrizovým maximem roku 2008, zhruba o 55 procent níže, dodal. Pražská burza letos odměnila investory po započtení dividend více než 20procentním zhodnocením, doplnil analytik BH Securities Martin Vlček. Připomněl, že index pražské burzy je hodně závislý na výkonu několika akcií, které na něm mají největší podíl. Jde o akcie energetického gigantu ČEZ a finanční tituly jako Komerční banka, Erste Bank, Vienna Insurance Group a nově i Moneta.
Banky příští rok zrychlí platby. Peníze budou na účtu za několik sekund
27.12.2017
Poslední překážka tomu, aby v Česku bylo možné posílat peníze mezi jednotlivými bankami v řádu několika sekund, padla. Česká národní banka, jež mezibankovní převody peněz technicky zajišťuje, se s komerčními bankami dohodla, že projekt takzvaných okamžitých plateb odstartuje na začátku roku 2018. Na běžný provoz by měla být služba připravena do konce příštího roku.
Zatímco u běžných plateb nyní trvá převod peněz z jedné banky do druhé obvykle až do následujícího pracovního dne, nová služba umožní dostat na jakýkoli účet v české bance až 400 tisíc korun během několika sekund. A to i v noci nebo o víkendu. Banky okamžité platby testovaly neveřejně už letos, před jejich zavedením do nabídky ale chtěly mít jistotu, že systém bude fungovat hladce a klienti nebudou mít s novinkou žádné potíže. "Základní funkcionalita celého systému je již dohodnuta, stejně jako byly vyřešeny mnohé technické otázky. V průběhu realizace bude ještě nutné detailně prodiskutovat mimo jiné otázky jeho provozní stability," uvedla Česká bankovní asociace (ČBA), jež komerční banky sdružuje. Asociace odhaduje, že ČNB bude svoje systémy připravovat na uvedení do ostrého provozu šest měsíců. Ve stejné době se na novou službu budou chystat také banky. "Následovat bude pečlivé testování, které bude probíhat ve druhé polovině příštího roku. Okamžité platby by měly být spuštěny do konce roku 2018," uvedla ČBA. Česká národní banka podle své mluvčí Denisy Všetečkové předpokládá, že klienti začnou novou službu využívat v listopadu příštího roku.
Bosch investuje stovky milionů do vývojového centra v Českých Budějovicích
22.12.2017
Větší tlak českého státu na využívání investičních pobídek pro projekty spojené s inovacemi a výzkumem se začíná propojovat se záměry některých firem. Příkladem je záměr české pobočky společnosti Bosch rozšířit výzkumné centrum v Českých Budějovicích. To je spolu s investicí GE Aviation do výroby a vývoje leteckých motorů příkladem toho, jak si ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) spolu s CzechInvestem nový typ podpory představují.
Z investice společnosti Bosch v hodnotě 2,2 miliardy korun, která proběhne do roku 2020, míří celkem 900 milionů na rozšíření již existujícího výzkumného centra. Jeho důsledkem bude zvýšení počtu inženýrů o dalších 150. Již nyní jich v Českých Budějovicích pracuje 450. Součástí investice je pobídka od státu ve výši 274 milionů korun. "Přispěla k rozhodnutí do toho jít. Šlo o další argument uvnitř koncernu, abychom rozšířili vývojové centrum, které je i teď v oblasti automotive jedno z největších v Evropě," řekl Milan Šlachta, reprezentant Bosche pro Česko a Slovensko. Kromě vývoje rozšíří Bosch v Českých Budějovicích i výrobní linku a zkušební zařízení pro nádržové čerpadlové moduly a systémy DNOX, které u osobních automobilů pomáhají snižovat množství vypouštěného oxidu dusíku. Celkově vznikne na jihu Čech 650 nových pracovních míst. Podle Šlachty je v případě Česka hlavním konkurentem při boji o nové investice v rámci koncernu přímo mateřské Německo, kde pracuje třetina téměř z 390 tisíc zaměstnanců Bosch Group. Velmi propracovaný program na podporu investic spojených s vývojem má i Rakousko, kam centrála také zvažovala nový výzkum umístit. Důležité vývojové centrum má Bosch v maďarské Budapešti, kde pracují dva tisíce inženýrů. A stále větší pozici má v konkurenci států střední a východní Evropy Rumunsko.